Back To Top
BİLSEM sonuçları saat kaçta açıklanacak | MEB, 2019 BİLSEM sonuçları açıklandı mı?

BİLSEM sonuçları saat kaçta açıklanacak | MEB, 2019 BİLSEM sonuçları açıklandı mı?

BİLSEM sonuçları saat kaçta açıklanacak | MEB, 2019 BİLSEM sonuçları açıklandı mı?
- A +

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), BİLSEM sonuçlarının açıklanacağı tarihi 19 Nisan 2019 Cuma günü olarak duyurdu. MEB tarafından gerçekleştirilen sınavda özel yeteneğe sahip çocuklar keşfediliyor. Bu çocuklar BİLSEM merkezlerinde eğitim görüyorlar. Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) sınavlarına katılan öğrenciler MEB'in son dakika açıklamalarını haberimizden görebilirler. BİLSEM grup tarama sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte tüm detaylar

BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) grup tarama uygulaması sonuçlarını 29 Mart tarihinde açıklayacağını duyurdu. 19 Oca- 24 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen BİLSEM grup tarama uygulama sınavı ile resim, müzik ve zihinsel olarak özel yeteneğe sahip çocuklar belirlendi. Aileler grup tarama sınavının ardından açıklanacak sonuçları heyecanla bekliyor. 1,2,3'üncü sınıf öğrencileri arasının katıldığı sınavın sonuçlarının açıklanacağı tarih MEB tarafından 29 Mart olarak duyuruldu. İşte MEB'den yapılan BİLSEM sonuçları hakkında açıklama.

2019 BİLSEM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan takvime göre, 2019 BİLSEM sınav sonuçları 29 Mart 2019 Cuma günü açıklanacak. Öğrenciler ve velileri sınav sonuçlarına MEB'in https://www.meb.gov.tr internet adresi üzerinden ulaşabilecek.

BİLSEM 2019 SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

BİLSEM SINAVLARINA REKOR KATILIM 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) özel yetenekli öğrencilerin eğitim alacağı Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) sınavlarının ilk aşaması olan grup tarama sürecine, geçen yıla göre 4 kat artışla yaklaşık 800 bin öğrencinin katıldığı bildirildi.

Türkiye genelinde tablet bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen grup tarama uygulama süreci sonuçları, 19 Nisan'da Bakanlığın internet sitesinden saat 15.00'te açıklanacak.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özel yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla hizmet sunan BİLSEM'lere 2019-2020 eğitim öğretim dönemi için öğrenci seçimine ilişkin bilgi verdi.

Grup tarama uygulamalarının 19 Ocak'ta başladığını anımsatan Bilgili, "Türkiye'nin özel yetenekli öğrencileri kendileri, aileleri, oluşturdukları insan kaynağı havuzu ve ülkenin geleceği açısından önemli. Bilim ve Sanat Merkezleri özel yetenekli öğrencilerimize bir destek eğitim modeli sunuyor. Bu da yerli, kendimize göre oluşturduğumuz bir model." dedi.

- "En önemli husus çocuklarımızın tanılanması"

Özel yetenekli öğrencilerin okullarındaki derslerinin ardından kayıtlı oldukları BİLSEM'lere gelerek orada kabiliyetleri doğrultusunda için kendileri oluşturulan özel eğitim programını aldıklarını anlatan Bilgili, şunları söyledi:

"Burada en önemli husus çocuklarımızın tanılanması. Tanılamanın birinci aşamasında sınıf öğretmeni öğrencileri aday gösteriyor. Aday gösterdikten sonra bütün çocuklarımız tablette grup tarama uygulamasından geçiyorlar. Orada Türkiye ortalaması üzerinden belli bir barajı aşan öğrencilerimizi yarın ilan edeceğiz. Bu aşamanın ardından da öğrencimiz müzik, resim veya genel zihinsel yetenek alanından değerlendirmeye tabi tutulacak. Bu uygulamalar kendi illerinde olacak."

Tanılamayı ilkokul 1, 2 ve 3'üncü sınıftan itibaren başlattıklarını kaydeden Bilgili, öğrencilerin resim ve müzik yeteneğinden yaşadıkları illerde oluşturulan alanında uzman yetkililerin yer aldığı komisyonlarca bireysel değerlendirmeye alınacağını, genel zihinsel yetenekten aday gösterilen öğrencilerin de yine kendi illerindeki Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) bireysel değerlendirmeye tabi tutulacağını kaydetti.

Bilgili, BİLSEM'lere yerleştirilecek öğrencilerin bu süreçlerin ardından belirlenip ilan edileceğini dile getirdi.

- "Yaklaşık 800 bin öğrenci tanılama sürecine dahil oldu"

Genel Müdür Ahmet Emre Bilgili, 2002'de Türkiye'de sadece 17 BİLSEM bulunduğuna dikkati çekerek, "Bugün itibarıyla Türkiye genelinde 139 BİLSEM var. BİLSEM'lerin sayısının artırılması öğrencilerin erişebilirliği açısından önemli. Çünkü çocuğumuz kendi okulundaki derslerinin ardından gideceği için BİLSEM'in kendine mümkün olduğunca yakın bir konumda olması gerekiyor." diye konuştu.

Bu merkezlerin sayısının artırılmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini bildiren Bilgili, şöyle konuştu:

"BİLSEM'ler şu an bütün illerimizde ve büyük ilçelerimizde var. Örneğin, İstanbul'da 13 BİLSEM bulunuyor. Bu sayıyı daha da artırmamız, İstanbul'da, büyük şehirlerimizde bütün ilçelerimize BİLSEM'leri açmamız lazım. İzmir'de, Adana'da, Ankara'da artırıyoruz. Önemli olan erişebilirliği mümkün kılmak.

Halihazırda 139 BİLSEM'de 43 bin öğrencimiz var. Bu sayı gelecek yıl daha da artmış olacak. Çünkü bu sene tanılama sürecine dahil olan öğrenci sayımız 4 kat arttı. Yaklaşık 800 bin öğrenci tanılama sürecine dahil oldu. Öğrenci sayımızın artmasını biz de istiyoruz ve ona göre BİLSEM'leri yaygınlaştırıyoruz. Havuzumuzu daha kaliteli ve daha farklı projelerde kullanılabilir hale getiriyoruz."

- "Mezun olup kaybolmalarını istemiyoruz"

BİLSEM'lerin Türkiye'nin geleceği açısından önemine işaret eden Bilgili, "Her ülkenin özel yetenekli potansiyeli kıt bir kaynaktır. Bu kaynak iki açıdan önemlidir. Birincisi, tanılama yapıp tespit edeceksiniz, sonra onları en güzel şekilde eğiteceksiniz ve devletine, ülkesine, milletine bağlı bir birey olarak yetiştireceksiniz. Biz de bu konularda hassas ve duyarlı olmaya çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu süreçte aileler, öğretmenler ve merkezlerin teknik kapasitesinin çok önemli olduğunun altını çizen Bilgili, "Türkiye genelinde BİLSEM mezunlarını da dikkate alıyoruz. Böyle bir planlamayla hareket ediyoruz. Çünkü sadece BİLSEM'den mezun olup ondan sonra da öğrencilerin kaybolmasını istemiyoruz. Öğrencileri hayatının sonuna kadar takip etmemiz gereken bir birey olarak görüyoruz." dedi.

- Bu yıl 134 bin 701 öğrenci değerlendirmeye alındı

Öte yandan Bakanlığın verilerine göre, bu yıl grup tarama sürecinin ardından yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınan öğrenci sayısında 3 katın üzerinde artış kaydedildi.

Bu yılın eğitim-öğretim dönemi için genel zihinsel yetenekten 78 bin 707, resim yeteneğinden 40 bin 539 ve müzik yeteneğinden de 15 bin 455 olmak üzere toplam 134 bin 701 öğrenci bireysel değerlendirmeye alındı.

Bu sayı 2017-2018 eğitim öğretim döneminde genel zihinsel yetenekte 23 bin 405, resim yeteneğinde 9 bin 709, müzik yeteneğinde 5 bin 58 ve toplamda 38 bin 172 oldu.

Gelecek yılın eğitim öğretim dönemine yönelik BİLSEM'lere öğrenci seçim süreci, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıfa devam edip genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen öğrencilerin e-Okul sistemi üzerinden sınıf öğretmenleri tarafından 3-14 Aralık tarihlerinde aday gösterilmesiyle başlamıştı.

Yarın sonuçları açıklanacak grup tarama uygulamasında baraj puanın üzerinde puan alan öğrenciler aday gösterildikleri yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacak.

19-03/29/bilsem-aciklandi.jpg

2019 BİLSEM TAKVİMİ

Grup tarama uygulaması 81 ilde, il tanılama sınav komisyonları tarafından belirlenen merkezlerde 19 Ocak-24 Mart 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Grup tarama uygulama sonuçları 29 Mart 2019 tarihinde http://www.meb.gov.tr adresinde açıklanacak. Sonuçlar öğrencinin T.C. kimlik numarası ile öğrenilebilecektir.

Genel zihinsel yetenek alanında yapılacak bireysel değerlendirme randevuları il tanılama sınav komisyonları tarafından 22 Nisan-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında tamamlanacak şekilde planlanacak

Genel zihinsel yetenek alanında bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin randevu bilgileri 16 Nisan 2019 tarihinde e-okul Yönetim Bilgi Sistemi "Sınav İşlemleri" modülünde yayımlanacak. Fotoğraflı giriş belgelerinin çıktısı okul idaresi tarafından alınarak onaylanıp öğrenci velilerine imza karşılığında verilerek veliler bilgilendirilecektir.

Öğrencinin bilim ve sanat merkezinde eğitim almaya hak kazanıp kazanmadığı 19 Temmuz 2019 tarihinde http://meb.gov.tr ve http://orgm.meb.gov.tr adreslerinden duyurulacak

Görsel sanatlar yetenek alanında bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin randevu bilgileri 16 Nisan 2019 tarihinde e-okul Yönetim Bilgi Sistemi "Sınav İşlemleri" modülünde yayımlanacak. Fotoğraflı giriş belgelerinin çıktısı okul idaresi tarafından alınarak onaylanıp öğrenci velilerine imza karşılığında verilecek ve veliler bilgilendirilecektir.

Müzik yetenek alanında yapılacak olan bireysel değerlendirme randevuları il tanılama sınav komisyonları tarafından 22 Nisan-12 Temmuz 2019 tarihinde tamamlanacak şekilde planlanacak

Müzik yetenek alanında bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin randevu bilgileri 16 Nisan 2019 tarihinde e-okul Yönetim Bilgi Sistemi "Sınav İşlemleri"modülünde yayımlanacak. Fotoğraflı giriş belgelerinin çıktısı okul idaresi tarafından alınarak onaylanıp öğrenci velilerine imza karşılığında verilecek ve veliler bilgilendirilecektir.

Bilim ve sanat merkezlerine yerleştirme sonuçları, bireysel değerlendirmeler tamamlandıktan sonra 19 Temmuz 2019 tarihinde http://www.meb.gov.tr adresinden açıklanacak.

Tablet Bilgisayar Grup Tarama Uygulamasına İtiraz

a) Tablet bilgisayar ile yapılan grup tarama uygulama sonucuna ilişkin itirazlar, sonuçların http://www.meb.gov.tr adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan beş iş günü içinde öğrenci velisi tarafından http://esinav.meb.gov.tr adresinden yapılacaktır.

b) Genel Müdürlüğe ulaşan itirazlar değerlendirildikten sonra yine aynı sistem üzerinden veliye bilgilendirme yapılacaktır.

19-03/29/2019-bilsem.jpg

BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ 

Bilim ve sanat merkezleri; okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel  yetenekli  öğrencilerin  (resim,  müzik  ve  genel  zihinsel  yetenek)  örgün  eğitim  kurumlarındaki  eğitimlerini  aksatmayacak  şekilde  bireysel  yeteneklerinin  farkında  olmalarını  ve  kapasitelerini  geliştirerek  en  üst  düzeyde  kullanmalarını  sağlamak  amacıyla  açılmış  olan  bağımsız  özel  eğitim  kurumlarıdır.  Bu  merkezlerde  öğrenciler uyum, destek eğitimi, bireysel yetenekleri fark ettirme, özel yetenekleri geliştirme ve  proje üretimi/yönetimi alanlarında düzenlenmiş eğitim programlarına alınırlar.  
Özel yetenekli öğrencilerin kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve  topluma  katkıda  bulunabilmeleri  için  okullarda  verilen  eğitimin  ötesinde  farklılaştırılmış  bir  eğitim  programı  sunan  bilim  ve  sanat  merkezleri,  81  ilde  116  merkezde  hizmet  vermektedir.  

 GENEL AÇIKLAMALAR VE BAŞVURU ŞARTLARI 

1. Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel  Müdürlüğü  tarafından her yıl belirlenen sınıf seviyesine ve uygulama takvimine göre  yapılacaktır. 

2.  2017‐2018  eğitim  öğretim  yılında  Özel  Eğitim  ve  Rehberlik  Hizmetleri  Genel  Müdürlüğü tarafından bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçme işlemi 1, 2 ve 3. sınıf  seviyelerinde aşağıdaki sıra izlenerek yapılacaktır: 

a) Tablet bilgisayarla grup tarama uygulaması 

b)  Grup  tarama  uygulamasında  başarılı  olan  öğrencilerin  yetenek  alanlarına  göre  bireysel değerlendirmeye alınması 

3. Tablet bilgisayar ile yapılan grup tarama uygulaması, hafta sonu beş oturum şeklinde  yapılacak olup öğrenciler kendisine bildirilen tarih ve saatte ilgili oturuma katılacaktır. 

4. Grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrenciler yetenek alanlarına göre  (genel  zihinsel,  resim  ve  müzik  yetenek)  kendisine  bildirilen  tarih  ve  saatte  bireysel  değerlendirmeye alınacaktır.  

5. Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçim süreci ile ilgili iş ve işlemler il  tanılama  sınav komisyonları tarafından yürütülecektir.  

19-03/29/bilsem-2019-sonucari.jpg

İL TANILAMA SINAV KOMİSYONLARININ KURULMASI VE GÖREVLERİ 

1.Her eğitim öğretim yılında bilim ve sanat merkezlerine yerleştirilecek öğrencilerin  tanılama süreçleri ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere il tanılama sınav komisyonları oluşturulur.  

2. İl tanılama sınav komisyonları; 

a) Özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinden sorumlu millî eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında, 

b) BİLSEM müdürleri,  

c) Rehberlik ve araştırma merkezi müdürü olmak üzere en az üç üyeden oluşur.  

3. İl tanılama sınav komisyonunun görevleri şunlardır:  

a) Genel zihinsel ve özel yetenek/beceri alanında, bireysel değerlendirmeye alınacak öğrencilerle ilgili tanılama sürecini yönetmek 

b) Görsel sanatlar yetenek/beceri değerlendirme komisyonu ile müzik yetenek/beceri değerlendirme komisyonunu oluşturmak 

c) Resim ve müzik alanında değerlendirmeye alınacak öğrenci sayısını dikkate alarak bir veya birden fazla komisyon oluşturmak 

ç) Üniversitelerin ilgili bölümleri, konservatuvarların öğretim üyeleri ve güzel sanatlar lisesi  öğretmenleri  öncelikli  olmak  üzere  resim  ve  müzik  alanında  yeterli  sayıda öğretmen görevlendirerek komisyonun oluşumunu sağlamak 

d)  Bireysel  değerlendirme  sürecinde  görevlendirileceklerin  onay  ve  izin  işlemlerini yürütme 

e) Bireysel değerlendirme süreci için uygun sınav ortamı sağlamak 

f) Bireysel değerlendirme sonuçlarına göre oluşturulan sıralı öğrenci listesini Bakanlığa göndermek.

19-03/29/meb-2019-bilsem-sonuclari-1553834765.jpg

 

MUĞLA BİLSEM TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLSU

Türkiye’nin en prestijli bilimsel proje yarışması olarak bilinen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri yarışmasında Muğla BİLSEM adına ‘Termik Santralin Gölgesinde Can Çekişen Ağaçlar ve Onların Halkaları’ isimli proje ile Bensu Varol ve danışman öğretmeni Banu Sahranç binlerce rakibinin arasından sıyrılarak ipi göğüsledi.

MĞLA TARİHİNDE BİR İLK 

Üç aşamadan oluşan yarışmaya özgün bilimsel çalışmalarla başvuru yapılabiliyor. Bilimsel jürinin elemesinden geçen projeler Ege Bölgesi için İzmir’de tekrar jüri karşısına çıktı. Burada birinci olanlar da Türkiye finaline davet edildi. Bu yıl 50’ncisi düzenlenen yarışmada Muğla bu yıla kadar bir varlık gösterememişti. Ancak bu yıl Muğla Bilim ve Sanat Merkezi önce Ege Bölge birincisi olup daha sonra Türkiye finalinde üçüncü oldu.

"BAŞARILARIMI SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE OTURUYOR"

Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız BİLSEM Müdürü Bekir Cevizci, “Başarımız sağlam temeller üzerine oturuyor. Açıldığımız günden itibaren öğretmen arkadaşlarımızın özverili çalışmaları bizleri bu günlere getirdi. Bütün öğrencilerim ve öğretmenlerimle gurur duyuyorum. Bilimsel çalışmalar alanında yıllara göre artan bir ivme yakaladık. Bunun Muğla’mıza ve ülkemize pozitif yansımalarını önümüzdeki süreçlerde görmeye devam edeceğiz. Öğrencilerimizin patent değeri olan çalışmalar ile gündeme geleceği günler yakındır. Başarının gelmesinde başta Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), BİLSEM sonuçlarının açıklanacağı tarihi 19 Nisan 2019 Cuma günü olarak duyurdu. MEB tarafından gerçekleştirilen sınavda özel yeteneğe sahip çocuklar keşfediliyor. Bu çocuklar BİLSEM merkezlerinde eğitim görüyorlar. Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) sınavlarına katılan öğrenciler MEB'in son dakika açıklamalarını haberimizden görebilirler. BİLSEM grup tarama sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte tüm detaylar

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN