CHP Kovid-19 Danışma Kurulu'ndan 'maymun çiçeği' açıklaması

CHP Kovid-19 Danışma Kurulu'ndan 'maymun çiçeği' açıklaması

CHP Kovid-19 Danışma Kurulu, ilk olarak İngiltere'de ortaya çıkarak son 2 haftada 12 ülkeye yayılan 'maymun çiçeği virüsü' hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamasının bilimsellikten uzak olduğunu vurgulayarak, “Maymun Çiçeği Hastalığı konusunda müsterih olabilecek miyiz?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kovid-19 Danışma Kurulu, İngiltere'de ortaya çıkarak hızla Avrupa'ya yayılan maymun çiçeği virüsü hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya hastalığı sordu.

Bakan Koca'nın Kovid-19 pandemisini bilimsellikten uzak yönettiğini ileri süren Kurul, sınıfta kaldığını ileri sürerek, “Sayın Bakan, ‘Maymun Çiçeği Hastalığı konusunda kamuoyu müsterih olmalı: Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir Pandemiye yol açmaz’ derken konunun uzmanları hastalığın büyük bir salgına yol açmaması için önlemler alınmasını gerektiğini açıklıyor” dedi.

“MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI KONUSUNDA MÜSTERİH OLABİLECEK MİYİZ?”

Kurul Sağlık Bakanının açıklamasının bilimsellikten uzak olduğunu vurgulayarak, “Maymun Çiçeği Hastalığı konusunda müsterih olabilecek miyiz?” diye sordu.

CHP Kovid-19 Danışma Kurulu açıklamasında, “CHP Kovid-19 Danışma Kurulu olarak, Bakanlığın yapamadığını yaparak, pandemi sürecinin iki yılını “Kovid-19 pandemisinde 2 yıl geride kalırken” raporu ile değerlendirmiş; söz konusu raporun başlıklarından biri olan “Türkiye’de Pandemiye Hazırlık Süreci” kısmında, ulusal hazırlık planlarındaki yetersizlikleri bilimsel olarak ortaya koymuştuk.

Dünya bugünlerde Maymun Çiçeği Hastalığını konuşurken, Sağlık Bakanlığı’ndan çıkan cılız ses ise bilimsellikten uzak.

Sayın Bakan, “Maymun Çiçeği Hastalığı konusunda kamuoyu müsterih olmalı: Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir Pandemiye yol açmaz” derken konunun uzmanları hastalığın büyük bir salgına yol açmaması için önlemler alınmasını gerektiğini açıklıyor.

Tüm çabamıza rağmen Sağlık Bakanlığı bulaşıcı hastalık tehditleriyle ilgili süreci değil, algıyı yönetmeye devam ediyor.

'SAĞLIK BAKANLIĞI YİNE KÖR, SAĞIR VE DİLSİZ OLMAYA DEVAM EDİYOR'

Maymun Çiçeği Hastalığı 1970’ten bu yana görüldüğü Afrika’daki 11 ülkenin yanı sıra, Mayıs 2022'de, hastalığın endemik olarak bulunmadığı İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, İsveç, İtalya, Fransa, Belçika, Almanya, Avustralya, İsrail ve İsviçre’de de ortaya çıktı, bugüne kadar doğrulanmış ve kuşkulu vaka sayısı 200’e yaklaştı. Dünyanın değişik ülkelerinde hastalığın epidemiyolojisini, enfeksiyon kaynaklarını ve bulaşma modellerini daha iyi anlamak için bilimsel çalışmalar yapılıyor. Ülkemizde ise Bakan tarafından sadece tweet atılıyor.

Tüm dünyada yeni bir salgın mı başlıyor endişesi yaratan Maymun Çiçeği Hastalığı ile ilgili Sağlık Bakanlığı yine kör, sağır ve dilsiz olmaya devam ediyor.'' dedi.

CHP KOVİD-19 DANIŞMA KURULU'NDAN BAKAN KOCA'YA SORU ÖNERGESİ

CHP Kovid-19 Danışma Kurulu, Sağlık Bakanlığı'na şu soruları yöneltti:

- Maymun Çiçeği Hastalığı “Pandemiye yol açmaz” diyerek bilimden uzak tavrınızı sürdürecek misiniz?

-Maymun Çiçeği Hastalığı dünyanın değişik ülkelerinde ortaya çıkarken, ülkemize gelmesi olasılığı her geçen gün artarken, Sağlık Bakanlığı olarak ne yapıyorsunuz?

- Maymun Çiçeği hastalığının bulguları, bulaşma yolları, koruyucu ve tedavi edici uygulamaları konusunda halkı bilgilendirici açıklamalar yapmayı düşünüyor musunuz?

- Daha önce covid pandemisinin başlangıç aşamasında, aşı tedariği, üretimi ve stoğu konusunda yaşadığımız benzer sıkıntıları yaşamamak adına, Maymun Çiçeği Aşısı için bir eylem planınız var mı? Bu hastalığa özgü bir surveyans sistemi kurmayı düşünüyor musunuz?

-Maymun Çiçeği Hastalığını ülkemize de yayılması halinde, erken tanımak ve yayılmasını önlemek amacıyla hangi önlemler aldınız, hangi önlemleri almayı planlıyorsunuz?

-Maymun Çiçeği Hastalığı ile ilgili verileri de gizleyecek misiniz? Kurul olarak Sağlık Bakanlığı’nı uyarıyor, derhal önlem almaya ve bu önlemleri kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyoruz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN