12.10.2019  10:22

Hileli ürünler ve markalar hangileri? Bakanlık 1211 ürünün sakıncalı olduğunu açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’de 1211 ürünün sakıncalı olduğunu son dakika olarak açıklarken, hileli ürünler ve markaların hangileri olduğu vatandaşlarca sorgulanmaya başlandı. Kişilerin sağlığının ve tüketicilerin menfaatinin korunması için tağşiş listesi yayınlandı. İşte hileli ürün ve markalar…

+
-

Bakanlığın resmî internet sitesinden paylaşılan duyuruda, bin 211 ürünün sakıncalı olduğu aktarıldı. Çoğunluğu alkol ve güç veren gıda ürünlerinin oluştuğu bin 211 hileli ürünler ve markalara karar.com’dan ulaşabilirsiniz…

BAKANLIK HİLELİ 1211 ÜRÜNÜ AÇIKLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı belli dönemlerle paylaştığı tağşiş listesini güncelledi. Yapılan son tahlillerde 618 firma bin 211 parti üründe taklit veya tağşiş yapıldığı tespit edildi. 2012’den beri yapılan incelemelerin ardından da bin 283 firma ve 2 bin 816 üründe taklit ve tağşiş olduğu öğrenildi. Alkollü içecekler, bal, domuz eti, kuru yemiş gibi pek çok üründe sahtecilik yapıldığı aktarıldı

Konuyla alakalı tağşiş ve taklit yapan firmalarla ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde paylaşıldı.

HİLELİ ÜRÜNLERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

İŞTE BAKANLIĞIN YAPTIĞI O AÇIKLAMA

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

-Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

DİĞER HABERLER
İnfaz düzenlemesi kabul edildi
Evde kadına şiddet patladı önlem yok
Her hafta bir camide temsili cuma namazı
Dikkat bunlardan biri evetse şüphelisiniz
Alpaslan Türkeş vefatının yıl dönümünde anılıyor
İBB devletin ta kendisidir
Kurtuluş Savaşı Tekâlif-i Milliye Emirleri ile kazanıldı