Bir zamanlar balık tutulan göldü meraya döndü! Akşehir Gölü tamamen kurudu

Bir zamanlar balık tutulan göldü meraya döndü! Akşehir Gölü tamamen kurudu

Nasreddin Hoca’nın “Yu tutarsa” fıkrasında yoğurt yapmak için maya çaldığı Akşehir Gölü kuruyarak mera haline geldi. Bazı besiciler, 4 ay kadar önce 1,5 metre derinliğinde suyun bulunduğu yerde şimdi hayvanlarını otlatıyor. Vatandaş Muftafa Sakallı “Burada balıkçılıkla ve kamış üretimiyle geçimini sağlayan çevre köylerden insanlar vardı. Göl, bu sefer de hayvanlarımızı doyuruyor” dedi.

Küresel iklim değişikliği, yağışların azalması ve yeraltı su kaynaklarının bilinçsiz kullanımı ile oluşan kuraklık Türkiye’deki gölleri bir bir kurutuyor. Son 60 yılda, neredeyse üç Van Gölü büyüklüğünde 70’e yakın doğal göl kurudu. Şimdilerde kuruyan göller arasına ise bir yenisi daha eklendi. Türkiye’nin 5. büyük gölü olarak kabul edilen Afyonkarahisar-Konya sınırları içinde yer alan ve Nasreddin Hoca’nın “Yu tutarsa” fıkrasında yoğurt yapmak için maya çaldığı Akşehir Gölü yıllardır süren kuraklık sonucu gölet haline geldi. Kurumuş görüntüsüyle dikkati çeken Akşehir Gölü, büyükbaş hayvanların otlatıldığı yer haline geldi.

Akşehir Gölü’nde son yıllarda kuraklığın etkisiyle su varlığı azaldı. Bozkırı andıran görüntüsüyle gündeme gelen göl alanında son aylarda, büyükbaş hayvanlar otlatılıyor. İlçenin Yeniköy Mahallesi’nde yaşayan 61 yaşındaki Mustafa Sakallı, içinde kendi hayvanlarının da olduğu 170 büyükbaşı kuruyan göl yatağında otlatıyor.

5504328.jpg

"BAHARDA SUYLA DOLUYDU"

Sakallı, gölün kuruyan görüntüsünün kendilerini üzdüğünü söyledi. Akşehir Gölü’nün sularının çekilmesine alıştığını anlatan Sakallı, “Göl alanında 4-5 ay öncesine kadar su vardı. Baharda 1,5 metreye kadar suyla doluydu. Burada ot durumu güzel, hayvanlarımız doyuyor. Sabahtan akşama kadar yayılıyor. Burada balıkçılıkla ve kamış üretimiyle geçimini sağlayan çevre köylerden insanlar vardı. Onlar ekmek yiyordu, su çekilince burası meraya dönüyor. Göl, bu sefer de hayvanlarımızı doyuruyor.” ifadesini kullandı. Sakallı, çevrede derin su kuyularından tarımsal faaliyetlerin yapılmasının ve yağış azlığının gölü kuruttuğunu belirterek, “Bu kış kar ve yağmur iyiydi. Baharda iyi su vardı, umutlanmıştık ancak 4-5 aydır yağmur da yağmayınca bu hale geldi. İnşallah yağışlar düşer de göl eski haline kavuşur.” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN