CHP'den yurt dışında yaşayan seçmenler için 'oy ver' kampanyası: Birinci parti olacağız

CHP'den yurt dışında yaşayan seçmenler için 'oy ver' kampanyası: Birinci parti olacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yurt dışında yaşayan seçmenlerin oy kullanma oranını artırmak için "Oy ver" kampanyası başlatacaklarını açıklayarak "Yurt dışında temel problem oy kullanma oranının düşük olması. Yüzde 50 dolayında. Onun için 'Seçmen ol' kampanyası başlatıyoruz. Birinci parti olma hedefimiz var. Sandığa gitmeyenler, sandığa gittiğinde, bize oy verecek" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yurt dışında yaşayan yaklaşık 3 milyon seçmenin sadece yüzde 50'sinin sandığa gittiğini belirterek bu oranı artırmak için "Oy ver" kampanyası başlatacaklarını açıkladı.

BBC Türkçe'ye konuşan CHP'nin yurtdışı örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan geçtiğimiz günlerde, Almanya ve İsviçre'deki çalışmalara bizzat katıldığını kaydederek başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yeni CHP birlikleri kurmaya başladıklarını, var olan birlikleri de daha etkin hale getirmeye çalıştıklarını söyledi.

'TEMEL PROBLEM, OY KULLANMA ORANININ DÜŞÜK OLMASI'

Seçmeni 'sandıkla buluşturmak' istediklerini kaydeden Tezcan, şunları söyledi:

"Yurt dışında temel problem oy kullanma oranının düşük olması. Yüzde 50 dolayında. Onun için 'Seçmen ol' kampanyası başlatıyoruz. Sandığa gitmeme nedeninin bir kısmı, Türkiye'deki gibi, yani umut olması lazım. Bir kısmı ise seçmen olmakta zorlanıyorlar. Örneğin, Türkiye'de resmi işlem yaptıkları zaman, ikematgah kaydı yaptırmak zorunda. O zaman yurt içi kütüğünde seçmen kaydı çıkıyor. Yani sadece Türkiye'ye gelip oy kullanabilirler, bu gibi durumlarda gümrüklerde de oy kullanamıyorlar. Askı güncelleme dönemi yetersiz kalıyor. O nedenle biz, şimdiden 'Seçmen ol' kampanyası başlatarak, ikametlerini şimdiden yurt dışına taşımalarını teşvik etmek istiyoruz."

'BİRİNCİ PARTİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ'

Yurt dışı seçmen profiline ilişkin de bilgiler paylaşan Tezcan, Almanya, Fransa, Belçika gibi Türk seçmenin yoğun yaşadığı yerlerde CHP'nin ikinci veya üçüncü parti konumunda olduğunu, İngiltere ve İskandinav ülkelerinde ise birinci olduğunu kaydederek, "Oy oranı söyleyebilecek durumda değiliz henüz. Ama birinci parti olma hedefimiz var. Bunun için katılımı yükseltmemiz lazım. Sandığa gitmeyenler, sandığa gittiğinde, bize oy verecekleri yönünde bir izlenimimiz var. Eğilim öyle. Birliklerimizden gelen veriler de öyle. Biz sandığa taşıyabilsek, o oylar bizim diyor arkadaşlarımız. Onun için ikna edip sandığa götürmemiz önemli, katılımı yükseltmek önemli. Katılım arttığında bizim oylarımız yükselecek." diye konuştu.

'SEÇİM BİLDİRGESİNDE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ YER ALACAK'

Yurt dışı seçmeni sandığa taşımanın önemli bir yolunun da, yaşadıkları ülkelere ilişkin sorunlarının çözümünü sağlama güvencesi vermek olduğunu belirten Tezcan açıklamalarını şu şekilde noktaladı:

"Mesela yaşadıkları ülkelerin kurumlarıyla ilgili sorunlar yaşıyorlar. Bizim Dışişleri Bakanlığı'nın resmi mercilerin daha etkin çalışmasını sağlayacak bir siyaset geliştirmek zorundayız. Sınır kapılarında problem yaşıyorlar, gümrük girişlerinde birikmeler problemler oluyor, giriş kolaylığı sorunları tespit edip öneriler geliştirmemiz gerekiyor. Emeklilik ve sosyal güvenlikle ilgili ciddi problemleri var. Orada yaşayanların Türkiye'ye geldiklerinde sağlık hizmeti almalarında sıkıntılar yaşıyorlar. Hem yasal düzenleme hem de uygulamada pratik düzenlemelere ihtiyaç var, biz bunları da bir yandan tespit ediyoruz.

Biz ilk seçimde iktidar olacağız. İkidar olduğumuzda, bu vatandaşlarımızın hükümetimiz nezdinde çözülmesi gereken problemlerine ilişkin hangi adımları atacacağız? Bir de onların kendi yaşadıkları ülkelerdeki hükümetlerle ilişkilerimizde hangi konuları ön plana çıkaracağız? Bunlar üzerinde çalışıyoruz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN