Back To Top
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, eşya ve gümrük vergisi ödeyemeyecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, eşya ve gümrük vergisi ödeyemeyecek

 - Son Güncelleme: 07.11.2019 Perşembe 13:24
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, eşya ve gümrük vergisi ödeyemeyecek
- A +

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, serbest dolaşıma sokulacak eşya ve gümrük vergilerinden muaf tutuldu. Gümrük işlemlerinden doğan vergilerin alınabilmesi için tahakkuk edebilecek verginin yüzde 20 fazlası oranında teminat alınması uygulamasından vazgeçilecek.

Gümrük Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeye göre, gümrük idaresine sunulan serbest dolaşımda olmayan eşya, transit rejimi altında taşınan eşyaya uygulanacak hükümlere dahil edildi. 

Gümrük yükümlülüğü doğması durumunda asıl sorumlu, transit rejimine tabi tutulan eşyayla ilgili olarak gümrük idaresine karşı mali olarak sorumlu olacak. Gümrük idaresince işlem yapıldığı durumlarda, asıl sorumlunun sorumluluğunun belirlenmesinde, fiilin işlenmesinde dahlinin bulunup bulunmadığı hususu dikkate alınacak.

SAVUNMAYA MUAFİYET HAKKI

Serbest dolaşıma sokulacak eşya ve gümrük vergilerinden, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı da muaf tutulacak.

Gümrük işlemlerinden doğan vergilerin alınabilmesi için tahakkuk edebilecek verginin yüzde 20 fazlası oranında teminat alınması uygulamasından vazgeçilecek.

Geçici ithalat rejimi hükümlerine tabi eşyaya ilişkin beyan ile muayene ve denetleme veya teslimden sonra yapılan kontrollerde farklılıkların tespiti durumunda vergi farkının yarısı tutarında idari para cezası verilecek.

Aykırılıkların gümrük idaresince tespit edilmesinden önce beyan sahibince bildirilmesi durumunda, hesaplanacak cezaların oranı yüzde 10 olarak uygulanacak.

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN