Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam, meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam, meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez

Amasya’daki tarihi Sultan II. Bayezid Camii’nde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam’ın meşru bir nikâh ile aile yuvası kurulmasını emrettiğini ve "meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmediğini" söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Amasya’daki tarihi Sultan II. Bayezid Camii’nde hutbe okudu ve cuma namazı kıldırdı. Burada konuşan Erbaş, dijital dünyanın hızla geliştiği bu dönemde, 'yeni mecranın özendirdiği hayat tarzının haz, hırs, tüketim ve bireyselleşme üzerine kurgulandığına şahit olunduğunu' söyledi.

Erbaş, “Maalesef bu durumdan aile yapımız da derinden etkileniyor. Kimi zaman en yakın dostumuz telefon ekranları, internet mecraları oluyor. Rahmet, sekînet ve muhabbet vesilesi ailemizden ilgiyi, sevgiyi ve muhabbeti esirgiyoruz” diye konuştu.

"İSLAM, MEŞRU BİR NİKÂHA DAYANMAYAN HİÇBİR BİRLİKTELİĞİ KABUL ETMEZ"

İslam’ın meşru bir nikâh ile aile yuvası kurulmasını emrettiğini söyleyen Ali Erbaş, “Aile hayatımızı adalet, merhamet, sevgi, saygı, güven gibi değerler üzerine bina etmemizi öğütlemektedir. İslam, gayrı meşru ilişkilere, hayâsızlığa, iffetsizliğe ve çirkinliğe sevk eden davranışlara ise asla izin vermez. İslam, meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez” şeklinde konuştu.

Ailenin bir tercih değil, 'fıtri bir ihtiyaç olduğu' görüşünü savunan Erbaş, “Aile kurmak ve aile olmak Hz. Âdem’den bu yana Peygamberlerin (Aleyhisselatü vesselam) sünnetidir. Aile kurumunun yerine ikame edilecek hiçbir sosyal yapı yoktur. Algıların gerçeğe galip geldiği ve insanlığın fıtrata aykırı dönüşümlere zorlandığı günümüzde bize düşen, dijital dünyanın olumsuzlukları karşısında milli ve manevi değerlerimizi esas alan bir duruş sergilemektir. Yaşadığımız çağın gerçeklerinden kopmadan, dijital mecraların da esiri olmadan değerleriyle birlikte aile olmaktır” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (31)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
31 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN