Back To Top
Erdoğan'ın Trump görüşmesi sonrası ABD'den Haseke'ye iki üs daha

Erdoğan'ın Trump görüşmesi sonrası ABD'den Haseke'ye iki üs daha

 - Son Güncelleme: 14.11.2019 Perşembe 17:12
Erdoğan\'ın Trump görüşmesi sonrası ABD\'den Haseke\'ye iki üs daha
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Trump ile görüşmesinin hemen ardından dikkat çeken bir gelişme yaşandı. AA'nın servis ettiği habere göre, Suriye'de bulunan petrol sahalarında askeri varlığını güçlendirmek isteyen ABD, Haseke'ye iki askeri nokta daha kuruyor. İnşaatların tamamlanmasıyla ABD'nin Suriye'de konuşlandığı noktaların sayısı 13'e ulaşacak.

Suriye'de askeri varlığını petrol sahalarında güçlendirmeye çalışan ABD güçleri, Haseke'de iki bölgeye daha yerleşerek askeri nokta kurmaya başladı.

AA'nın güvenilir yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Suriye'nin Haseke ilinde toplam beş üs ve askeri noktası bulunan ABD güçleri, Haseke'de iki bölgede daha askeri nokta kurma çalışmaları başlattı. Bunların inşasının bitmesi halinde ABD'nin Haseke'deki üs ve askeri nokta sayısı yediye yükselmiş olacak.

İKİ ASKERİ KONVOY KAMIŞLI'YA GİRİŞ YAPTI

ABD ordusunun Irak'ta konuşlu unsurlarından ayrılan iki askeri konvoy, önceki gece ve dün Irak-Suriye sınırındaki El Yarubiyye kapısından Haseke'nin Kamışlı ilçesine giriş yaptı.

Zırhlı askeri araç ve tırlardan oluşan 20 araçlık birinci konvoy, Türkiye-Suriye sınırına 6 kilometre uzaklıktaki Kahtaniye beldesine ulaştı. ABD askerleri orada konuşlanacakları askeri noktanın inşasına başladı. Suriye-Türkiye sınırındaki Kamışlı ilçesinin doğusunda yer alan Kahtaniye'de petrol yatakları olduğu belirtiliyor.

İKİ ASKERİ NOKTA ORTAK DEVRİYE SINIRLARI İÇİNDE

Dün bölgeye giren 10 araçlık ikinci konvoy ise Kamışlı ilçe merkezinin batısında Türkiye sınırına 4 ile 5 kilometre uzaklıktaki Himo köyünde konuşlandı. ABD unsurları burada da askeri nokta kurma çalışması başlattı.

İnşasına başlanan iki askeri noktanın Türkiye-Rusya ortak devriye kuşağının sınırları içerisinde yer alması dikkati çekiyor. 

ABD, inşa edeceği söz konusu askeri noktalar sayesinde hem Haseke'deki petrol sahalarının güvenliğini sağlayacak hem de Türkiye sınırındaki varlığını güçlendirecek.  Kurulacak iki askeri nokta arasında yaklaşık 35 kilometre mesafe bulunuyor.

ABD GÜÇLERİ KOBANİ'DEN ÇEKİLDİ

Öte yandan ABD askerleri Aynularab'ın (Kobani) güneyinde M4 kara yolu üzerindeki Sırrın üssünü boşalttı. ABD güçleri, Barış Pınarı Harekatı sırasından Sırrın üssünü boşaltmış ancak harekatın durmasının ardından üsse geri dönmüştü.

ABD güçleri son iki haftada Sırrın üssünün boşaltılması için bölgeye yüzden fazla boş tır göndermişti.

Sırrın üssü yakınındaki Sebit hava üssündeki uçak pistini de imha eden ABD askerleri, Aynularab'dan tamamen çekilmiş oldu. 

 

KAMIŞLI/ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN