Back To Top
DGS tercih işlemleri ne zaman başlıyor? ÖSYM DGS tercihleri nasıl yapılır?

DGS tercih işlemleri ne zaman başlıyor? ÖSYM DGS tercihleri nasıl yapılır?

DGS tercih işlemleri ne zaman başlıyor? ÖSYM DGS tercihleri nasıl yapılır?
- A +

Yazımızda 'DGS tercih işlemleri ne zaman başlıyor? ÖSYM DGS tercihleri nasıl yapılır? sorularının yanıtlarını derledik. DGS sonuçları 16 ağustos'ta erişime açılmıştı. Şimdi tüm gözler ÖSYM'den gelecek olan açıklamada. İşte 2018 yılı DGS tercih işlemleri hakkında merak edilen tüm detaylar ve son dakika açıklamaları...

DGS tercih işlemleri için bekleyen öğrenci adaylarının gözü kulağı ÖSYM'den gelecek açıklamada. Öğrencilerin merak ettiği 'DGS tercih işlemleri ne zaman başlıyor? ÖSYM DGS tercihleri nasıl yapılır?' sorularının ayrıntılı cevabını merak edenler için derledik. Haberimizde ÖSYM'den gelen son dakika DGS tercih işlemleri açıklamalarını ve konuya dair yapılan son dakika duyurularını bulabilirsiniz. 

16 ağustos günü DGS yazılı sınav sonuçları açıklandı. DGS adayları YKS sonuçlarının açıklanıp üniversite kayıt işlemlerinin başlaması ile birlikte DGS tercih işlemleri ne zaman başlayacak diye merak etmeye başladı. ıyor? ÖSYM DGS tercihleri nasıl yapılır? 

DGS SINAVI NEDİR?

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgli sınav ve yerleştirme işlemleri
ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ÖSYM 2018 DGS tercihleri için henüz net bir tarih belirlemedi. 21 Temmuz'da yapılan Dikey Geçiş Sınavı tercih işlemleri başladığında haberimizin içeriğinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Dikey Geçiş Sınavı tercih işlemleri başladığında ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden detaylı bilgileri öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

18-09/04/sym-dgs.jpg

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ HAKKINDA

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

2018-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2018-2019 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.

ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI İÇİN EK YERLEŞTİRME OLACAK MI?

Tercih işlemlerini yapmayan ya da yerleştirildiği halde yerleştiği üniversiteye kayıt yaptırmayan adaylar için gerek görüldüğü halde boş kontenjanlar ÖSYM tarafından belirlenecek ve ek yerleştirme yapılacak.

Ek yerleştirmenin yapılması kararlaştırıldığı takdirde, ÖSYM tarafından boş kontenjanlar açıklanacak ve ÖSYM internet sitesinde ek yerleştirme tarihleri duyurulacak.

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN