Back To Top
FETÖ'nün şifresi ABD'den gelecek

FETÖ'nün şifresi ABD'den gelecek

 - Son Güncelleme: 15.09.2019 Pazar 11:29
FETÖ\'nün şifresi ABD\'den gelecek
- A +

Devletin kılcal damarlarına kadar sızan FETÖ’nün hücrelerini temizlemek için yürütülen operasyonlar, örgütün ulaştığı korkutucu seviyeyi de gözler önüne seriyor. Bir hücre evinde ele geçirilen flash bellekteki ‘Mazi’ isimli dosyanın şifresi kırıldı, 15 bini aşkın çete üyesi deşifre oldu. ‘Mazi’nin 12 katı büyüklüğündeki ikinci şifreli dosya ise çözülmesi için ABD’ye gönderilecek.

İhanet şebekesi FETÖ’nün bilinmeyen isimlerine yönelik çarpıcı bir gelişme yaşandı. Bursa’da 2017 yılında ele geçirilen ve içerisinde ‘Mazi’ isimli dosya ile 15 bin 500 kişinin adlarının yer aldığı flash belekte şifrelenmiş bir dosya bulundu. Çok sayıda kripto elemanın yer aldığından şüphelenilen dosya Türkiye’de çözülemeyince ABD’ye gönderildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik Bursa’da gerçekleştirilen bir operasyonda çarpıcı bir dosyaya ulaşıldı. Bursa’da, örgütün insan kaynakları departmanı soruşturmasında ele geçirilen ve içinde yaklaşık 15 bin 500 kişinin ismine ulaşılan “Mazi” isimli dosya ile aynı USB flash bellekte bulunan ve bundan 12 kat büyüklüğünde yer kaplayan şifreli dosya çözülmesi için ABD’ye gönderilecek. Edinilen bilgilere göre, Bursa İş, Kariyer, Eğitim Merkezi Derneği soruşturmasında aranan “Semih” kod adlı Necati Uysal’ın kişisel veri havuzundaki “Mazi” isimli şifreli dosyanın bulunduğu flash bellekteki diğer dosyanın da çözümlenmesi için çalışmalar sürüyor. Örgüt üyelerinin isimlerinin bulunduğu tahmin edilen ve “Mazi”den 12 kat fazla yer kaplayan dosya, Türkiye’deki ilgili kuruluşlarda görevli uzmanlar tarafından açılmaya çalışıldı.

19-09/14/manset.png

Tüm çabalara rağmen çözümlenemeyen dosyanın içinde, örgüt tarafından kamuya ve askeri kurumlara yerleştirilen başka kişilerin isimleri ve terör örgütüne dair birçok gizli bilginin bulunduğu tahmin ediliyor. ABD’ye gönderilecek bu dosyayı uzmanların çözmesi durumunda, terör örgütü tarafından yerleştirilen kripto elemanların hâlâ yakalanmamış olanlarıyla, örgütün kaynaklarının nerelere aktarıldığına dair bilgilere ulaşılacağı öngörülüyor.

Söz konusu dosyanın, terör örgütünün kullandığı gizli haberleşme programları ve benzer dosyalardan daha karmaşık bir şekilde kriptolandığı, anahtar kelime olmadan açılmasının çok zor olduğu öğrenildi. Örgüte yönelik 2017 yılında gerçekleştirilen operasyonda Uysal’ın kişisel veri havuzundaki “Mazi” adlı şifreli dosya ele geçirilmişti. Örgütün “insan kaynaklarından sorumlu imamı” olduğu belirtilen Uysal’ın evinde yapılan aramalarda bulunan USB flash bellek içindeki dosyada, kamuya yerleştirildiği belirtilen yaklaşık 15 bin 500 kişinin ismine ulaşılmıştı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN