Back To Top
Erdoğan: Bölgeden 700-800 kişilik çekilme oldu

Erdoğan: Bölgeden 700-800 kişilik çekilme oldu

 - Son Güncelleme: 22.10.2019 Salı 14:20
Erdoğan: Bölgeden 700-800 kişilik çekilme oldu
- A +

ABD ile varılan 120 saatlik mutabakatın bitmesine saatler kala, gözler Soçi'ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in yapacağı görüşmeye çevrildi. Rusya ziyareti öncesi açıklamalarda bulunan Erdoğan, verilen sözlerin tutulmadığı takdirde harekata kalındığı yerden, çok daha büyük bir kararlılıkla devam edileceğini söyledi. Bölgeden 700-800 kişilik bir çekilme olduğunu kaydeden Erdoğan, Fransa ve İran'a da tepki gösterdi.

Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin ABD ile varılan 120 saatlik mutabakatın bitmesine saatler kala, gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir araya geleceği 'Soçi zirvesi'ne çevrildi. 

Rusya ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanında gazetecilerin karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin ana gündemini Suriye'deki gelişmelerin oluşturacağını söyledi.

Anlaşmanın süresinin bu gece saat 22:00 itibariyle dolduğunu anımsatan Erdoğan, "Amerika'nın ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekatımızı kaldığı yerden bu sefer çok daha büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz" dedi.

Bölgeden çekilen terörist sayısını da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "700-800 çekilme söz konusu, bin 200-bin 300 kadarının da süratle çıkmaya devam ettiği, onların da çıkacağı söyleniyor. Bunların izini sürüyoruz" sözlerini kaydetti.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Rusya ile tesis ettiğimiz mekanizmalar sayesinde ilgili bakanlarımız ve kurumlarımız sürekli temas halindeler. Milli paralarla ticareti kolaylaştıracak mutabakat muhtırasını imzaladık. 

19-10/22/20191022_2_38885359_48709051.jpg

Barış Pınarı Harekatı'nın 2 temel hedefi bulunuyor ilki 32 kilometre derinliğinde 444 kilometre Irak sınırından Cerablus'a olan bölgede buranın terör örgütlerinden temizlenmesidir.

2 BİN 200 KİLOMETREKARELİK ALAN TEMİZLENDİ

Şimdiye kadar 2 bin 200 kilometrekarelik alan teröristlerden arındırılmış, 160 yerleşim biriminde kontrol sağlanmıştır. ABD ile vardığımız mutabakata göre bölgedeki tüm teröristlerin çıkartılması için bugün son gün. Saat 22.00 itibariyle süre bitiyor. Rejim unsurlarının bulunduğu alanlardaki PKK/PYD/YPG mevcudiyetinin sonlandırılması için atılacak adımları görüşeceğiz.

775 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR

9 Ekim'den bu yana 775 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 7 kahraman askerimiz, 79 Suriye Milli Ordusu mensubu kardeşimiz ve 20 sivil vatandaşımız terör örgütünün saldırılarında şehit olmuştur.

Komşuda yangın varken, dumanı bize gelmesin demek gerçekçi değildir. Rusya ile tesis ettiğimiz yakın iş birliğini artırmayı ehdefliyoruz. İran'ın da katkıları ile sükunetin sağlanması, Suriye'nin istikrara kavuşması için ciddi çaba harcadık. İdlib'de insani trajedinin önüne geçtik. Astana Platformu'ndaki gayretlerimizle anayasa komitesinin kuruluşunu sağladık. İlk toplantısnı 30 Ekim'de Cenevre'de yapacak.

19-10/22/20191022_2_38885359_48709054.jpg

SÖZLER TUTULMAZSA....

Amerika'nın ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekatımızı kaldığı yerden bu sefer çok daha büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz. Güvenli bölgeye 2 milyon kişinin dönmesi için çalışıyoruz. Türkiye ve Rusya, terörün her türlüsü ile mücadele noktasında hemfikirdir.

MACRON-PUTİN GÖRÜŞMESİ: YPG'YE VERİLEN SÜRE UZATILACAK MI?

(Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un 120 saatlik sürenin uzatılmasına ilişkin teklifi) Macron'dan şahsıma gelmiş teklif yok. Macron bu tür şeyleri teröristlerle görüşüyor. Bizim bu süreç içerisinde muhatabımız Fransa olmamıştır görüşmelerimizi Amerika ile yürüttük.

Silahların depolandığı yerleri de tespit ettik. Bu silahlar Amerika tarafından buraya gönderildi. Burada bir terör devleti kurulacak bunun kurulmasına Türkiye olarak biz müsaade mi edelim? Bu adımların tamamı Suriye'nin bölünmesine de yöneliktir. Suriye'nin geleceğinde PKK/YPG'ye yer yoktur. Rusya ile işbirliği içerisinde bölgemizi ayrılıkçı terör belasından kurtarmayı ümit ediyoruz.

19-10/22/20191022_2_38885359_48709056.jpg

ŞU AN İTİBARİYLE 700-800 KADAR ÇEKİLME SÖZ KONUSU OLDU'

Çekilme devam ediyor. Şu an itibariyle 700-800 kadar çekilme söz konusu oldu. Kalan bin 200, bin 300 kadar olanın da süratla çıkmaya devam ettiği çıkacağı söyleniyor. Bunların izini sürüyoruz, tamamı çıkacak.

Yükleniyor...

İRAN'DAN BAZI ÇATLAK SESLER ÇIKIYOR

İran'dan gelen bazı açıklamalar bende ciddi manada üzüntüye sebep olmuştur. İran kısa süreli 15-20 yıl öncesine varıncaya kadar geçmişine varırsa nükleer başlıklı silahlar konusunda Erdoğan'ın İran ile ilgili takındığı tavırları tüm dünya bilir. İran'dan maalesef bazı çatlak sesler çıkıyor. Sayın Ruhani'den değil. Bunları başta Sayın Ruhani olmak üzere susturmaları gerekirdi. Bu şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımı da ciddi manada rahatsız etmektedir. Biz Soçi mutabakatının 3 taraf ülkesiyiz. Birbirine bu şekilde ihanet eder mi? Bu yapılanlar yanlıştır. Bu süreçle ilgili olarak kendilerini ciddi manada kınıyorum.

TERÖRİSTLER SİLAHLARI DA GÖTÜRÜYOR MU

Silahları buraya getirmek kolaydı da çıkarmak o kadar kolay değil. Ankara'da yaptığımız Sayın Pence'in Pompeo'nun falan hepsiyle yapılan görüşmede bu konular görüşüldü. Götürebildiği silahları götürecekler kalanlarla da bu yaptığımız taramada bunları toparlayacağız.

MACRON, MERKEL VE JOHNSON İLE GÖRÜŞME

(İngiltere Başbakanı) Johnson'la görüşmemizde 'NATO Zirvesi öncesi veya sonrasında böyle bir toplantıyı yapabiliriz' dedik.''

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN