Fon destekli medya kuruluşları ile ilgili kritik açıklama

Fon destekli medya kuruluşları ile ilgili kritik açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye'de faaliyet gösteren bazı medya kuruluşlarına yabancı ülkelerden fon sağlandığına dair haberler üzerine açıklama yaptı: Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye'de faaliyet gösteren bazı medya kuruluşlarına yabancı ülkelerden fon sağlanması ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir vakfın Türkiye'de bazı medya kuruluşlarını fonladığına dair iddiaların yakından takip edildiği belirtildi.

"BEŞİNCİ KOL FAALİYETLERİNE MÜSAADE ETMEYİZ"

Medyanın, iç ve dış vesayet odakları tarafından ilgi duyulan bir alan olduğunun hatırlatıldığı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bazı yabancı liderlerin Türk siyasetini dizayn etme niyet ve gayretlerini açıkça ifade ettiği bir ortamda, hiçbir yabancı devlet ve kuruluşun medya sektörüne çeşitli fonlar sağlamasını söz konusu çıkar ve hedeflerden bağımsız yorumlayamayız. Kimsenin şüphesi olmasın ki, ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız. Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz.

"DETAYLI BİLGİ VERMEK DURUMUNDALAR"

Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır. Bunun örneğini Amerika Birleşik Devletleri’nde görmemiz mümkündür. Örneğin ABD'de yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşları, altı ayda bir ABD makamlarına çalışmaları hakkında detaylı bilgi vermek durumundadır.

"EN KISA SÜREDE DÜZENLEME YAPACAĞIZ"

Türkiye'de de benzer statüde faaliyet gösteren, doğrudan yabancı devletler tarafından fonlanan çeşitli medya kuruluşları bulunmaktadır. Bunlarla ilgili kamu düzeninin korunması ve halkımızın doğru haber hakkının teminat altına alınması amacıyla, ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız.

NE OLMUŞTU?

Oda TV, 'Türkiye'de kritik kuruluşların ABD merkezli vakıf olan Chrest Foundation'dan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıktı. Bu kuruluşların başında gazeteci Ruşen Çakır'ın kurduğu Medyascope adlı haber sitesinin olması dikkat çekti" ifadelerinin yer aldığı bir haber yayınlamıştı.

Haberin yayılmasının ardından birçok gazeteci tepki göstermiş, fonların şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşıldığı aktarılmıştı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN