CHP'li Özgür Özel'den asgari ücrete zam çağrısı: Yüzde 40 zammı bekliyoruz

CHP'li Özgür Özel'den asgari ücrete zam çağrısı: Yüzde 40 zammı bekliyoruz

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP olarak asgari ücrete yüzde 40 oranında zam yapılmasını beklediklerini vurgulayarak "Komisyonun toplanacağı önemli bir bilgidir. Ama sakın kimse dostlar alışverişte görsün diye asgari ücrete göstermelik bir şey değil… Enflasyondaki kayıp kadar zam yapmasını, yüzde 40 zammı asgari ücret için CHP olarak bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Gaziantep İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

İktidara gelmeleri halinde Suriyeli göçmenlere, ülkelerinde yaşanabilir bir hayat temin edeceklerini kaydeden Özgür Özel, Türkiye'nin NATO Liderler Zirvesi'nde İsveç ve Finlandiya ile mutabakat metni imzalaması hakkında "Dün bir mutabakat metni oldu. Muhtıra imzalandı. Muhtıranın satır satır takipçisi olacağımızı buradan herkes bilsin. Siz, dış politikayı böyle iç politikaya bu kadar alet ederseniz, işte böyle tutarsızlıklarla, böyle çarklarla böyle U dönüşleriyle ve böyle mahcubiyetlerle karşılaşırsınız" açıklamasında bulundu.

"SURİYE’DE YAŞANILABİLİR, SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR HAYAT TEMİN EDİLECEK"

CHP olarak asgari ücrete yüzde 40 oranında zam yapılmasını beklediklerini kaydeden CHP'li Özgür Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"CHP olarak ilk bir yıl içinde daha önce defalarca söylediğimiz gibi ‘Esat ile görüşmem’ diyenlere bakmayın. Düne kadar NATO’ya giremez diyenler, dönüp dün akşam ne mutabakatlar yaptılar. Esat ile bir araya gelinecek, oturulacak, görüşülecek. Başta Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlerin eli değil gövdesi taşın altına konulacak. Suriye’de yaşanılabilir, sürdürülebilir bir hayat temin edilecek ve Suriyeli mülteciler memleketine dönecek Antep rahat edecek. Antep’in yoksulu Antep’e; Antep’in işsizi Antep’e yeter. Antep’in gençlerine onların Antep’te hayal kurmasına ihtiyacımız var.

Gün boyunca tugay arazisinin yani Günük ormanlarının yanındaki 11 milyon metrekare arazinin ranta, yapılaşmaya açıldığını; buna partimizin ve TMMOB’a bağlı odaların dava açtığını, davayı kazandığımızı yani Antep’i koruma refleksimize yargının da iştirak ettiğini ama bu aşamada yeniden bir imar değişikliğiyle yargı kararını boşa düşürüp Antep’in havasını kesecek, rüzgarını kesecek, ormanını tehlikeye atacak bu rant projesinin yeni çalışması yapıldığını duyduk. Bunu Meclis gündemine de taşıyacağız. Ülke gündemine de taşıyacağız. Bu konudaki mücadelemiz devam edecek.

ŞEHİR HASTANESİ’Nİ AÇINCA ÖBÜR HASTANELERİ KAPAYACAKLAR

Şehir Hastanesi’nin 2012’den beri konuşulan, 2016’dan beri inşaatı olan; inşaatı yarım kalmış, işçileri çıkarılmış, terk edilmiş Şehir Hastanesi’nin… Yeni yeni kıpırdanma var. Bunun takipçisiyiz ama Şehir Hastanesi’ni açınca öbür hastaneleri kapayacaklar. Rakamlar önümüze döküldüğünde ciddi bir sağlık krizi çıkar. Şehir Hastanesi’ni bir an önce bitirin. Ama yatak kaybına sebebiyet verecek; diğer hastanelerimizi de sakın kapatmayın.

“DIŞ POLİTİKAYI İÇ POLİTİKAYA BU KADAR ALET EDERSENİZ, U DÖNÜŞLERİYLE KARŞILAŞIRSINIZ”

Dün akşam İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki çekincelerini Türkiye kaldırdı. CHP’liler, bilmesi gereken bir şey var. İki ay önce Tayyip Erdoğan, ‘Bunu müzakere bile etmem. Hiç gelmesinler’ diyordu. Biz dedik, diplomaside böyle bir şey olmaz. Hiç gelmesinler olmaz. 29 Mayıs günü Bakü dönüşü, uçakta ‘Ben başta olduğum sürece NATO’ya giremeyecekler’ diyordu. Dün giderken itirazlarını dile getiriyordu ve NATO’ya giremeyeceklerini söylüyordu. Herkes de ona inanıyordu. Ben 16 Haziran 2022 günü sayın Genel Başkanımızın başkanlığında Dış Politika Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldım. O toplantıda 10 Haziran günü; ‘Ben baştayken giremeyecekler’ dedikten 11 gün sonra, bugünden de 19 gün önce hepsi birden şunu dediler: ‘Göreceksiniz. Haziran ayının sonundaki NATO zirvesinde Türkiye, NATO’ya girmesine destek verecek.’ Ve son gün ikna ettiler.

Dün bir mutabakat metni oldu. Muhtıra imzalandı. Muhtıranın satır satır takipçisi olacağımızı buradan herkes bilsin. Ancak muhtırada daha önce ‘Şu terör örgütünü, terör örgütü olarak kabul etmezlerse olmaz’ diyenlerin muhtıradaki belli yuvarlak cümleler fit olduklarını da gördük. Yani İstanbul’da, Ankara’da aslan kesilenlerin, gittiği yerde o kükremeleri sürdürmediğini ve gittiği yerde diplomasinin getirdiği noktada bir mutabakat metninin öyle Türkiye’de haykırdığı gibi baya da oldurttuklarını gördük. Siz, dış politikayı böyle iç politikaya bu kadar alet ederseniz, işte böyle tutarsızlıklarla, böyle çarklarla böyle U dönüşleriyle ve böyle mahcubiyetlerle karşılaşırsınız.

“GELECEK AY MİÇOTAKİS’İN DÜĞÜNÜNE KİRVELİK YAPARSA ŞAŞIRMAMAK LAZIM”

Şimdi, İsveç, Finlandiya naraları bitti Miçotakis naraları devam ediyor. Edecek. Çünkü bir düşmana ihtiyacı var onun. Dış politikada ona bağırarak iç politikada güç devşirecek. Şimdi geçtiğimiz haftalarda yaptığı U dönüşler ve dün akşam yaptığı büyük U dönüşü düşünüldüğünde; ben, ‘Miçotakis ile asla görüşmem’ diyen Recep Tayyip Erdoğan, gelecek ay Miçotakis’in düğününe kirvelik yaparsa şaşırmamak lazım.

“BENDE U DÖNÜŞÜ YOK’ DİYENİN DÜN MECLİS’TE TALEP ETTİĞİ ÖDENEK ÇIKARILDI”

Ek bütçe Meclis’ten geçti. Cumhurbaşkanı ödeneği çıkarıldı. İlk geldiğinde çaktırmadan baz ödeneği yüzde 20, maaşına yüzde 40 zam yapıyorlardı. Bunu kamuoyuna söyledik. Günlerce sustu. İtirazlardan sonra dedi ki ‘Efendim o zaman ben bunu kendim için değil, maaşıma endeksli emekli Cumhurbaşkanları, milletvekilleri, bakanlar için…’ E çıkar dedik onları başka bir şeye bağla. En sonunda yıllardır bu tip işlerde dediğinden geriye adım atmayıp, ‘Bende U dönüşü yok’ diyenin dün Meclis’te talep ettiği ödenek çıkarıldı. Yüzde 40 maaşına yaptığı zam, toplumsal duyarlılıktan dolayı geri alınmış oldu.

“YÜZDE 40 ZAMMI ASGARİ ÜCRET İÇİN CHP OLARAK BEKLİYORUZ”

Kendine bu zammı layık görüyorsun da asgari ücretliye neyi layık görüyorsun diye soruyorduk. Susuyordu. Orada da ısrar ettik. Şimdi komisyonun toplanacağı önemli bir bilgidir. Ama sakın kimse dostlar alışverişte görsün diye asgari ücrete göstermelik bir şey değil… Enflasyondaki kayıp kadar zam yapmasını, yüzde 40 zammı asgari ücret için CHP olarak bekliyoruz.”

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN