Back To Top
Hasankeyf'ten son eser Er-Rızk Camii de taşınıyor

Hasankeyf'ten son eser Er-Rızk Camii de taşınıyor

 - Son Güncelleme: 15.10.2019 Salı 13:06
Hasankeyf\'ten son eser Er-Rızk Camii de taşınıyor
- A +

Hasankeyf'te bulunan kültürel mirasın korunması için şu ana kadar 6 eser baraj gölü alanından çıkarılırken, taşınacak son eser Er-Rızk Camii'nin kaldırılması için de çalışma başlatıldı. Yaklaşık bin 700 ton ağırlığa sahip camiyi kaldırma işlemi 3 aşamada, 15 günde tamamlanacak.

Hasankeyf'te bulunan son eser Er-Rızk Camii'nin de kaldırılması çalışma başlatıldı. 

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Türkiye, Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında tarihi ve kültürel varlıkların korunması konusunda dünyaya örnek olacak nitelikte çalışmalar gerçekleştirdi.

Bu çerçevede Hasankeyf'teki kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması için yoğun mesai harcanırken, DSİ Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen çalışmalar sırasında ulusal ve uluslararası bilim insanlarından oluşan komisyonların da görüşleri alındı.

Söz konusu çalışmalar neticesinde Ilısu Barajı göl alanından etkilenmeyecek Hasankeyf Yukarı Şehir yeniden düzenlenerek açık hava müzesi haline getirildi. 

TAŞINMA 15 GÜNDE TAMAMLANACAK

Şu ana kadar 6 eser baraj göl alanından çıkarılırken, taşınacak son eser Er-Rızk Camii'nin kaldırma işlemlerine de başlanıldı. Ağırlığı yaklaşık bin 700 ton olan caminin kaldırılması 3 aşamada gerçekleştirilecek. 

İlk aşamada 1,7 metrelik, ikinci aşamada 1,7 metrelik ve son aşamada 1,2 metrelik kısmın kaldırılması planlanırken, birinci aşamanın kaldırma işlemlerine başlanıldı. Kaldırma işlemlerinin 15 günde tamamlanması hedefleniyor. 

Proje kapsamında, Zeynelbey Türbesi, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Orta Kapı, Kızlar (Eyyubi) Camii Doğu ve Batı Bloku, Kızlar (Eyyubi) Camii Kuzey ve Güney Duvarı, Süleyman Han Camii külliyesi, taç kapı ve çeşme, Süleyman Han Camii külliyesi, minaresi taşınmıştı.

Er-Rızk Camii'nin taşınacak bölümleri arasında minare, harim duvarı, taç kapı ve giriş bölümü yer alıyor.

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN