Back To Top
Esad'ın kalesinde yakalandı

Esad'ın kalesinde yakalandı

Esad\'ın kalesinde yakalandı
- A +

53 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı katliamının beyni, MİT’in nokta operasyonuyla Esad ailesinin en güçlü olduğu Lazkiye şehrinde kapana kısıldı. Paketlenip Türkiye’ye getirilen cani, vahşet ağını itiraf etti: Talimatı Suriye istihbaratından aldım. Araçları ayarlayıp patlayıcıların yerleştirilmesini sağladım.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından Esad Rejimi’nin kalesi olan Suriye’nin Lazkiye kentinde yapılan nokta operasyonda, 2013 yılında Reyhanlı’daki bombalı saldırıda 53 vatandaşın hayatını kaybetteiği bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan ve failleri yönlendiren Yusuf Nazik nokta operasyonla yakalanarak yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Aranan teröristler listesinde ‘mavi’ kategoride yer alan ve kırmızı  bültenle aranan Reyhanlı’nın organizatörü Yusuf Nazik’in yakalandığı operasyon şöyle gerçekleşti:

YÖNTEM İSTİHBARİ SIR: Operasyon, Tartus’un korunmasında stratejik önemi haiz, Türkiye sınırına yaklaşık 80-90 km uzaklıktaki 400 bin nüfuslu Lazkiye şehir merkezinde yapıldı. Lazkiye şehir merkezi rejim askeri birlikleri, kolluk güçleri ve istihbarat birimlerince kontrol altında tutuluyor ve şehre giriş ve çıkışlar sıkı bir denetim altında. Lazkiye ayrıca coğrafi bölge olarak, Rejime dost unsurlarca radarlarla da kuşatılmış durumda. Yapılan tespitlerde Reyhanlı saldırısını, Suriye askeri istihbaratından aldığı talimatla organize ettiği belirtilen Yusuf Nazik, MİT tarafından Lazkiye şehir merkezinde tespit edildi. Yusuf Nazik’in, günlük hareketleri MİT tarafından uzun süre takibe alındı. Bu arda Nazik’in Suriye rejimi tarafından verilen kimlikle korumalı bir hayat sürdüğü belirtildi. Uzun süren takibin ardından MİT Nazik’i şehir merkezinde düzenlenen operasyonla ele geçirdi. Nefes kesen operasyonun ardından terörist Nazik TSK’nın desteği güvenli yollar üzerinden Türkiye’ye getirilerek sorguya alındı. Operasyon ve nakil esnasında kullanılan yöntem ve uygulamaların istihbari sır kapsamında olduğu öğrenildi.

MİHRAÇ URAL İTİRAFI: Nazik’in ön sorgusunda, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı talimatla Türkiye’de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye’den Türkiye’ye intikalini sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek patlayıcıların araçlara yerleştirilmesini organize ettiğini itiraf ettiği öğrenildi. Ayrıca Nazik’in, Reyhanlı patlamalarında rol aldığı bilinen Mukaveme Suriye lideri Mihraç Ural hakkında da detaylı bilgiler paylaştığı,  Ural’ın birkaç gün önce saldırıya uğradığını söylediği öğrenildi.

TÜRKİYE HESABINI SORACAKTIR: Sorgusunda Antakya doğumlu olduğunu aktararak ailesi hakkında bilgi veren Nazik, Reyhanlı’daki bombalı saldırıyı arkadaşlarıyla yaptıklarını itiraf etti. Emri Suriye istihbaratından aldığını belirten Nazik, “Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım. Beni Suriye’den yakalayıp getirdiler. Suriye’deki arkadaşlarıma sesleniyorum, yol yakınken dönün, Türk devleti bize sahip çıkar, kendi devletimiz bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum, Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak” ifadelerini kullandı.      

18-09/13/screenshot_3.jpg

OPERASYONUN TAMAMI MİT’İN: MİT Başkanlığı böylece, FETÖ militanlarına karşı son dönemde yürüttüğü başarılı sınır ötesi operasyonlara bir yenisini de Lazkiye’de gerçekleştirmiş oldu. Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin alınmadığı operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildi. Türkiye, özellikle 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrasında ‘terörle kaynağında mücadele’ amacıyla sınır ötesi operasyonlar gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda güvenlik güçleri arasındaki koordinasyonla, başta PKK ve FETÖ üyesi olmak üzere çok sayıda terörist Türkiye’ye getirildi. 

‘BAĞIMSIZ YARGI HAKETTİĞİ CEZAYI VERECEK

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik’in, MİT tarafından Suriye’de yakalanıp, Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili konuştu. Konya’da konuşan Gül, şunları söyledi: “MİT Başkanlığı’nın başarılı bir operasyonu ile Reyhanlı saldırısının faili olarak aranan firari şahıs, Türkiye’ye getirildi ve yargı organlarına teslim edildi. İsmi geçen Yusuf Nazik, firariydi. Yargılama yine aynı karar üzerine Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edecektir. Başarılı bir operasyon olmuştur. Devletimiz, suçlu neredeyse hangi terör örgütü ise sonuna kadar elbette takibini yapacak ve bağımsız yargı da hak edene, hak ettiği cezayı verecektir.”

9 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te 53 kişinin hayatını kaybettiği ve çokA sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmişti. Reyhanlı Belediyesi yanı ile PTT binası önünde gerçekleşen patlamalarda 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü. Reyhanlı saldırısı davasında karar 23 Şubat 2018’de çıkmıştı. Buna göre, bombalı eyleme ilişkin yargılaması süren 33 kişiden 9’u ağırlaştırılmış müebbet hapis, 13’ü ise 10-15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmıştı. Yusuf Nazik’in de aralarında bulunduğu firari durumdaki 8 terörist ise kırmızı bültenle aranıyordu. Öte yandan, patlama öncesinde MİT tarafından eyleme dair detay veriler içeren bilgi notunun o dönem Reyhanlı Savcısı olarak görev yapan FETÖ mensubu Özcan Şişman’a iletildiği ancak Şişman’ın söz konusu raporu sümen altı ederek patlamanın gerçekleşmesine neden olduğu da ortaya çıkmıştı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN