Ehliyet ile sınava girilir mi? KPSS sınavında ehliyet geçerli mi? Sınav girişinde istenen belgeler

Ehliyet ile sınava girilir mi? KPSS sınavında ehliyet geçerli mi? Sınav girişinde istenen belgeler

ÖSYM tarafından yapılan sınavlara ehliyet ile girilip girilmeyecek konusu tartışılmaya devam ediyor. ÖSYM, AÖL ve Açık Öğretim Fakülteleri tarafından yapılan sınavlara katılacak olan adaylar sınavlarda ehliyet geçer mi? sorusunun yanıtı arıyor. İşte merak edilen sorunun yanıtı…

ÖSYM'nin yapmış olduğu sınavlara katılacak olan adaylar akıllarına takılan soruların yanıtlarını arıyor. Sınav giriş belgesinin yanı sıra adaylardan istenen kimlik belgesinin de mutlaka yanında bulunması gerekmektedir. Fakat kimliği herhangi bir nedenden bulunmayan kişiler ehliyet ile sınava girip giremeyecek değerini araştırıyor. Bizde yazımızda merak edilen konu hakkındaki detayları sizlerle paylaştık. İşte merak edilen sorunun yanıtı…

EHLİYET İLE SINAVA GİRİLİR Mİ?

ÖSYM'nin ve Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi tarafından düzenlenen sınavlara ehliyet ile girilmez. Her kurum adaylardan sınavda istenen belgeleri detaylı bir şekilde açıklamaktadır. Bu nedenle sınava giriş yapmadan önce adayların Sınav hakkında dikkat etmesi gereken noktaları gözden geçirmesi gerekir.

ÖSYM tarafından yapılan bütün sınavlarda sürücü belgesi kabul edilmez.ÖSYM tarafından yapılan bütün sınavlarda T.C. kimlik kartınızın yanınızda bulunması gerekir. ÖSYM tarafından yapılan sınavlar şu şekildedir:

ALES

KPSS

YKS

DGS

ehliyet ile sınava girilir mi

KPSS SINAVINA EHLİYET İLE GİRİLİR Mİ?

KPSS sınavına ehliyet ile giriş yapamazsınız. Sınav için yanınızda sınav giriş belgenizi ve kimlik kartınızın bulunması gerekir.

YKS, ALES VE DGS SINAVLARINA EHLİYET İLE GİRİLİR Mİ?

YKS ALES ve DGS gibi sınavlar ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlardır. Bu nedenle sınava giriş yapacak olan adaylar sürücü belgesi ile sınava giremezler. Adaylar yanlarında kimlik kartlarını bulundurmak zorundadır.

HANGİ SINAVLARA EHLİYET İLE GİRİLİR?

ÖSYM ve AÖF sınavlarına kesinlikle ehliyet ile giriş yapılamaz. Adayların gireceği sınav için giriş belgesini detaylı bir şekilde incelemesi gerekir.

Sınav giriş belgesi üzerinde yanınızda bulundurmanız gereken belgeler detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Adayların kimlik kartlarını mutlaka yanında bulundurması gerekmektedir. Kimlik kartı bulunmayan adaylar için geçici kimlik kartı nüfus müdürlükleri tarafından verilmektedir.

ÖSYM'NİN EHLİYET İLE SINAVA GİRMESİ HAKKINDA YAPTIĞI AÇIKLAMA

Kimlik belgesi bulunmayan ya da kaybeden kişiler nüfus müdürlüklerine giderek kimlikleri çıkarttılabilir. Bununla birlikte adaylar için geçici kimlik belgesi de verilmektedir. Bu belge ile sınava giriş yapabilirler. ÖSYM tarafından sınav giriş belgesi hakkında yapılan açıklama şu şekildedir:

MADDE 5 –

(1) Adaylar Başkanlıkça yapılan sınavlara; kimlik kartı ve adaylar tarafından ÖSYM sisteminden alınan ve/veya Başkanlıkça adaylara gönderilen sınava giriş ve kimlik belgesi ile girerler. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ve geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmez.

(2) Zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ve yaşları nedeniyle nüfus cüzdanlarında fotoğraf bulunmayan belirli yaşı ikmal etmeyen askerîöğrenciler için askerî kimlik belgesi, kimlik kartı olarak kabul edilebilir.

(3) Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları ve benzeri belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgeleri olarak kabul edilmez.

İlgili duyuru sayfası için tıklayınız:

sınav girişinde istenen belgeler

YENİ EHLİYETLER KİMLİK BELGESİ OLARAK KULLANILIR MI?

Eski sürücü belgeleri üzerinde nüfus cüzdanında yer alan birçok bilgi yer almaktaydı. Ancak yeni çıktı belgelerde ise bu özellik yer almamaktadır. Bu nedenle adayların sürücü belgesi ile sınavı girmesi yasaklanmıştır.

YENİ EHLİYETLER BANKALARDA KİMLİK YERİNE GEÇER Mİ?

Eski ehliyetler banka işlemlerinde kullanılmaktaydı ancak yeni verilen ehliyetlerde bu durum geçerli değildir. Yeni ehliyetler üzerinde sadece ad ve soy ad yer alırken eski ehliyetlerde kişinin bilgileri detaylı olarak verilmekteydi. Sahte ehliyet ve gerçek ehliyet arasındaki farkın belli olmaması nedeniyle de bankalarda ehliyet ile işlem yapılamayacağı açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda bankalara hologram sistemi tanımlanan a kadar ehliyet ile işlemlerin yapılamayacağı ifade edildi.

ESKİ KİMLİKLE EHLİYET SINAVINA GİRİLİR Mİ?

Merak edilen Bir diğer konu ise eski kimlik ile ehliyet sınavına girip girilemeyeceğidir. Eski kimliklerin geçerliliği devam ederken belge üzerindeki fotoğrafınızda herhangi bir sıkıntı olmaması ya da belgenin yıpranmış olmaması durumunda ehliyet sınavına giriş yapabilirsiniz. Ancak Yeni kimlikleri geçiş yapılması gerekmektedir. Bu nedenle en kısa sürede adayların kendine yeni kimlik çıkarması gerekir.

NÜFUS CÜZDANI İLE SINAVA GİRİLİR Mİ?

Nüfus cüzdanımızda herhangi bir yıpranma olması eksik bilgi bulunması ya da fotoğraf bulunmaması durumunda sınava giriş yapamazsınız. Nüfus cüzdanınızın Üzerinde T.C. kimlik numarasının yazılı olması ve fotoğrafınızı bulunması gerekmektedir. Aşırı yıpranmış Nüfus cüzdanları da sınav girişinde kabul edilmez. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN