Dışişleri Bakanlığından 'pontus' tepkisi: Yunanistan'ı barış için çaba sarf etmeye davet ediyoruz

Dışişleri Bakanlığından 'pontus' tepkisi: Yunanistan'ı barış için çaba sarf etmeye davet ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın 'Pontus' iddialarına ilişkin ifadelerinin, Türkiye tarafından reddedildiğini bildirerek "Yunan makamlarının tarihi akıl dışı bir şekilde çarpıtma çabalarını ısrarla sürdürdüğünü görmek üzücüdür. Yunanistan'ı gerçekleri çarpıtmak yerine iş birliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte çaba sarf etmeye davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan yetkililerinin “Pontus soykırımı” iddialarına cevap verdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Yunanistan tarafından yapılan açıklamaların reddedildiği belirtilirken Yunan makamlarının tarihi akıl dışı bir şekilde çarpıttığı kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında "Yunanistan'ı gerçekleri çarpıtmak yerine iş birliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte çaba sarf etmeye davet ediyoruz" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yunanistan resmi makamları tarafından mesnetsiz 'Pontus' iddialarının yıl dönümü bahanesiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz. Yunan makamlarının tarihi akıl dışı bir şekilde çarpıtma çabalarını ısrarla sürdürdüğünü görmek üzücüdür. Türkiye karşıtı lobilerin bu çarpık iddiaları üçüncü ülkelerde gündeme taşıyarak kamuoyunu aldatmaya yönelik çabalarını da kınıyoruz

BARIŞ İÇİN ÇABA SARF ETMEYE DAVET EDİYORUZ

Gerçekle bağdaşmayan yapay tarih anlatımlarından medet ummak yerine, Yunanistan'ın Anadolu'yu işgal ve istila girişimi sırasında işlediği ve Müttefik Devletleri Tahkikat Komisyonu raporunda yer aldığı gibi Lozan Barış Antlaşması'yla tespit edilmiş insanlık suçlarıyla yüzleşmesi daha makul bir tercih olacaktır. Keza bu iddiaları ileri sürenlerin, 1821 Tripoliçe katliamı dahil, başta Türkler olmak üzere diğer dini veya etnik gruplara karşı işlenen vahşet suçlarını ve mezalimi hatırlamalarında da yarar olacaktır. Yunanistan'ı gerçekleri çarpıtmak yerine iş birliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte çaba sarf etmeye davet ediyoruz."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN