16.02.2020  14:00

Çavuşoğlu, Çin'in Uygur Türklerine zulmünü kınayamadı: Beklentilerimizi gündeme getirdik

Münih'te Çin Dışişleri Bakanı ile bir görüşme yaptığını belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Türkistan'da özellikle 'eğitim kampı' adı altında asimilasyon politikaları ile yüzlerce çocuğun beynini yıkayan ve milyonlarca Müslüman Uygur Türkünü çeşitli bahaneler ile hapishaneye gönderen Pekin yönetimini kınayamadı. Çavuşoğlu, görüşme için "Uygur Türklerine ilişkin bizim her zaman beklentimiz biliyorsunuz, her görüşmede bu konuyu gündeme getiriyoruz" ifadelerini kullanması dikkat çekti.

+
-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu '56. Münih Güvenlik Konferansı' ve gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Münih'te Çin Dışişleri Bakanı ile bir görüşme yaptığını belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Türkistan'da özellikle 'eğitim kampı' adı altında asimilasyon politikaları ile yüzlerce çocuğun beynini yıkayan ve milyonlarca Müslüman Uygur Türkünü çeşitli bahaneler ile hapishaneye gönderen Pekin yönetimini kınayamadı. Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin "Uygur Türklerine ilişkin bizim her zaman beklentimiz biliyorsunuz, her görüşmede bu konuyu gündeme getiriyoruz" ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Konferans programının yanı sıra Münih'te cumhurbaşkanları ve başbakanlar dahil 25 ikili görüşmede bulunduğunu ve bu görüşmelerin 15'inin mevkidaşlarıyla gerçekleştiğini söyleyen Çavuşoğlu, Münih'te ayrıca Türkiye'nin yeni girişimi olan Antalya Diplomasi Forumunun tanıtımını da yaptıklarını belirtti.

"İDLİB'DE SALDIRGANLIĞIN DURMASI GEREKTİĞİNİ İLETTİK"

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile de görüştüğünü dile getiren Çavuşoğlu, "Rusya ile biliyorsunuz, yarın heyetlerimiz Moskova'da görüşecek. Öncesinde Sergey Lavrov ile görüşerek artık İdlib'de bu saldırganlığın durması gerektiğini vurguladık ve kalıcı, bundan sonra ihlal edilmeyecek bir ateşkesi tesis etmemiz gerektiğini de söyledik. Bu konuları zaten heyetlerimiz yarın Moskova'da değerlendirecek." ifadelerini kullandı. 

"UYGUR TÜRKLERİNİN HUZURU ÖNCELİĞİMİZ"

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüşmesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) konusuna da değindiklerini belirten Çavuşoğlu "Biliyorsunuz oradaki vatandaşlarımızı getirdik. Dün de karantina süreci doldu. Vatandaşlarımız ve kardeş Azerbaycan dahil bazı ülkelerin vatandaşları da serbest bırakıldı. Herkes evine dönebiliyor" dedi.

Vang ile görüşmesinde virüs nedeniyle yaşamını yitirenler için taziyelerini ilettiğini ve Türkiye'nin ilave tıbbi malzeme desteği verebileceğini söylediğini aktaran Çavuşoğlu "Özellikle Uygur Türklerinin durumunu geniş bir şekilde birlikte ele aldık. Uygur Türklerine ilişkin bizim her zaman beklentimiz biliyorsunuz, her görüşmede bu konuyu gündeme getiriyoruz, Çin'in eşit bir vatandaşı olarak tüm haklarını kullanabilmesi, huzur ve barış içinde yaşaması bizim her zaman önceliğimiz olmuştur. Bu konudaki beklentileri de aynı şekilde gündeme getirdik" diye konuştu.

"LİBYA'DA KALICI BARIŞ CANLANDIRILMALI"

Münih'te, Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin canlandırılması amacıyla düzenlenen Libya Uluslararası İzleme Komitesi toplantısına da katıldığını anımsatan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Libya'da bağlayıcı bir ateşkesin olması gerektiğini vurguladığını kaydetti. 

Çavuşoğlu, Türkiye'nin ateşkesin sağlanmasına önemli katkıları bulunduğuna ancak Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in ihlallerine devam ettiğine dikkati çekerek, siyasi süreç dahil Libya'ya ilişkin tüm sürecin, sahadaki ateşkesin devam etmesine bağlı olduğunu ve Birleşmiş Milletlerin çatısı altında denetim mekanizması kurulması gerektiğini söyledi.

"ABD'DEN MÜTTEFİKLİĞE YAKIŞIR TUTUM BEKLİYORUZ"

Çavuşoğlu, ABD'den senatörlerle de bir araya geldiklerini belirterek "Rusya ile olan şu andaki durumdan, suni bir gelişme değil ama onlar çünkü bunu bir fırsat olarak görüyorlar, ilişkileri sürdürmek için, ilişkileri düzeltmek için başka bir üçüncü ülkenin tutumuna bakmamak lazım ve samimi bir şekilde, müttefikliğe yakışır bir şekilde ABD'den tutum beklediğimizi bu görüşmede net bir şekilde vurguladık" değerlendirmesinde bulundu. 

MÜNİH/ANKARA/AA

 

 

DİĞER HABERLER
Sokağa çıkma yasağı ne zaman sona erecek?
Atatürk ve Mevlana'ya hakaret etmişti! Tutuklandı
Yükseköğretimde yeni düzenlemeler getiren teklif kabul edildi
Bir sahra hastanesinde neler yaşandı, korona için 'sıfır siyaset' şart
Ordu'daki depremde bazı binalarda hasar oluştu
Erdoğan'dan geçmiş olsun mektubu
Burhan Kuzu'ya Zindaşti iddianamesi