Back To Top
Bugün hava güneşli ve bol polenli olacak

Bugün hava güneşli ve bol polenli olacak

 - Son Güncelleme: 17.03.2019 Pazar 02:50
Bugün hava güneşli ve bol polenli olacak
- A +

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bundan sonra hava tahmininin yanısıra ‘polen’ kaynaklı alerjilere karşı tahmin ve uyarılarda da bulunacak. Ege Üniversitesi ile işbirliği halinde gerçekleştirilen proje hakkında bilgi veren Tarım Bakanı Pakdemirli, özel bir cihazla polen ölçümleri yapılacağını söyledi. Projeyle, polenlerin atmosferde hareketini ve yayılmasını etkileyen yağış, nem, sıcaklık, rüzgar yönü gibi verilere ilişkin tahmin bilgileri paylaşılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, kurumun bundan sonra ‘polen’ kaynaklı alerjilere karşı tahmin ve uyarılarda bulunacağı ifade edildi. Atmosferde en sık rastlanılan alerjenlerden olan polen alerjisinde, polenlerin yayılmasını etkileyen rüzgar hızı ve yönü, sıcaklık, nem ve yağış gibi meteorolojik parametreler oldukça önemli bir yere sahip. Bu alanda yapılacak çalışmalar için meteoroloji bilimine ihtiyaç duyulduğu vurgulanan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün konuya ilişkin Ege Üniversitesi, kamu kurumları ve bazı üniversitelerle iş birliğine imza attığı kaydedildi. Bu kapsamda Ege Üniversitesi kampüsünde kurulan cihazla polen ölçümleri yapılmaya başlandı. Açıklamada ‘’Polenlerin atmosferde hareketini ve yayılmasını etkileyen yağış, nem, sıcaklık, rüzgar yönü ve hızı gibi meteorolojik parametrelere ilişkin tahmin bilgileri hazırlanacak. Elde edilen veriler, haftalık meteorolojik tahminlerle değerlendirilerek ve polenlere bağlı hastalıklar konusunda uyarılar hazırlanacak. Bu uyarılar ise Ege Üniversitesi internet sitesi üzerinden vatandaşlarla paylaşılacak’’ denildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yeni dönemde ilk defa uygulanacak ‘Polen Gözlem ve Uyarıları Projesi’ ile polen alerjisi tahmin ve uyarılarını yayınlaması gibi, diğer konularda da çok farklı sektörlere, çok farklı hizmetler sunmaya başladığını belirterek “Şu veya bu şekilde insanlarımız, özellikle alerjik bünyeli olanlarımız bahar döneminde haziran ayının sonuna kadar alerjiyle karşılaşabiliyor Meteoroloji Genel Müdürlüğünü sadece hava durumunu tahmin eden bir kurum olarak değil, bunun dışında da tüm kurumlara, tüm sektörlere hizmet veren bir genel müdürlük olarak konumlandırmaya çalışıyoruz’’ dedi. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN