Back To Top
Dışişleri'nden ABD'nin 'Endişeliyiz' kararına sert tepki

Dışişleri'nden ABD'nin 'Endişeliyiz' kararına sert tepki

 - Son Güncelleme: 11.06.2019 Salı 11:06
Dışişleri\'nden ABD\'nin \'Endişeliyiz\' kararına sert tepki
- A +

ABD Temsilciler Meclisi'nin kabul ettiği 'ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi' başlıklı kararına Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki geldi: Karar, Türkiye ile ABD arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi'nin kabul ettiği 'ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi' başlıklı kararın, iki ülke arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığını duyurdu.

Bakanlık tarafından, dün ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen 'ABD-Türkiye İttifakına Yönelik Endişelerin İfade Edilmesi' başlıklı karara ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

"HAKSIZ VE TEMELSİZ İDDİALAR"

Açıklamada, söz konusu karara ilişkin, "Karar, evvelce de açıkladığımız üzere, Türkiye ile ABD arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Kararda Türkiye'nin dış politikası ve yargı sistemi hakkında yer verilen haksız ve temelsiz iddiaların kabul edilmesi asla mümkün değildir." ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin her zaman dost ve müttefik ülkeler arasında görüş farklılıklarının giderilmesinin en etkili yolunun diyalog ve ülkelerin egemen kararlarına saygı gösterilmesi olduğunu vurguladığına işaret edilen açıklamada, "Bunun yerine, hiçbir bağlayıcılığı bulunmayan ve karşılıklı güvenin artırılmasına hizmet etmeyen kararların alınması, tehdit ve yaptırım dilinin gündemde tutulmaya devam edilmesi ve birtakım suni miadlar konulması kabul edilemez." değerlendirmesine de yer verildi.

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN