20.02.2020  10:14

Feyzioğlu'ndan HSK'ya Gezi çağrısı: Soruşturma gerekçelerini açıklayın

HSK'nın, Gezi Parkı davasına bakan hakimler hakkında inceleme başlatmasına tepki gösteren TBB Başkanı Fevzioğlu "Bu durumu, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından büyük bir endişe ile karşılıyoruz. HSK'nın soruşturma açmasının gerekçelerini bir an önce kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz" açıklaması yaptı.

+
-

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) Gezi Parkı davasına bakan mahkeme heyeti hakkında inceleme başlatmasına tepki gösterdi. Feyzioğlu, kamuoyunda 'Gezi Davası' olarak bilinen davada beraat ve tahliye kararlarını basından takip ettiklerini belirtti.

Karar sonrası, davaya bakan Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyeleri hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu'nca soruşturma açıldığını hatırlatan Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"BÜYÜK BİR ENDİŞE İLE KARŞILIYORUZ"

"Bu durumu, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından büyük bir endişe ile karşılıyoruz. Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun soruşturma açmasının gerekçelerini bir an önce kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz. Aksi takdirde ve haklı gerekçeler gösterilemezse bu durumun hakimler üzerinde baskı olarak algılanacağının açık olduğunu ve vatandaşların yargı güvencesine zarar vereceğini herkesin bilmesini istiyoruz. Her vatandaşımızın adil yargılanması ve herkesin yargı güvencesinden eşit şekilde yararlanabilmesi hedefine ulaşmak istiyorsak, devlette yetkili her kişi ve kurumun yargıyı baskı altına almaya yönelik veya bu algıyı yaratacak iş, işlem ve açıklamalardan titizlikle kaçınması gerektiğini vurguluyoruz."

Feyzioğlu, adaletin tek güvencesi olan yargının, devletin ve milletin taşıyıcı sütunu olduğunu, hiçbir gerekçe ile yıpratılmaması gerektiğini belirtti.

ANKARA/AA

 

DİĞER HABERLER
Yok böyle kurnazlık!
Balıkesir'de 10 bin kaçak maske ele geçirildi
İstanbul için 'turuncu' alarm
Muğla'da kaçak yapıların yıkımına devam ediliyor
Türkeş'in mezarını ziyaret etti
İBB'den metro girişlerine termal kamera
Prof. Dr. Şenel bakanlıkça Bilim Kurulu Üyeliğine getirildi