Back To Top
Eski AK Parti ve HDP milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

Eski AK Parti ve HDP milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

 - Son Güncelleme: 12.07.2019 Cuma 12:32
Eski AK Parti ve HDP milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti
- A +

Eski HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Fırat, aynı zamanda AK Parti'nin kurucuları arasında yer alıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam Fırat'ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişti.

Eski HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişti.

Bayındır Hastanesinde yaklaşık 6 haftadır akciğer kanseri tedavisi gören Fırat, gece yarısı hayatını kaybetti. Fırat'ın cenazesi ikindi namazını müteakip Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Özel Bayındır Söğütözü Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Ersel Düzgün "Akciğer kanserinin yayılımına bağlı beyincik tümörü nedeniyle hastanemizde tedavi gören deneyimli ve saygın siyasetçi Dengin Mir Mehmet Fırat, 12 Temmuz saat 01.44'te Bayındır Söğütözü Hastanesi'nde hayatını kaybetmiştir." dedi.

"AKCİĞER KANSERİNE BAĞLI BEYİNCİK TÜMÖRÜ..."

Düzgün, hastanede gazetecilere yaptığı açıklamada, Eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ın akciğer kanserinin yayılımına bağlı beyincik tümörü nedeniyle 2017 ve 2019 yıllarında hastanelerinin Beyin Cerrahisi Bölümü'nde ameliyat olduğunu ancak hastalığının ilerlemesine bağlı olarak tekrardan tedaviye başlandığını söyledi. 

Fırat'ın dün gece saatlerinde hayatını kaybettiğini aktaran Düzgün, şöyle konuştu: "Akciğer kanserinin yayılımına bağlı beyincik tümörü nedeniyle 2017 ve 2019 yıllarında hastanemizin Beyin Cerrahisi Bölümü'nde ameliyat olan ve sonrasında hastalığının ilerlemesine bağlı olarak hastanemizde tedavi gören deneyimli ve saygın siyasetçi Dengin Mir Mehmet Fırat, 12 Temmuz saat 01.44'te Bayındır Söğütözü Hastanesi'nde hayatını kaybetmiştir. Merhumun ailesine, sevenlerine ve ülkemize başsağlığı dileriz"

Bu arada AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, geldiği hastanede Fırat'ın ailesine taziyelerini iletti.

DENGİR MİR MEHMET FIRAT KİMDİR?

8 Ağustos 1943'te Adıyaman'ın Kahta ilçesinde doğan Dengir Mir Mehmet Fırat, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. AK Parti Kurucular Kurulu üyeleri arasında olan Dengir Mir Mehmet Fırat, 21. Dönem Adıyaman, 22. Dönem Mersin Milletvekili olarak görev yaptı.

AK Parti Kurucular Kurulu üyeleri arasında yer alan ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliklerinde bulunan Fırat, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. AK Parti'den 21'inci dönem Adıyaman, 22'nci dönem Mersin, 23'üncü dönem Adana milletvekili olan Fırat, 8 Kasım 2008'de AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ile birlikte MYK ve MKYK üyeliklerinden istifa etti.

19-07/12/basliksiz-1-1562909510.jpg

2015'TE HDP'DEN ADAY OLDU

2011 yılındaki seçime kadar milletvekilliği görevini yürüten ve partideki görevlerinden istifasına rağmen AK Parti üyeliği süren Fırat, 28 Temmuz 2014'te Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nden hemen önce partisinden ayrıldığını duyurdu. Fırat, 2015 genel seçimlerinde HDP'den 25'inci dönem Mersin milletvekili seçildi. 2 Haziran 2015'te Halkların Demokratik Partisi tarafından 30 Haziran 2015'te yapılacak TBMM başkanlık seçimleri için TBMM başkan adayı olarak gösterildi. Seçimde 1. turda 81, 2. turda 80 ve 3. turda 78 oy alarak seçimi kaybetti. 21 Kasım 2015'te HDP tarafından 22 Kasım 2015'te yapılacak TBMM başkanlık seçimleri için TBMM başkan adayı olarak gösterildi.

TBMM'nin 21'inci döneminde Meclis Adalet ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi olan Fırat, 21 ve 22'inci dönemde de Tunus Dostluk Grubu Başkanlığı görevinde bulundu. 

19-07/12/basliksiz-1-1562909539.jpg

FAZİLET PARTİSİ'NDEN CUMHURBAŞKANLIĞI'NA ADAY OLDU

Öte yandan 2000 yılında Fazilet Partisi'nden Cumhurbaşkanlığı'na aday oldu. The New York Times'da yer alan 'Atatürk devrimleri toplumda travma yarattı, dini yaşama biçimleri bir gecede ortadan kaldırıldı' şeklindeki sözlerinden dolayı büyük tepki topladı.

Dedesi Hacı Bedir Fırat Ağa 1'inci ve 2'nci dönem Malatya, 3'üncü. dönem Kars milletvekilidir. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat 3 dönem milletvekilliği ve Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyeliği yaptı. Dayısı M. Sırrı Turanlı 1957-1960 yıllarında Adıyaman senatörlüğü görevini üstlendi. Diğer dayısı Ali Avni Turanlı da 1963-1973 dönemi Adıyaman milletvekilliği görevinde bulundu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN