Back To Top
Çekerek Belediyesi'nden ABD'ye ilginç tepki

Çekerek Belediyesi'nden ABD'ye ilginç tepki

 - Son Güncelleme: 16.10.2019 Çarşamba 10:09
Çekerek Belediyesi\'nden ABD\'ye ilginç tepki
- A +

ABD Başkanı Trump'ın, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik askeri harekatı nedeniyle yaptırım uygulamasına Yozgat Çekerek Belediyesi'nden ilginç bir tepki geldi. Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Turşuyu kurduk, pekmezi kaynattık. Elinden geleni ardına goma!! Sizden mi gorhacaaz!!" ifadelerine yer verildi.

Suriye'nin kuzeydoğusuna harekat için yeşil ışık yakan ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinden ve uluslararası toplumdan yükselen tepkilerin ardından Türkiye'ye yönelik yaptırımları kapsayan başkanlık kararnamesini imzaladı.

Yaptırımlara yönelik en ilginç tepkilerden biri ise Yozgat Çekerek Belediyesi'nden geldi.

Belediyenin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"Ey Amerika!

Turşuyu kurduk, Pekmezi kaynattık, Salçayı yaptık, Patlıcanı Domatesi ve biberleri kuruttuk, Ekmaamizi de yaptık, 2 çinik bulgurumuz,yarmamız fasulyemiz de var! Elinden geleni ardına goma!! Sizden mi gorhacaaz!! TÜRK Esir olmaz! Ekmaani daştan çıharana sökmez!"

19-10/16/screenshot_1.jpg

KARARNAME NE İÇERİYOR?

Trump'ın imzaladığı yaptırım kararnamesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan herhangi bir yaptırım bulunmazken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptırım listesine alındı.

ABD Başkanı Trump tarafından imzalanan yaptırım listesine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı ise kurumsal olarak dahil edildi.

Diğer taraftan ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada üç bakan ile yetkililerin ‘engellenmesinin’ Türk hükümetinin bölgedeki barış, güvenliği ve istikrarı geriletti adımları olduğu kaydedildi.

Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı, gerekmesi halinde hükümet yetkilileri ile kurumlarına ek yaptırımlar uygulanabileceği açıkladı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN