Madrid'de Erdoğan-Biden zirvesi: Beyaz Saray'dan ilk açıklama

Madrid'de Erdoğan-Biden zirvesi: Beyaz Saray'dan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, bugün Madrid'de bir araya geldi. 18.55'te başlayan toplantı yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Görüşmenin ardından Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Yapılan açıklamada "Biden, yapıcı ikili ilişkileri sürdürmeyi yineledi" denildi. Görüşme öncesi açıklama yapan Erdoğan, Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Türkiye’nin denge politikası yürütme gayreti içerisinde olduğunu ifade etti.

İspanya’nın başkenti Madrid’teki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı dahilinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden ile IFEMA Kongre Merkezi'nde bir araya geldi.

4919519.jpg

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi sonrası Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Görüşmede Ege ve Suriye'deki istikrarın öneminin konuşulduğunun belirtildiği açıklamada, "Biden, yapıcı ikili ilişkileri sürdürmeyi yineledi" denildi.

4919520.jpg

GÖRÜŞME ÖNCESİ LİDERLERDEN AÇIKLAMA

Liderler, görüşme öncesi basın mensuplarına kısa açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun bir aradan sonra Biden ile bir araya gelmekten memnun olduğunu belirterek, söz konusu NATO Zirvesi’nin gündemi itibariyle yoğun olduğunu aktardı. Zirvede NATO’nun güçlenmesine yönelik atılacak adımların Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki sürece de katkı sağlayacağını belirten Erdoğan, Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Türkiye’nin denge politikası yürütme gayreti içerisinde olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki süreci çözmenin gayreti içerisinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temennimiz o ki denge politikası ile netice alıp tahıl konusunda da bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım” dedi.

Biden ise, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine verdiği destek ve Türkiye’nin tahıl konusundaki çabalarından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek, Erdoğan ile bir araya gelmekten memnun olduğunu ifade etti.

4919524.jpg

Basın mensupları daha sonra odadan çıkarıldı ve iki lider özel görüşmeye geçti.

Görüşme TSİ 20.00 itibariyle sona erdi. İki liderin görüşmesi yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.

4919520-001.jpg

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN