CHP'liler artık Türkiye Belediyeler Birliği toplantılarına katılmayacak

CHP'liler artık Türkiye Belediyeler Birliği toplantılarına katılmayacak

Türkiye Belediyeler Birliği'nin 'Cumhur İttifakı Birliği' haline geldiğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, CHP'li belediyelerin artık Birlik toplantılarına katılmayacağını bildirdi. Ayrıca Birlik yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da kaydeden Torun, 2020'de CHP'li belediyelerden 86 milyon liralık kaynak kesintisi yapıldığını ancak kaynakların neredeyse tamamının Cumhur İttifakı belediyelerine aktarıldığını belirtti.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin, kaynaklarının neredeyse tamamını Cumhur İttifakı belediyelerine aktardığını söyleyen CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, birliğin yönetimini muhalefet belediyelerine ayrımcılık yapmakla suçladı.

Torun, “Encümen üyelerimiz, bugün Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin başta olmak üzere Birlik yöneticileri hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunacaktır. CHP’nin hiçbir belediye başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği toplantılarına katılmayacak, bu adaletsizliği protesto edecektir. Bu tutumumuz, Türkiye Belediyeler Birliği’ndeki hukuksuzluk sona erene kadar devam edecektir” diye konuştu.

'BELEDİYELERİMİZİN YETKİ VE GELİRİ ELİNDEN ALINIYOR'

CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Torun, “Ülkemiz, siyasi iktidarın yanlış politikalarının neden olduğu çok zor bir sürecin içinden geçiyor. Şu gerçeği ortaya koymak gerekiyor: Artık bir tarafta sadece kendi çıkarlarını düşünen bir anlayış, diğer tarafta ise yönetilemez hale gelen bir Türkiye gerçeği ile karşı karşıyayız. Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, işte böyle bir ortamda, iktidarın kaderine terk ettiği vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretebilmek için tüm imkânlarıyla büyük bir mücadele veriyor. Ancak iktidar, belediyelerimizin önünü kesmek için her türlü hukuksuz ve kanunsuz yola başvurmaktan çekinmiyor. Belediyelerimizin yetki ve gelirleri ellerinden alınıyor, belediye başkanlarımız hakkında haksız soruşturmalar başlatılıyor, vatandaşa hizmet edecek projelere engeller çıkarılıyor. Bunlar da yetmiyor, belediyelerimizin hakkı olan kaynaklar dahi tamamen partizan politikalarla ellerinden alınıyor. Bu sorunlu anlayışın son örneğini Türkiye Belediyeler Birliği’nde yaşıyoruz" dedi.

'BİRLİK YÖNETİMİ, BÜTÇEYİ ADALETSİZ KULLANIYOR'

Türkiye Belediyeler Birliği'nin siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kanunla kurulduğunun altını çizen Torun, "Ülkemizdeki her belediye, birliğin doğal ve zorunlu üyesidir. Birliğin bütçesi, genel bütçeden belediyelere aktarılan paylardan kesilerek oluşturulmaktadır. 2019 yerel seçimlerinden bu yana, Birlik bütçesinin yüzde 50’den fazlası sadece Cumhuriyet Halk Partili belediyelerden kesilen paylarla sağlanmaktadır. Sadece 2020 yılında, belediyelerimizden 86 milyon liralık kaynak kesintisi yapılarak Birliğin bütçesine aktarılmıştır. Ancak üzülerek ifade ediyoruz ki Birlik yönetimi, bu bütçeyi adaletsiz ve partizanca kullanmaktadır. Birliğin kaynaklarının neredeyse tamamı Cumhur İttifakı belediyelerine aktarılmakta, muhalefet belediyelerine karşı açık bir ayrımcılık yapılmaktadır. Birlik yönetimi, kaynakları adil olmayan keyfi politikalarla harcarken hesap verme ilkesini de rafa kaldırmıştır" ifadelerini kullandı.

'TUTUMUMUZ, HUKUKSUZLUK SONA ERENE KADAR DEVAM EDECEK'

Torun, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Son gelişmelerden de görüyoruz ki Birlik yönetimindeki partizanlık artık ayyuka çıkmıştır. Türkiye Belediyeler Birliği, artık ‘Cumhur İttifakı Birliği’ haline gelmiştir. Belediyelerimizin Türkiye Belediyeler Birliği üyeliğinden ayrılması yasal olarak mümkün değildir. Bu nedenle yaşanan bu tablo partimiz tarafından değerlendirilmiş ve şu kararlar alınmıştır: Encümen üyelerimiz, bugün Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin başta olmak üzere, Birlik yöneticileri hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir belediye başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği toplantılarına katılmayacak, bu adaletsizliği protesto edecektir. Bu tutumumuz, Türkiye Belediyeler Birliği’ndeki hukuksuzluk sona erene kadar devam edecektir. Bu adımların dışında, belediyelerimizin hak ve menfaatlerinin korunması için gerekli tüm girişimlerde bulunmaktan geri durmayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN