Back To Top
'Fener' diplomasisi

'Fener' diplomasisi

 - Son Güncelleme: 06.01.2019 Pazar 02:36
\'Fener\' diplomasisi
- A +

Ukrayna Kilisesi’nin, Moskova’dan bağımsızlığını ilan eden tören İstanbul’da yapıldı. Fener Patriği, Ortodoks dünyasındaki en büyük kırılmayı resmiyete döken tarihi belgeyi Poroşenko’ya teslim etti. Tören öncesi Erdoğan’ın mevkidaşını sıcak karşılamayla ağırlaması, Ankara’nın Moskova’dan ayrışan bölge politikalarının yeni bir örneği olarak dikkat çekti.

Fener Rum Patrikhanesi’nin bağımsızlık talebini kabul ettiği Ukrayna Ortodoks Kilisesi, İstanbul’da düzenlenen törenle resmen Rusya’yla bağlarını kopardı. Ukrayna lideri Poroşenko’nun da katıldığı tarihi törende Bartholomeos, ‘otosefal’ statüsü kazandıran kararnameyi Başpiskoposu Epifaniy’ye takdim etti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne “otosefali” (Ortodokslukta kendilerine ait bir baş tarafından yönetilen Ortodoks kiliselerine verilen ad) kazandıran kararnameyi Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun katıldığı törenle verdi. Poroşenko ve ailesiyle Ukrayna Ortodoks Kilisesi Paşpiskoposu Epifaniy, Fener Rum Patrikhanesi’ne geldi. Poroşenko ve beraberindekiler, burada düzenlenen ayine katıldı. Ayinin ardından, Patrik Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne “otosefali” statüsü kazandıran “Tomos” adı verilen kararnameyi Başpiskopos Epifaniy’e takdim etti. Fener Rum Patrikhanesi, 11 Ekim’de Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Moskova’daki Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılma yolundaki talebinin kabulüne karar vermişti. Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Azize Sofya Katedrali’nde 15 Aralık’ta, Kiev Patrikhanesi’ne bağlı Ortodoks Kilisesi, Ukrayna Bağımsız Ortodoks Kilisesi ve Moskova Patrikhanesi’ne bağlı Ortodoks Kilisesi’nden temsilcilerinin katıldığı toplantıyla Ukrayna’da yeni birleşik bağımsız Ortodoks Kilisesi kurulmuştu.

Kiev ile Moskova arasında kopuşa giden süreç ise Rusya’nın kırım’ı işgaliyle başladı. İşgal hamlesine tepki gösteren ve Rus destekli isyancıların arkasında Moskova Kilisesi’nin olduğunu dile getiren Kiev, Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlığı için adım attı. Bu gelişmeye Kremlin’den sert tepki gelmiş. Rus Kilisesi’nin Fener Rum Patrikhanesi’le tüm ilişkilerini kestiği duyurulmuştu. Moskova Patrikhanesi’nin dış ilişkilerden sorumlu yetkilisi Nikolay Balaşov da “Rus Ortodoks Kilisesi için yapılan seçim hiçbir anlam taşımıyor” ifadesini kullanmıştı. İstanbul’daki törenin ardından Moskova Patrikhanesi medya ve toplumla ilişkiler temsilcisi Vladimir Legoyda, Tomos’un imzalanmasının Ortodoks yasalarına aykırı olduğunu savunarak, hiçbir geçerliliği olmadığını öne sürdü. Legoyda, “Tomos, ardı arkası kesilmeyen siyasi ve kişisel hırsların sonucu olan bir kağıttır” ifadelerini kullandı. Moskova Patrikhanesi Basın Sözcüsü Aleksandr Volkov ise Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Tomos’u imzalayarak Ortodoks dünyasını böldüğünü ve kendisini Ortodoks dünyasından kopardığını savundu.

 

19-01/06/fener9.jpg

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN