Back To Top
Son dakika! Erdoğan: İlişkileri baltalamak isteyenlerin planları boşa çıkarıldı

Son dakika! Erdoğan: İlişkileri baltalamak isteyenlerin planları boşa çıkarıldı

 - Son Güncelleme: 07.02.2019 Perşembe 20:38
Son dakika! Erdoğan: İlişkileri baltalamak isteyenlerin planları boşa çıkarıldı
- A +

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Türk Konseyi'nin ziyaretinde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD-Türkiye ilişkileriyle ilgili olarak "Tüm sıkıntıları, sınamaları, direnç testlerini başarıyla atlattık. Trump'ın özellikle Suriye bağlamında aldığı son inisiyatif Türk-Amerikan ilişkilerini baltalamaya çalışanların planlarını boşa çıkarmıştır" dedi.

Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları şöyle: 

-Son dönemde yaşadığımız onca badireye rağmen ABD-Türkiye ilişkilerinde geleceğe çok daha umutlu bakıyoruz.

-Tüm sıkıntıları, sınamaları, direnç testlerini başarıyla atlattık.  Trump'ın özellikle Suriye bağlamında aldığı son inisiyatif Türk Amerikan ilişkilerini baltalamaya çalışanların planlarını boşa çıkarmıştır.

-Başkan Trump da ilişkileri ilerletip kuvvetlendirmek istiyor. 

-Türkiye'nin Suriye'de güvenli hale getirdiği topraklar Suriye'nin en huzurlu bölgeleridir. 

-Başta DAEŞ olmak üzere, ülkemize, bölgemize ve dünyaya tehdit oluşturan tüm terör örgütleriyle mücadeleye kararlıyız. 

-DAEŞ'i sıfırlarız dedik. Ama bu adım YPG ile yürütüldü. Bunun faturasının yıllar sonra çıkacağını tahmin ediyorum.

-DAEŞ terör örgütünü, başka eli kanlı terör örgütüyle ikame etmeye çalışan eski yönetim bakiyesi bazı kesimler, baştan beri ülkemiz hakkında kara propaganda yapıyor.

-Ülkemize bölgemize ve dünyaya tehdit oluşturacak terör örgütleriyle mücadeleye hazırız.

-(Suriye'de) Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nin çekileceği alanlarda terörle mücadele sorumluluğunu devralmaya hazırdır

-DAEŞ terör örgütünü, başka eli kanlı terör örgütüyle ikame etmeye çalışan eski yönetim bakiyesi bazı kesimler, baştan beri ülkemiz hakkında kara propaganda yapıyor.

-PKK/PYD terör örgütünü yerel halkla özdeşleştirmek Kürt kardeşlerimize yapılabilecek en büyük hakarettir. Bizim Kürtlerle hiçbir zaman herhangi bir sıkıntımız olmadı. Bölgede Kürtlere kol kanat geren ülke Türkiye olmuştur.

-Şu anda DEAŞ saldırılarından, PKK/PYD zulmünden kaçan Kürt kardeşlerimiz sadece ve sadece Türkiye'ye sığınıyor. Bunun yanında PYD/YPG'nin, PKK terör örgütünün bir kolu olduğu en güncel ABD istihbarat raporlarında da kayda geçmiştir.

-YPG'nin PKK'nın bir kolu olduğu en güncel ABD istihbarat kayıtlarına geçmiştir. 

-Türkiye olarak müttefiklerimizden sadece lojistik destek alarak güvenli bölgeyi kuracak, ortak menfaatlerimiz doğrultusunda yönetecek her türlü imkana sahibiz.

-(Suriye'de) İnsani bir yaklaşım düşünüyorsak 'mültecilere kapılar açalım' diyorsak, gelin güvenli bölgelerde konteyner kentler oluşturalım.

-Mülteciler için şimdiye kadar yaptığımız harcama 35 milyar doları buldu.

-(Amerika'nın silah yardımı) Kime geliyor bunlar YPG'ye, PKK'ya geliyor. Yakalandıkları zaman bir de bakıyoruz Amerika'nın silahları. Kimde bu? Terör örgütlerinde. Ama bunları terör örgütü olarak şu anda hala Amerika kabullenemedi. Bizim sıkıntımız burada.

-FETÖ elebaşının Pensilvanya'da hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam etmesi, milletimizi ve şehit ailelerini yaralıyor.

-FETÖ'nün karanlık ve kanlı yüzünün ifşası konusunda desteğinizi bekliyoruz. 

-ABD ve Türkiye arasındaki ticaretin 20 milyar dolar seviyesinde olmasını kabul edemeyiz.

-Yalnızca ülkemize yönelik olarak uygulamaya konulan, çelik ihracatımıza dair 2 kat artırılmış gümrük vergisinin kaldırılmasını bekliyoruz

-İki ülke arasında meydana gelen gelişmelerin yatırımları olumsuz etkilememesi için elimizden geleni yapıyoruz.

-Daha çok Amerikan firmasının yatırım yapmasını arzu ediyoruz. Savunma alanında ortak girişimi çok önemsiyoruz.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN