Hicri yeni yıl yarın başlıyor: 'Hicretimiz Rabbimize Olsun'

Hicri yeni yıl yarın başlıyor: 'Hicretimiz Rabbimize Olsun'

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının vakit hesaplamalarına göre, hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilen muharremin ilk günü yarın başlayacak. Muharrem ayının başladığını bildiren hilal, bu yıl ilk kez Asya kıtasının ortalarından itibaren görülecek. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yarın akşam başlayacak Hicri 1444 yılı öncesinde hicret "inanç ve idealler uğrunda yeni ufuklara doğru zorlu bir yolculuk" olarak tanımladı.

Son Peygamber Hazreti Muhammed ve ashabının 1444 yıl önce Mekke'den Medine'ye hicreti münasebetiyle İslam aleminde hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilen muharremin ilk günü bugün akşam namazı vaktinin girmesiyle başlayacak.

Muharrem ayının başladığını bildiren hilal, bu yıl ilk kez Asya kıtasının ortalarından itibaren görülecek. Muharremde oruç tutup, pişirilen aşurelerin dağıtılması ve Kerbela'da Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ile şehit olanların yad edilmesi, İslam toplumlarının önemli gelenekleri arasında yer alıyor. Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin 10'uncu gününe denk gelen 8 Ağustos Pazartesi günü idrak edilecek.

"HİCRETİMİZ RABBİMİZE OLSUN" KONULU HUTBE CAMİLERDE OKUTULDU

Hicri yeni yıl için hazırlanan "Hicretimiz Rabbimize Olsun" konulu hutbe, cuma namazında Türkiye genelindeki tüm camilerde okundu.

Allah'ın emirlerini yaymaya çalışan Hz. Muhammed ve ashabının Mekkeli müşrikler tarafından her türlü baskı, zulüm ve işkenceye maruz kaldıkları ve bunun neticesinde Medine'ye (Yesrib) hicret ettikleri anımsatılan hutbede, hicretle birlikte Yesrib'in Medine-i Münevvere'ye dönüştüğü belirtildi.

Hicretle birlikte medeniyetin güneşinin Medine'de doğduğu anlatılan hutbede, "Yesrib, aydınlanmış şehir oldu. Peygamber mescidi, ilim ve irfan yuvası oldu. Mescid içinde kurulan mektep Suffe'de yetişen ashab ile hem Medine'nin hem de Medine dışındaki belde ve şehirlerin aydınlanma süreci hızlandı. Hak, adalet, sevgi, merhamet ve kardeşlik gibi İslam'ın yüce değerleri oradan yayıldı dünyanın dört bir köşesine." ifadeleri kullanıldı.

ERBAŞ: HİCRET, İNANÇ VE İDEALLER UĞRUNDA YENİ UFUKLARA DOĞRU ZORLU BİR YOLCULUK

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 1444'üncü Hicri Yılbaşı münasebetiyle Şırnak Silopi'de Birlik Köyü Camisi'nde kıldırdığı cuma namazının ardından hicretin sadece bir mekandan diğerine yapılan fiziki bir yolculuk olmadığını belirtti. Erbaş, hicreti "inanç ve idealler uğrunda yeni ufuklara doğru zorlu bir yolculuk" olarak tanımladı.

"BATILDAN UZAKLAŞIP HAKKA VE HAKİKATE YÖNELMENİN NİŞANESİDİR"

Hicretin, Allah'a imanın, sadakat ve teslimiyetin, sabır ve sebatın göstergesi olduğunu vurgulayan Erbaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Zorluk ve sıkıntılardan rahatlık ve kolaylığa bir kaçış asla değildir. Hicret, inanç ve idealler uğrunda yeni ufuklara doğru zorlu bir yolculuktur. Tevhide sarılıp şirkten kaçınma iradesidir. Batıldan uzaklaşıp hakka ve hakikate yönelmenin nişanesidir. Yardımlaşma ve dayanışmanın, dostluk ve kardeşliğin destanıdır. Muhacir ise nefsinin heva ve arzularının tuzağına düşmeyen, şeytanın aldatmasına kanmayan, ulvi gayeleri, süfli tutkulara feda etmeyendir. Bir ömür helallerle yetinen, haramlardan uzak durandır. Her daim hayra koşan, Hakkın rızasını arayandır.

HARAMLARDAN VE GÜNAHLARDAN, HELAL VE TERTEMİZ BİR HAYATA HİCRET İÇİN BUGÜNÜ MİLAT KABUL EDELİM

Yarın yeni bir hicri yıla giriyoruz. Hicretin gerçekleştiği yıl aynı zamanda hicri takvimin de başlangıç yılıdır. O halde geliniz, geçen bir yılın, geride bırakılan bir ömrün muhasebesini yapalım. Allah ile misakımızı, Resulullah ile biatımızı yenileyelim. Haramlardan ve günahlardan, helal ve tertemiz bir hayata hicret için bugünü milat kabul edelim. Bu vesileyle yeni yılımızı tebrik ediyor, hicri 1444 senesinin ülkemiz, milletimiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Cenabıhakk'tan niyaz ediyorum. Hutbemi Yüce Rabbimizin şu müjdesiyle bitiriyorum; 'İnanan, hicret eden, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihat edenlerin Allah katındaki mertebeleri pek büyüktür. Muradına erecek olanlar da onlardır'

CENABIHAK, PEYGAMBERLERİMİZE LAYIK MÜSLÜMANLAR OLMAYI HEPİMİZE NASİP EYLESİN

Cenabıhak, Hz. Nuh ve bütün peygamberlerimize layık Müslümanlar olmayı hepimize nasip eylesin. Bugün başlatmış olduğumuz Hz. Nuh'u anma günlerine, yarın onun sefinesinin inmiş olduğu Cudi Dağı'nda Kur'anlarla ve dualarla devam edeceğiz. Rabbim okuyacağımız dualarımızı kabul eylesin."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN