Back To Top
HDP aday çıkarmayacağı illeri açıkladı | Yerel seçimlerde HDP bu illerde aday çıkarmayacak

HDP aday çıkarmayacağı illeri açıkladı | Yerel seçimlerde HDP bu illerde aday çıkarmayacak

HDP aday çıkarmayacağı illeri açıkladı | Yerel seçimlerde HDP bu illerde aday çıkarmayacak
- A +

HDP aday çıkarmayacağı illeri açıkladı. Yerel seçimlerde HDP bazı illerde aday çıkarmayacağını açıkladı. HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul, Adana ve İzmir'den adayı çıkarmayacaklarını açıkladı. Ama bu illerinde dışında da bazı illerde aday çıkarılmayacağı iddia edildi. Peki HDP nerelerde belediye başkan adayı çıkarmayacak? İşte HDP'nin aday çıkarmayacağı iller..

HDP nerelerde belediye başkan adayı çıkarmayacak? HDP Sözcüsü Saruhan Oluç yerel seçimler ile ilgili açıklama yaptı. Oruç partinin 31 Mart Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde , İstanbul, Adana ve İzmir'den adayı çıkarmayacaklarını açıkladı. HDP Ankara adayı ile ilgili şu ana kadar açıklama yapmadı. İşte HDP'nin aday çıkarmayacağı iller ve son dakika açıklamaları...

HDP NERELERDE ADAY ÇIKARMAYACAK? 

HDP nerelerde belediye başkan adayı çıkarmayacağını açıkladı. Partiden yapılan resmi açıklamada 2019 yerel seçimlerinde İstanbul, Adana, İzmir'den aday çıkarmayacağı açıklandı. 

19-01/28/hdp-nerelerde-belediye-baskan-adayi-cikarmayacak.jpg

HDP'NİN ADAY ÇIKARMAYACAĞI İDDİA EDİLEN İLLER

HDP'nin Gaziantep, Şanlıurfa, Ankara, Mersin'de büyükşehir belediye başkan adayı göstermeyeceği iddia edildi. 


HDP Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu, yerel seçimlerde batı illeri için izleyecekleri stratejiyi kararlaştırarak, İstanbul ve Ankara’nın da aralarında olduğu 7 büyükşehirde aday göstermeyecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), hafta sonu Genel Merkez binasında üst üste gerçekleştirdiği Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarında, yerel seçimlerde batı illerine dair izleyecekleri stratejiyi belirledi.

ADAY ÇIKARILMAYACAK YERLER BELİRLENDİ

Toplantılarda alınan kararlar gereği Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Ankara, Mersin, İzmir ve İstanbul olmak üzere toplamda yedi büyükşehirde aday gösterilmeyecek.

İLÇELERDE ADAY ÇIKARILACAK

HDP, aday göstermediği büyükşehirlerin birçok ilçesinde kendi adayını çıkaracak. Mersin’in Akdeniz ilçesi ve İstanbul’un Şişli ilçesi gibi yerlerde aday gösterilecek.

KONYA VE İLÇELERİNDE ADAY ÇIKARILACAK

Toplantılarda alınan kararlardan bir diğeri ise, İç Anadolu Bölgesi’nde partinin en güçlü olduğu yerler arasında olan Konya ve ilçelerinde aday çıkarılması. Alınan kararlara göre, HDP Konya Büyükşehir ile Cihanbeyli ve Kulu ilçelerinde kesin aday çıkartacak. Konya’nın diğer ilçeleri içinse tartışmaların sürdüğü belirtildi.

EGE’DE ADAY ÇIKARMA EĞİLİMİ VAR

Ege Bölgesi için yürütülen tartışmalarda ise, Aydın, Muğla, Balıkesir, Manisa, olmak üzere, birçok ilde aday çıkarma eğiliminde. Partinin kararlaştırdığı konulara dair önümüzdeki günlerde açıklama yapması bekleniyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN