Back To Top
Bu kafede herkes işaret dili konuşuyor

Bu kafede herkes işaret dili konuşuyor

 - Son Güncelleme: 14.04.2019 Pazar 01:15
Bu kafede herkes işaret dili konuşuyor
- A +

Bursa’da işitme ve konuşma engelli bireylerin gittikleri kafelerde garsonlarla iletişim kurmakta zorlandığını fark eden Hacı Özkan, önce işaret dili eğitimi aldı. Ardından ihtiyacı olan çocuklara bağışlanmak üzere 5 lira karşılığında işaret dili eğitimi kursları verdi. Bununla da yetinmeyen 22 yaşındaki insanlık gönüllüsü ‘İşaret Dili Atölye Kafe’yi açtı. Tüm çalışanların bu dili bildiği mekanda, işaret dili öğrenmek isteyen kişilere 3 kitap getirmesi karşılığında ders veriliyor.

Bursa’da engelli bireyler ile iletişim kuramayınca bunu kendisinde bir eksiklik olarak gören üniversite öğrencisi Hacı Özkan, işaret dili eğitimi aldı. Özkan, engelli bireylerin kendilerini rahat hissedebilecekleri sosyal ortamı oluşturmanın hayalini de kurdu ve ‘İşaret Dili Atölye Kafe’yi açtı. Tüm çalışanların işaret dili bildiği kafeye gelen işitme ve konuşma engelli bireyler, siparişlerini kolaylıkla verirken aynı zamanda sosyalleşme imkanı buluyor. Özkan, “Bütün işleri arkadaşlarımızla yaptık. Gündüzleri derslerimize gidip akşamları tadilatlarımızı tamamladık” diye konuştu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN