Back To Top
Bursluluk sınavı ne zaman açıklanıyor? İOKBS sınav sonucu sorgula

Bursluluk sınavı ne zaman açıklanıyor? İOKBS sınav sonucu sorgula

Bursluluk sınavı ne zaman açıklanıyor? İOKBS sınav sonucu sorgula
- A +

2019 İOKBS bursluluk sınav sonuçları için heyecan dorukta. 2 Haziran’da yapılan sınava giren adaylar, 2019 İOKBS bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanır? sorusuna yanıt arıyor. MEB tarafından yapılan açıklamada sonuçların açıklanma tarihi belli olmuştu. Bu konuda aradığınız tüm gelişmeler, karar.com’da yer alıyor…

 

2 Haziran 2019’da yapılan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) için öğrencilerin heyecanlı bekleyişi sürüyor. Öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabildiği bu önemli bursluluk sınavının ne zaman açıklanacağı sınava girenler tarafından merak ediliyor. MEB, daha önce yayınladığı takvimde ‘İOKBS bursluluk sına sonuçları ne zaman açıklanacak?’ sorusuna yanıt vermişti. İşte aradıklarınız…

2019 BURSLULUK SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

İOKBS bursluluk sınav sonuçları henüz açıklanmadı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayınlanan takvime göre, 2 Haziran'da yapılan bursluluk sınav sonuçları 22 Temmuz 2019 Pazartesi günü açıklanacak. Sonuçlar, MEB'in https://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adresi üzerinden paylaşılacak. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi durumunda "Sınav Sonuç Belgesi"ni elektronik ortamdan alıp onaylamasının ardından mühürleyerek öğrenci velisine ya da öğrenciye imza karşılığı verebilecek.

2019 BURSLULUK ÜCRETLERİ NE KADAR?

Bursluluk ücretleri bir yılda de 4 kez ödeniyor. Yani 3 aylık dilimlerde bursluluk parası alınıyor. Bursluluk ücretleri hemen hemen şu aylarda ödeniyor: Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim.

Öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabildiği bu burs bir öğrenci için çok değerli bir miktar oluyor.

Yıllara göre İOKBS burs ücretleri şu şekilde:

2013 yılında burs ücreti: 398,72 Türk lirası

2014 yılında burs ücreti: 438,89 Türk lirası

2015 yılında burs ücreti: 473,47 Türk lirası

2016 yılında burs ücreti: 530,24 Türk lirası

2017 yılında burs ücreti: 613.15 Türk lirası

2018 yılında burs ücreti: 648.04 Türk lirası

Not: Burs maaşları yapılan değişiklikle beraber bundan sonra Vakıfbank hesaplarına yatırılıyor.

İLK BURS NE ZAMAN YATIRILACAK?

Bursluluk sınavını kazanan öğrencilerin ilk bursları, okul müdürlüğünün onaylaması durumunda 1 Ekim tarihinde hesaplara yatırılacak.

19-07/13/bursluluk-sinavi-ne-zaman-aciklaniyor-iokbs-sinav-sonucu-sorgula.jpg

ADAYLAR SINAVDA NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır: Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN