Back To Top
Hulusi Akar'dan yeni askerlik sistemi açıklaması: 12 ayı tamamlayan erler astsubay olabilecek

Hulusi Akar'dan yeni askerlik sistemi açıklaması: 12 ayı tamamlayan erler astsubay olabilecek

 - Son Güncelleme: 08.03.2019 Cuma 12:16
Hulusi Akar\'dan yeni askerlik sistemi açıklaması: 12 ayı tamamlayan erler astsubay olabilecek
- A +

Hulusi Akar yeni askerlik sistemi ile ilgili konuştu. 6 ay sonunda isteyen erlerle sözleşme imzalanacak diyen Akar, yüksek okul ve übiversite mezunlarının astsubay ve yedek astubay şartlarını da açıkladı. Yapılan planlama Cumhurbaşkanı onayına sunularak geçerlilik kazanacak.  Yeni askerlik sistemine göre er, erbaş ve bedelli askerler 1 ay temel eğitim alacak. İşte detaylar...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemi ile ilgili açıklama yaptı. Katıldığı televizyon programında Anadolu Ajansı Editör Masası sorularını yanıtlayan Bakan Akar, er erbaş ve bedelli askerlik yapacak olanlarla ilgili şartları ve subay astsubay ve yedek astsubay olma detaylarını anlattı. İşte Akar'ın konuşmasından satır başları ve yeni askerlik sisteminin detayları.

HULUSİ AKAR'DAN YENİ ASKERLİK SİSTEMİ AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın açıkladığı yeni askerlik sisteminin detaylarından ilk yansıyanlar şu şekilde;

''Askerlik öncesi, esnaıs ve sonrasında askerlere ve ailelerine maddi yardımlar yapılacak, imkanlar sağlanacak.

Uzun dönem erler ile kısa dönem yapan erbaşlar bir ay ve beş ayda harçlık alacaklar. Uzun dönemler altı ay sonunda isteyen askerler gerekli sınavlardan sonra 6 aylık sözleşme yapacak. Aynı görevde altı ay daha maaşlı çalışacak. Altı ayın sonunda başarılı bjulunursa uzman erbaş başvurusu yapabilecek.

Sistem adım adım ilerleyecek. İhtiyaçtan fazla bedelli başvurusu yapılırsa kura çekilecek. 

Yedek subaylık. MYO mezunları yedek astsubay olacak. Kişiler mesleğinden kopmadan devam ederek, yedek astsubay olarak askeriyede istihdam edilecek. Sınıf eğitimi sürecinde harçlık alacak. Kıtalara gittiğinde maaş alacak. 12 ayı tamamlayanlar da uygun şartlar sağlanırsa astsubaylığa geçebilecek.

6 ay bitince erlere 'Kalmak ister misin?' diye sorulacak.

Yedek subaylar, lisans ütsü eğitim alanlar yapacak. Maaşlı olarak 12 boyunca görev yapacaklar.

Kadro dolu ise yedek astsubaylıkta, yedek subay olabilecekler. Üniversite mezunları isterse altı ay askerlik yapabilecek.  Esnek bir model uygulaması olacak. Yeterli şatları yerine getirenler astsubay olabilecek.

DETAYLAR MSB WEB SİTESİNDE YAYINLANDI

- 1 ay temel eğitime müteakip lise mezunu ve altı gençler 5 ay kıtada görev yapacak.

Akar: Anlattığımız hususların tamamını MSB'nin web sayfasına koyacağız. Soruları tweetlerle cevaplamaya gayret göstereceğiz.

19-03/08/ekran-resmi-2019-03-08-121235.png

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASKERLİK AÇIKLAMASI

Ülkemiz bölgesinin ve dünyanın en büyük ordularından birine sahiptir Kurumlarımız çalışmalarını yapıp bir taslak ortaya çıkardılar. Şimdi bu çalışmayı milletimizle paylaşmak istiyorum.

Yeni sistemde lisans ve lisansüstü için ordu ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor.

2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için ise yine, burada yeni bir adım atıyoruz, ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz.

Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek.

 
Lise ve altı mezunları için 6 ay artı 6 ay askerlik uygulaması getiriyoruz.

Bir aylık eğitimini tamamlayıp beş aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler.

Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar.

Bu 12 aylık sürenin bitiminde arzu eden askerlerimiz sözleşmeli er erbaş kadrosuna geçiş için müracaat edebilecekler.

Yurtdışındaki gençlerimiz için dövizle askerlik uygulaması sürecek.

Bunun yanında bedelli askerliğe gelince, dövizli askerlikle bedelli askerlik arasında herhangi bir fark olmayacak. O zaman dövizli askerlikte kur neyse aynı şekilde TL olarak da o şekilde ödeyecek.

Şimdi asıl değişikliğe geliyorum. Bugüne adar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere, kalıcı hale getiriyoruz. İkide bir "çıkacak mı çıkmayacak mı" böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek.

Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazanalar bir aylık temel askerlik eğitimlerini ardından terhis edilecekler. İlk etapta her yıl 145 bin kişi bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak.

Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor.

Hulusi Akar yeni askerlik sistemi ile ilgili konuştu. 6 ay sonunda isteyen erlerle sözleşme imzalanacak diyen Akar, yüksek okul ve übiversite mezunlarının astsubay ve yedek astubay şartlarını da açıkladı. Yapılan planlama Cumhurbaşkanı onayına sunularak geçerlilik kazanacak.  Yeni askerlik sistemine göre er, erbaş ve bedelli askerler 1 ay temel eğitim alacak. İşte detaylar...

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN