Back To Top
FETÖ'nün 'Kamboçya öğretmeni'ne 7,5 yıl hapis cezası

FETÖ'nün 'Kamboçya öğretmeni'ne 7,5 yıl hapis cezası

 - Son Güncelleme: 19.11.2019 Salı 14:07
FETÖ\'nün \'Kamboçya öğretmeni\'ne 7,5 yıl hapis cezası
- A +

FETÖ'nün yurt dışı yapılanması kapsamında Kamboçya'daki bir örgüt okulunda öğretmenlik yaptığı iddiasıyla "uluslararası casusluk" ve "terör örgütüne üye olmak" suçlarından yargılanan Mustafa Tatlıyer, "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Mustafa Tatlıyer ve avukatı katıldı.

Duruşmada okunan savcılık mütalaasında, sanığın FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Mütalaada, sanığın üzerine atılı "uluslararası casusluk" suçunu işlediğinin sabit olmaması nedeniyle bu suçtan beraatine karar verilmesi talep edildi.

Mütalaaya karşı savunması sorulan sanık Tatlıyer, FETÖ ile hiçbir ilgisinin olmadığını, ilgisi olması durumunda yurt dışından Türkiye'ye gelmeyeceğini savunarak, "Örgütle bir bağım olsa bu yılın Nisan ayına kadar yurt dışına çıkmayı denerdim. Bunun için müracaat bile etmedim. 8 aydır tutukluyum. Eşim ev hapsindedir ve iki çocuğum zor durumdadır. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Sanığın avukatı ise "örgüt üyeliği" suçuyla ilgili daha önce dinlenilen tanıkların beyanlarının müvekkili lehine olduğunu öne sürerek, müvekkilinin telefonundan tespit edilen ByLock verilerinin elde edilme şeklinin yasalara aykırı olduğunu ve verilerin adli soruşturma sonucu elde edilmediğini iddia etti.

7 YIL 6 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin bir içtihadında, "örgüte sadece sempati duyulması, liderine saygı duyulması, kitaplarının okunması" eylemlerinin örgüt üyeliği suçu için yeterli olmayacağının belirtildiğini ifade eden sanık avukatı, "Müvekkilimin Kamboçya'daki okulda çalışması tamamen resmi bir çalışma. O dönem örgüt, henüz cemaat olarak adlandırılıyordu ve çalışmasının suç oluşturması mümkün değildir. Müvekkilim yurt dışı tecrübesi olmasına rağmen de kaçmamıştır. Beraatini ve tahliyesini talep ediyorum." diye konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Tatlıyer'in, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

"Uluslararası casusluk" suçunun işlendiği sabit olmadığı gerekçesiyle sanık hakkında beraat hükmü kuran heyet, bu sanığın aldığı ceza miktarı ve kaçma şüphesi gözetilerek tutukluluk halinin devamını da kararlaştırdı.

İSTANBUL/AA

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN