Back To Top
Bedelli askerlik başvuru kılavuzu indir | asal.msb.gov.tr MSB bedelli askerlik başvuru kılavuzu

Bedelli askerlik başvuru kılavuzu indir | asal.msb.gov.tr MSB bedelli askerlik başvuru kılavuzu

 - Son Güncelleme: 03.08.2018 Cuma 12:35
Bedelli askerlik başvuru kılavuzu indir | asal.msb.gov.tr  MSB bedelli askerlik başvuru kılavuzu
- A +

Bedelli askerlik başvuru kılavuzu bu gün açıklandı. Resmi gazetede bedelli askerlik yayınlanınca Bedelli askerlik başvuru kılavuzu da bakanlığın resmi internet sitesinde yayımlandı. asal.msb.gov.tr adresine tıklayarak MSB'nin bedelli askerlik başvuru kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Bedelli askerlik başvuru kılavuzu 'asal.msb.gov.tr' adresinde yayınlandı. Onbinlerce adayın merakla beklediği bedelli askerlik başvuru kılavuzu Milli Savunma Bakanlığı  (MSB) tarafından bu gün resmi internet sitesinde yayımlandı. Haberimizdeki linke lıklayarak Bedelli askerlik başvuru kılavuzunu inceleyebilirsiniz. İşte Bedelli askerlik başvuru kılavuzu detayları...

Milli Savunma Bakanlığı 3 Ağustos cuma günü bedelli askerlik yapacaklar için internet sitesinden kılavuz yayımladı. Kılavuza - asal.msb.gov.tr - adresinden ulaşılabilirsiniz. 

BEDELLİ ASKERLİK DÜZENLEMESİ RESMİ GAZETEDE

Bedelli düzenlemesinin de yer aldığı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.

18-08/03/bedelli-askerlik.jpg

38 YAŞ SINIRI KALDIRILDI

Kanunla, yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar 2 bin avroya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı kaldırıldı.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN 

Kanuna göre, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

Durumlarını ispat eden belgelerle 2 bin avro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Kanun, yoklama kaçakları ile bakaya sayılarının her geçen yıl artması üzerine oluşan birikimi de önlemeyi amaçlıyor.

Yasayla, askeri hizmetin gerektirdiği ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak, bedelli askerlikte yaş sınırı, 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğanlar olarak belirleniyor.

Kanuna göre, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994'ten önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar da bedelli askerlikuygulamasından yararlanabilecek.

18-08/03/asalmsbgovtr-bedelli-askerlik-basvuru-kilavuzu.jpg

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Bedelli askerlikten faydalanacak olan adaylar, başvurularını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecek.

E-DEVLET BEDELLİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLA

3 AY İÇİNDE BAŞVURULMALI


Kanuna göre, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994’ten önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar da bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN