Haşema ile havuza girmek isteyen kadını site yönetimi engelledi

İzmir'in Dikili ilçesinde yazlık villa kiralayan bir kadın, sitenin havuzuna haşema ile girmek istedi. Site yönetimi tarafından havuza girmesi engellenen kadın, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Site yönetimi kararın yönetim kurulu kararı olduğunu söyledi. Site yönetimi, yönetim kurulu kararını görmek isteyen mağdur kadının eşine ise kiracı oldukları gerekçesiyle kararı göstermeyeceklerini belirtti.

3 Ağustos günü Doktorlar ve İşadamları Sitesi'nde meydana gelen olayda, iddiaya göre yazlık villa kiralayan özel bir şirkette bilişim teknolojileri müdürü olarak çalışan Harun Tekin'in eşi Tuğçe Tekin, haşema ile havuza girmek istedi. Tüm sitenin kullanımına açık olan havuzu kullanmak isteyen Tuğçe Tekin, site yönetimi tarafından engellendi. Haşema ile havuza girmenin site yönetim tarafından alınan karar ile yasaklandığını ileri süren kişiler, havuzun yanında bulunan 'yasak tabelasını' delil gösterdi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Yaşanan olay üzerine konuyu site yönetimi ile konuşmak, alınan kararın insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu belirten Harun Çetin, bu girişiminde başarılı olamadı. Çetin'in konuştuğu site yöneticileri kendisine yasakta ısrar edince, Harun Çetin, sitenin yönetim kurulu kararını görmek istedi. Site yönetimi tarafından bu isteği de yerine getirilmeyen Harun Çetin, aldığı "Sen kimsin ki? Kat maliki değilsin, benim ortağım değilsin. Karar havuzun kenarındaki tabelada yazıyor" cevabı karşısında şaşkına döndü. Harun Çetin ise kiracı olduklarından site havuzundan diğer kat malikleri gibi yararlanma haklarının olduğunu, inancına uygun kıyafet giyme hürriyetinin olduğunu, ayrımcılık yapılmaması gerektiğini, buna karşı çıkmalarının özgürlüğe ve havuza giren diğer kişilerle olan eşitliğe engel teşkil ettiğini söyledi.

Yaşanan olayın ardından sivil toplum kuruluşlarıyla temasa geçen Tuğçe ve eşi Harun Çetin, Dikili Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak site yönetim kurulu üyeleri hakkında "nefret ve ayrımcılık" suçlamasıyla şikayetçi oldu.