Back To Top
Dünya Kız Çocukları Günü ne zaman? 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü ile ilgili yazılar ve sözler

Dünya Kız Çocukları Günü ne zaman? 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü ile ilgili yazılar ve sözler

 - Son Güncelleme: 11.10.2019 Cuma 09:46
Dünya Kız Çocukları Günü ne zaman? 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü ile ilgili yazılar ve sözler
- A +

Dünya Kız Çocukları günü 2012'den beri her yıl 11 Ekim'de kutlanıyor. Farkındalık yaratmak adına kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü ile ilgili sözler, yazılar ve mesajlara haberimizden ulaşabilirsiniz. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü resimli ve anlamlı mesajlar, 11 Ekim sözleri, 11 Ekim nedir? Dünya Kız Çocukları Günü anlam ve önemi nedir? gibi soruların yanıtı haberimizde...

Dünya Kız Çocukları Günü, Birleşmiş Milletlere (BM) üye ülkeler tarafından alınan kararla 2012 yılından itibaren “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaya başladı. Dünya Kız Çocukları Günü'nde dünyanın dört bir yanında cinsiyetinden dolayı ayrımcılığa, tecavüze ve tacize maruz kalan kız çocuklarının yaşam koşullarını iyileştirmek adına farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ NE ZAMAN?

Dünya Kız Çocukları Günü 2012'den beri her yıl 11 Ekim'de kutlanıyor.

19-10/11/11-ekim-dunya.jpg

11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ SÖZLERİ VE MESAJLARI

Okuyan ve sevgiyle büyüyen her kız çocuğu yarınlar için 1 umuttur. Aydınlık yarınları kızlarımızla el ele kuracağız!

Bana Dünya'yı kucakla deseler, ben gider kızıma sarılırım.. Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun.

İnsanlığın umudu, sevinci, şiiri kız çocuklarıdır. Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun.”

Bugün Dünya Kız Çocukları Günü… Kızlarımızı okutacağız, bu topraklara yararlı birer bireyler haline getireceğiz.

19-10/11/11-ekim-3.jpg

Düşlerinden vurulurken çocuklar! Hangi yaşamaktan bahseder ki masallar! Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun.

Bir kız cocugu egitilirse, bir anne yetişir. Bir anne okursa, tüm insanlık aydınlanır. Benim kızım okuyacak! Dünya kız çocukları günü kutlu olsun.

Allah bizlere vatanını, milletini seven ahlaklı çocuklar yetiştirmeyi nasip etsin. Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun.

Dünya çapında her yıl 7 milyon 500 bin kız çocuğu erken yaşta evlendiriliyor, şiddet ve istismar beraberinde geliyor. Hayallerine koşan, okuyan, “kız çocuğusun” diye kısıtlanmayan, zorla evlendirilmeyen çocuklar yetişmesi dileğiyle Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun.

Onlar bu dünyanın en güzel nimetleri… Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun. Geleceğimizin teminatı evlatlarımızı seviyor, önemsiyoruz.

Kız çocukları bizim geleceğimiz değerlerini bilelim..

19-10/11/11-ekim-1570776078.jpg

DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ TÜRKİYE, KANADA VE PERU'NUN ÖNERİSİYLE ALINDI

2012 yılında BM'de alınan bu karar Türkiye, Kanada ve Peru'nun önerileriyle alındı. Kararda “Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedeflerine” ulaşılması ve kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı belirtildi.

Ayrıca kararda, kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere ve toplumlara büyük rol düştüğü de vurgulandı.

19-10/11/11-ekim-5.jpg

KIZ ÇOCUKLARININ DURUMU NASIL?

Bugün 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü. Amaç, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak. Cinsiyetçilik ve eşit olmayan görev dağılımı, UNICEF'in yayınladığı rapora göre oldukça küçük yaşlarda başlıyor. Başk bir yardım kuruluşuna göre dünya genelinde her yedi saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor…

Türkiye'de ise nüfusun yüzde 29'u kız çocuklardan oluşuyor. 2017 verilerine göre; Son 6 yılda evlenmek zorunda bırakılan kız çocuğu sayısı 'tespit edilebilen resmi' rakamlara göre 232 bin. Son 6 yılda 142 bin çocuk anne oldu. Ayrıca ilköğretim çağında olup okuma gitmeyen kız çocuklarının sayısı, aynı durumdaki erkek çocukları sayısından 600 bin fazla.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN