Back To Top
Çavuşoğlu'ndan AB yaptırımlarına tepki: Çok ciddiye almaya gerek yok

Çavuşoğlu'ndan AB yaptırımlarına tepki: Çok ciddiye almaya gerek yok

 - Son Güncelleme: 16.07.2019 Salı 12:28
Çavuşoğlu\'ndan AB yaptırımlarına tepki: Çok ciddiye almaya gerek yok
- A +

D. Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yaptırım kararı alan AB'yi eleştiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Çok da ciddiye almaya gerek yok. Bizi etkileyecek şeyler değil. Saçma sapan dayanışma anlayışıyla Rum kesimi ve Yunanistan'ın baskısıyla böyle kıytırıktan kararlar aldılar" dedi.

Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yaptırım kararı alan AB'yi eleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Çok da ciddiye almaya gerek yok. Aldıkları kararların uygulanmasının mümkün olmadığını kendileri de biliyor. Rum kesimini tatmin etmek için alınmış kararlar" dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları kısaca şöyle:

"Biz bu tür konuların ABD gibi ülkelerle sorun yaratmasını istemiyoruz. ABD'li olan NATO genel sekreterinin açıklaması ortada. Her müttefik kendi savunması için sistemleri istediği yerden alır. S-400 sistemleri NATO sistemlerine F-35 dahil tehdit oluşturmuyor. Savunma ihtiyacı olduğu zaman kullanılacak bir sistemdir. Testin süreci de başlamıştır. Tamamlayınca kadar da devam edecektir.

Buna yaptırım demek bu işi çok ciddiye almak demektir. Çok da ciddiye almaya gerek yok. Bizi etkileyecek şeyler değil. Sivil havacılık görüşmeleri zaten Rum kesiminin girişimleriyle durulmuştu. AB her zaman merkez bankasına müdahaleyi eleştirir şimdi kendi bankalarına talimat veriyor. Saçma sapan dayanışma anlayışıyla Rum kesimi ve Yunanistan'ın baskısıyla böyle kıytırıktan kararlar aldılar. Aldıkları kararların uygulanmasının mümkün olmadığını kendileri de biliyor.

"4'ÜNCÜ GEMİ DE YOLA ÇIKACAK"

AB 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'ye gelmedikleri için pişman olduklarını söylüyorlar. Bundan sonraki süreçte Türkiye'ye yönelik bir karar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız. Orada 3 gemimiz var, dördüncü gemimizi de Doğu Akdeniz'e en kısa zamanda göndereceğiz. Kıbrıs Türk halkının hakkını garanti altına almadıkları sürece biz oradaki faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Rum kesimi de AB'yi arkasına almasın Türk tarafıyla masaya otursun."

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN