Back To Top
FETÖ hükümlüsünün araç satış işlemleri noterde onaylanmadı

FETÖ hükümlüsünün araç satış işlemleri noterde onaylanmadı

 - Son Güncelleme: 09.01.2020 Perşembe 17:16
FETÖ hükümlüsünün araç satış işlemleri noterde onaylanmadı
- A +

Aracını satmak isteyen FETÖ hükümlüsünün satış işlemlerine noterde onay verilmedi.

FETÖ'ye üye olduğu iddiasıyla yargılanan ve 'terör örgütü üyeliği' suçundan hüküm giyen N.E., hapishaneden çıktıktan sonra arabasını satmak istedi. Satış işlemleri için notere giden N.E., 'sakıncalı' listesinde olduğu gerekçesiyle arabasını satamadı.

'SAKINCALI KİŞİ' OLARAK TANIMLANMIŞ

Independent Türkçe'nin haberine göre, 2019 yılının aralık ayında arabasını satmak için notere giden N.E. Türkiye Noterler Birliği'nin sisteminde 'Sakıncalı / Kısıtlı Kişi' olarak tanımlandı. Bunun üzerine, N.E. araç satışını gerçekleştiremedi. Türkiye Noterler Birliği'nin sisteminde, N.E.'nin sakıncalı kişi olarak görülmesinin dayanağı, şu ifadelerle belirtildi:

Adalet Bakanlığı yazısı gereğince, hakkında tedbir kararı olan kişinin davada temsil için feragat, kabul, sulh ile ahzu kabz yetkisi içermeyecek şekilde vekaletname verilmesi dışındaki söz konusu tedbir kararlarına konu hususlarla ilgili olarak vekaletname düzenlenmesine ilişkin başvurularda aksi kararlaştırılmadıkça esas itibariyle olağanüstü hal süresince işlem yapılmaması hk.

MAHKEME, MAL VARLIĞI ÜZERİNDEKİ TEDBİRİ GEÇEN YIL KALDIRMIŞ

15 Temmuz 2016'da kendilerine Yurtta Sulh Konseyi adını veren cuntacıların darbe girişiminin bastırılmasının ardından 20 Temmuz 2016'da Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmiş, 19 Temmuz 2018'de de kaldırılmıştı.

Türkiye Noterler Birliği'nin sisteminde sakıncalı görünen kişilerin işlemlerinin OHAL süresince yapılamayacağı belirtiliyor. 1 buçuk yıl önce OHAL'in kaldırılmasına rağmen, otomobilini satmak isteyen N.E.'nin işlemleri sakıncalı olduğu gerekçesi ile yapılmadı.

Ayrıca, aracını satmak isteyen N.E.'nin mal varlıkları üzerindeki tedbir kararı da, 15 Nisan 2019'da Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılmıştı.

MECLİS'TE SORU ÖNERGESİ OLDU

N.E.'nin satış işleminde yaşadığı engel, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından TBMM gündemine taşındı.

Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, "Sakıncalı kişiler listesi nedir? Kimler bu listede neden yer almaktadır? Son 4 yılda kaç sakıncalı kişi kendi malvarlığını satamamıştır?" sorularını yöneltti.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN