Back To Top
Erdoğan'dan ABD'ye Güvenli Bölge uyarısı: Sonuç çıkmazsa planımızı uygularız

Erdoğan'dan ABD'ye Güvenli Bölge uyarısı: Sonuç çıkmazsa planımızı uygularız

 - Son Güncelleme: 18.09.2019 Çarşamba 12:24
Erdoğan\'dan ABD\'ye Güvenli Bölge uyarısı: Sonuç çıkmazsa planımızı uygularız
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Güvenli Bölge konusunda ABD'ye iki hafta süre veren Erdoğan, "Sonuç çıkmazsa kendi planımızı uygulayacağız" şeklinde konuştu.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Akademik Yılı Açılış töreninde bir konuşma yapan Erdoğan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında, eğitimde yaşanan gelişmeleri anlatan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdiği 'Üçlü Zirve'ye ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Erdoğan, Suriye'nin kuzeyinde yapılması planlanan Güvenli Bölge için ise ABD'ye iki hafta süre vererek, sonuç alınmaması durumunda Türkiye'nin kendi planını devreye sokacağını belirtti.

"EĞİTİM BÜTÇESİNİ 16 KAT ARTTIRDIK"

Türkiye'nin eğitimde bir sıçrama yaşadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm evlatlarımıza eğitim öğretim konusunda en iyi imkanları sağlama konusunda elimizden geleni yaptık. Eğitim öğretim bütçesini 10 milyar lira civarında aldık 161 milyar liranın üzerine çıkardık. 16 kat arttırdık. Eğitimde katsayı adaletsizliğini bitirdik. Ayrım gözetmeksizin tüm öğrencilerimizin ders kitaplarını ücretsiz olarak veriyoruz. Tüm okullarımızdaki toplam sayısı 3 bini bile bulmayan spor salonu sayısını 10 bine yaklaştırdık. Bir dönem evlatları kıyafetlerinden dolayı okullara alınmayan Türkiye’den bugünkü eğitim öğretim odaklı yapıya geldik." dedi.

"ÖĞRENCİ SAYIMIZ 8 MİLYONA YÜKSELDİ"

Almanya ile nüfusun aynı olmasına rağmen Türkiye'de daha fazla yükseköğretim öğrencisi bulunmasına değinen Erdoğan, "Nerede olursa olsun ilmi aramayı emreden bir medeniyetin mensubu olarak ancak bu şekilde hedeflerimize ulaşabileceğimize inanıyorum. Üniversite sayımız 76’idi 207’ye yükseldi. Öğrenci sayımız da 1,6 milyondan 8 milyona yükseldi. Almanya’da yükseköğrenim öğrenci sayısı 3 milyon biz de 8 milyon ve Almanya’nın nüfusu bizle hemen hemen aynı. Nitelik bakımından da bunu artırmalıyız. Öğrencilerimizin niteliği gibi öğretim üyelerimizin niteliğini de yükseltiyoruz. Eğitim öğretim meselesi önümüzdeki dönem de önceliklerimiz arasında ilk sırada yer alacak. İsteyen her lise mezunu gencimizin yükseköğrenime girmesinin altyapısını oluşturduk. Şimdi birileri şunu diyor ‘yükseköğrenime girecek de ne olacak diyorlar?’ Çok şey olacak." şeklinde konuştu.

"YURTLARIN YATAK KAPASİTESİNİ 677 BİNE ÇIKARDIK"

Yapılan yurtlarla maddi durumu iyi olmayan aile çocuklarının artık şehir dışında eğitim almalarının bir sorun olmaktan çıktığını ifade eden Erdoğan, "Bundan yaklaşık 13 yıl önce ülkemizdeki her yıla üniversite kurmayı hedeflediğimizde birileri bizi eleştiriyordu. Fakir fukaranın Hakkari’den evladını İstanbul’a Ankara’ya göndermesi mümkün müydü? Ama biz ne yaptık imkanları yavrularımızın ailelerimizin ayağına getirmiş olduk. Ülke çapında üniversiteleri yaygınlaştırırken yurtlarımızın yatak kapasitesini de 677 bine çıkardık." dedi.

"REKTÖRLERİMİZDEN DAHA FAZLA GAYRET BEKLİYORUZ"

Bazı üniversitelerin beklenen seviyeye ulaşamadığı yönünde değerlendirmede bulunan Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde rektör atamalarımızın kriterlerini çok daha yükseğe çıkartacağımızı ve adayları akademik ve idari bakımdan çok sıkı bir inceleme sürecinden geçireceğimizi de belirtmek istiyorum. Üniversitede iyi bir yönetici dört yılda kurumunu çeyrek asır ileriye taşıyabilir. Bazı üniversitelerimiz hala kendilerinden beklediğimiz seviyeye ulaşamamış durumda. Rektörlerimizden çok daha fazla gayret bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

"ADI VAKIF AMA TİCARİ OLARAK ÇALIŞIYORLAR"

Vakıt üniversitelerinin artık bir ticarethaneye döndüğü yönünde görüş belirten Cumhurbaşkanı, "Adı vakıf ama vakıf olmaktan çıkmışlar ticari olarak çalışıyorlar. Şimdi de bizim vakıf üniversitelerinin patronları kendi cebi hümayunundan değil orayı doldurmak için gayret ediyorlar buna bakmamız lazım. Tepeden tırnağa tüm kurumlarımızın misyonlarını ve işleyişlerini yeniden gözden geçirmemiz lazım. Vakıf üniversitelerinin bilimsel araştırmalara daha çok yönelmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"SURİYE İLE İLGİLİ ÖNEMLİ KARARLAR ALDIK"

Konuşmasının sonunda 'Üçlü Zirve'de alınan kararlara dair bilgiler veren Erdoğan, "Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile biliyorsunuz Astana zirvesini beraber gerçekleştirdik. Üçlü zirvede Suriye ile ilgili çok önemli kararlar aldık. Suriye’deki insani ve siyasi krizlerin çözümü bakımından önemli kararlar aldık. Büyük bir göç dalgası potansiyelini de içinde barındıran İdlib’teki durumla ilgili de görüş birliğine varıldı. Anayasa komitesinin oluşmasındaki tüm pürüzler giderildi." şeklinde konuştu.

"2 HAFTAYA SONUÇ ÇIKMAZSA PLANIMIZI UYGULAYACAĞIZ"

Güvenli Bölge konusunda ise ABD'ye ciddi bir uyarıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD ile güvenli bölge kurulması için iki hafta içinde bir sonuç çıkmazsa kendi harekat planlarımızı devreye sokacağız.  Güvenli bölgeye Türkiye ve Avrupa’da yaşayan 3 milyona yakın göçmeni yerleştirebiliriz. Avrupa'dan Fırat'ın doğusu konusunda daha fazla destek bekliyoruz. Önümüzdeki aylarda yaşanan gelişmeler Suriye konusunda belirleyici olacaktır." ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN