01.09.2019  09:11

CHP: Enflasyon, mutfak kadar eğitim bütçesini de vurdu

Öğrencilerin en çok kullandığı eğitim malzemelerine yüzde 60 oranında zam yapıldığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba "Döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma neticesinde özellikle kırtasiye fiyatlarında yüksek artışlar meydana gelmiş, bu durum çalışanların mutfağını etkilediği kadar çocukları için yaptıkları okul masraflarını da yüksek oranda etkilemiştir" dedi.

+
-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yazılı açılamasında, öğrencilerin en çok kullandığı eğitim malzemelerine yüzde 60 oranında zam yapıldığını söyledi.

"Ailelerin cebindeki yangın okul masrafları için büyümeye devam etti." ifadesini kullanan Ağbaba, 2018'in eylül ayında ailelerin okul başlangıcı için yaptıkları ortalama masrafın 350 lira olduğunu, bu yıl rakamın 445 liraya kadar yükseldiğini vurguladı. 

Kırtasiye malzemelerinde geçen yıl yapılan toplam masrafta bu yıl yüzde 28 oranında artış yaşandığını vurgulayan Ağbaba, açıklamasında, geçen yılki kırtasiye malzemelerinin fiyatları ile bu yılki fiyatlarına, karşılaştırmalı tablo halinde yer verdi. Ağbaba, kırtasiye malzemelerinin her birinde yüzde 6 ile yüzde 60 oranında artışın söz konusu olduğuna dikkati çekti. 

KIRTASİYE MALZEMELERİNDE FAHİŞ FİYATLAR

İlköğretim dışındaki öğrencilerin okul derslerine ek olarak kullandıkları yardımcı kaynaklarda da fahiş artışlar olduğunu belirten Ağbaba, bu artışın da 50-65 lira arasında olduğunun altını çizdi. 

Veli Ağbaba, açıklamasında şunları kaydetti:  "Türkiye’de kağıt üretiminin durdurulması ve dışa bağımlılık, kırtasiye fiyatlarının fahiş oranda artmasına sebep olmuştur. Döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma neticesinde özellikle kırtasiye fiyatlarında yüksek artışlar meydana gelmiş, bu durum çalışanların mutfağını etkilediği kadar, çocukları için yaptıkları okul masraflarını da yüksek oranda etkilemiştir. 

Krizin etkileri çarşıda, pazarda yakıcı bir şekilde hissedilirken, çalışanların çocukları için yaptıkları okul masrafları çok görünür olmasa da aileleri bir hayli etkilemiş durumdadır. Kriz en nihayetinde, çalışanların mutfağını etkilediği kadar çocuklarını da etkilemiştir ve etkilemeye devam etmektedir. Ekonomik krizin farklı evrelerde devam ettiği günümüzde eğitim masraflarının artması dar gelirli yurttaşların çocuklarının eğitim ve öğretim sürecinde gelecek dönemlerde zor zamanlar geçireceğinin göstergesidir."

ANKARA/AA

 

DİĞER HABERLER
Sigara izmariti bir evi küle çevirdi
Güçleri yetse tüm seçilmişleri katledeceklerdi
Şehadeti bilmeyenlere kulak asmayın
Direnişin dördüncü yılı
Diyarbakır'da sulama kanalına giren 2 çocuk öldü
Millet 15 Temmuz'da demokrasiyi sigortaladı
Halisdemir'i 2 kez kurtardığı asker vurdu