Back To Top
Bedelli askerlik celp dönemleri değişti! 2019 Bedelli askerlikte son durum

Bedelli askerlik celp dönemleri değişti! 2019 Bedelli askerlikte son durum

 - Son Güncelleme: 01.03.2019 Cuma 15:56
Bedelli askerlik celp dönemleri değişti! 2019 Bedelli askerlikte son durum
- A +

Bedelli askerlikte celp dönemleri değişti. Milli Savunma bakanlığı yaptığı açıklamada bedelli askerliğin 16'ncı ve 19'ncu dönem celp tarihlerinde değişiklik yaptığını duyurdu. Peki bedellideki değişiklik ne? Hangi celp dönemleri değişti? Bedelli askerlik 16'ncı ve 19'ncu dönem celp tarihleri ne zaman? İşte detaylar...

Bedelli askerlik celp dönemlerinde hangi değişiklik yapıldı? Bedelli  16 ve 19'unu dönem celp dönemi ne zaman? Milli Savunma Bakanlığı tarafından, bedelli askerlik kapsamında 16'ncı ve 19'uncu dönemlerde eğitim görecek yükümlülerin celp tarihlerinde değişiklik yapıldığı açıklandı. MSB'nin yaptığı değişşiklik ne? celp dönemleri ne zamana ertelendi? İşte MSB'nin açıklaması ve bedelli askerlik celp dönemi ile ilgili son dakika gelişmeleri.

BEDELLİ ASKERLİKTE CELP DÖNEMLERİ DEĞİŞTİ

Bedelli askerlikte yapılan son değişiklik ne? Handi gönem bedellilerin celp dönemleri değişti? Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesinden yapılan açıklamada celp dönemi tarihleri değişti. İşte o açıklama;

Bedelli askerlik celp tarihleri hakkında açıklama

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bedelli askerlik hizmeti kapsamında, 16’ncı ve 19’uncu dönemlerde temel eğitim görecek yükümlülerin celp tarihlerinde değişiklik yapılmıştır denildi.

Bedelli askerlikte 16. ve 19. dönem sevk tarihlerinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe göre 16. dönemde temel askerlik eğitimi alacakların 30 Mart olan sevk tarihi 3 nisan olarak güncellendi. 19. dönem için 20 Nisan'da birliklere teslim olacak yükümlüler de yapılan değişik gereği 22 Nisan'da gidecekler. Milli Savunma Bakanlığının açıklamasına göre; 30 Mart 2019 olan 16. dönem sevk tarihi, 3 Nisan 2019 olarak, 20 nisan 2019 olan 19. dönem sevk tarihi ise 22 Nisan 2019 olarak değiştirildi.

19-03/01/bedelli-1551443319.jpg

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, yeni askerlik düzenlemesine ilişkin ''Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem Cumhurbaşkanımız hem de grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM'nin gündemine gelir öyle gözüküyor'' ifadelerini kullandı.

KALICI BEDELLİ GELİYOR

Bedelli askerlik konusunda bedelin ne kadar olacağı ve yaş sınırının olup olmayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. Bu konu da artık bir esasa bağlandı. Bedelli askerlik sürekli hale getirildi ve 20 yaşını geçip askerlik çağına gelmiş her vatandaş bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bedelli askerlik konusundaki rakam da sabit bir tutara getirilecek.

İKİ YILLIK MEZUNLARI DA YEDEK ASTSUBAY OLACAK

2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması olacak. Bunlara iki aylık eğitimde harçlık, 10 ay kıta hizmetinde maaş verilecek. Bitince isteyen sözleşmeli olarak devam edebilecek.

Meslek yüksek okullarına yedek subaylık Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ilk kez uygulanacak bir sistem olarak dikkat çekiyor. Bunların hepsinin bir kontenjanı var. TSK, beşer yıllık periyotlar halinde yaptığı toplantılarda ihtiyaç miktarını belirliyor ve seçmeler yapılıyor.

Üniversite mezunları için bu konuda değişen bir husus yok, üniversite mezunları yine istedikleri takdirde 12 aylık yedek subay olarak hizmetlerine devam edebilecekler.

ASKERLİK SÜRESİ 6 AY OLACAK

Lise ve altı mezunu erlerden bahsedecek olursak bu gençlerimiz 6 ay zorunlu askerlik yaptıktan sonra kendi istekleri doğrultusunda ikinci 6 ay da askerliğe devam ederlerse maaş alacaklar ve böylelikle yeni bir meslek kapısı doğmuş olacak. İstedikleri takdirde de profesyonel asker olarak TSK'daki hizmetlerine devam edebilecekler.

19-03/01/1030367082.jpg

AĞAR: KADINLAR DA ASKERLİK YAPMALI

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, yeni askerlik sistemini yorumladı. Ağar, kadınların da askerlik yapması gerektiğini söyleyerek, "Hatun; bizde han’ın ifadesi. Türk milletinde kadınlara biçilen askeri bir ruh ve misyon var" ifadelerini kullandı

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şifrelerini verdiği yeni askerlik sistemini yorumladı. Ağar, sistemin detaylarını aktarırken, kadınların da askere alınması gerektiğini ifade etti. Ağar, “Her Türk evladı, hatta her Türk kadının asker ocağından geçmesine inanıyorum. Bugün coğrafyamızdaki pek çok etkin ülke bunu uyguluyor; örneğin İsrail, İran… Bunun çok önemli katkıları var” dedi.

Güvenlik uzmanı Ağar, özel bir televizyon kanalında katıldığı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ağar şunları söyledi:

Bedelli askerliğin kalıcı hale getirilmesi: 1999’da depremden sonra çıkarılmıştı bedelli askerlik. Son 9 yıl içerisinde de 3 kez daha uygulandı. Bunun neden olduğu nakısa söz konusuydu. Hem dönemleri kapsamaması, beklemeye ve yığılmaya sebep vermesi ve bir takım vicdani sebepler pek çok tartışmayı ortaya çıkarmıştı. Temel saik, silahlı kuvvetlerin profesyonelleşmeyle birlikte bir asker ihtiyacı var, bir de fazla veriyor. Sonuçta olası bir sefer durumunda, harbe hazırlık gündeme geldiğinde eğitimini yapmış kişilerin askere alınması, mücadele alanları için büyük bir değer taşıyor. Çok kırılgan bir coğrafyada yaşıyoruz.  Diğer taraftan bunun üreteceği caydırıcılık. Moral değerler, güven değerler açısından çok önemli. Biz sadece bedelli askerlik açısından bakıyoruz. Devlet, ihtiyaçları ve ortaya çıkan bir potansiyel var. Bir de ekonomik boyutu var. Çok büyük rakamlardan bahsediyoruz. Bedellinin ödediği bedelle askerliğini yapanın maaşı ödenecek. Böyle bir denge oluşturulmaya çalışıldığı görülüyor.

Yedek astsubaylık: Askerlik artık 6 ay. İsterse bunu maaşlı olarak 1 yıla çıkarabiliyor. Daha sonra da kapı açık isterse sözleşmeli olarak görev yapabilecek. Yedek subay ve yedek astsubaylar için süre 1 sene. 2 aylık eğitim, 10 ay görev süresi. Eğitim süresinde harçlık alacak, görev süresinde maaş alacaklar. Bedelliye bir standardizasyon getiriyor. Devlet böylece maaş ödemede denklem üretmeye çalışıyor. Silahlı kuvvetlerin böylesi bir dönemde caydırıcılığına dair çok mesele var. Gelecekte olası riskleri ve reaksiyon sürelerini en aza indirmek için hazırlık var. Ordu ile millet arasında bağın kopartılmaması adına bir düşünce var.

Ordu-millet uyumu: Anadolu’ya ait bir söz var ‘Askerliğini yapmayana kız vermezler’. Bu hamaset olarak görülebilir. Ama ortak değerler adına bir hizmet vermesi ve bunu canla ödemesi çok farklı katkılar var. Kişiliğine sağladığı katkı vs. askerlik mesleği millet adına amatörce icra edilmesi çok önemli. Her Türk evladı, hatta her Türk kadının asker ocağından geçmesine inanıyorum. Bugün coğrafyamızdaki pek çok etkin ülke bunu uyguluyor; örneğin İsrail, İran… Bunun çok önemli katkıları var.Kadınlardan oluşan birlikler, müfrezeler, seferberlik yapılanmaları böylesine bir coğrafyada önem taşıdığını düşünüyorum. Hatun; bizde han’ın ifadesi. Türk milletinde kadınlara biçilen askeri bir ruh ve misyon var. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Savaşçı bir ırk ve toplum olmak, savaşın engellenmesi için bir önem taşıyor.

Bedelli askerlikte celp dönemleri değişti. Milli Savunma bakanlığı yaptığı açıklamada bedelli askerliğin 16'ncı ve 19'ncu dönem celp tarihlerinde değişiklik yaptığını duyurdu. Peki bedellideki değişiklik ne? Hangi celp dönemleri değişti? Bedelli askerlik 16'ncı ve 19'ncu dönem celp tarihleri ne zaman? İşte detaylar...

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN