Back To Top
İBB Başkanı İmamoğlu, yeni metrobüsleri test etti

İBB Başkanı İmamoğlu, yeni metrobüsleri test etti

 - Son Güncelleme: 19.11.2019 Salı 17:51
İBB Başkanı İmamoğlu, yeni metrobüsleri test etti
- A +

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'daki metrobüs yoğunluğunu azaltmak için tasarlanan yüksek kapasiteli yeni nesil yerli metrobüsü test etti. Yeni metrobüsle 29 durak kat eden İmamoğlu, 'gecikmiş bir yatırım' değerlendirmesinde bulundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul trafiğine çıkarılması planlanan yeni metrobüsleri test etti. İmamoğlu, “Metrobüs yoğunluğunu azaltmak için, yüksek kapasiteli yeni nesil yerli metrobüsü test ediyoruz” dedi.

19-11/19/yeni-metrobus-imamoglu-1.jpeg

"GECİKMİŞ BİR YATIRIM"

İmamoğlu, “Avantajlarıyla tasarlanmış bir metrobüs aracını deniyoruz. Alımını düşündüğümüz metrobüs aracı kapasitesi yüksek, bazı duraklarda her iki yönde iniş-biniş sağlayabilen daha ferah araçlar. Dolayısıyla hem birikmeleri engelleyecek hem de daha çok yolcuyu daha az araçla taşıyabilecek süreç tanımı var.

19-11/19/yeni-metrobus-imamoglu-6.jpeg

Arkadaşlarım bir aya yakındır deneme sürüşlerini yapıyor. Benimle de böyle bir test sürümü istediler. Biz de Beylikdüzü'nden Edirnekapı'ya kadar testimizi yapacağız. Aracın performansını beraber gözlemlemiş olacağız. Sürücü kabini, ayrı bir bölüm olması itibariyle de daha güvenli. Her yönüyle ihtiyaçlara göre tasarlanmış bir araç tipi.

19-11/19/yeni-metrobus-imamoglu-5.jpeg

Tabi araçlar biraz eskimişti. Bu biraz gecikmiş bir yatırım. Hızlı davranmak istiyoruz. En doğru kararı vereceğiz. Metrobüsün daha güvenli, daha konforlu, daha hızlı bir ulaşım aracına dönüşmesini sağlayacağız” dedi.

Yükleniyor...

YENİ METROBÜSÜN ÖZELLİKLERİ

Bursa İnegöl'de üretilen test aracı, 510 beygir gücünde dizel motora sahip.

İki körüklü olarak tasarlanan araç, 29 koltuklu.

Toplam 291 yolcu alma kapasitesi bulunan aracın her iki tarafında da iniş-biniş kapıları mevcut.

Aracın sağ ve sol taraflarında toplam 4 engelli rampası bulunuyor.

Çok sayıda USB giriş noktası tasarlanmış olan araçta, şoför ile yolcuları bağımsız bir kabin ayırıyor.

Şoförlerin temel ihtiyaçları düşünülerek dizayn edilmiş kabinde, araçtan bağımsız olarak ısıtma ve soğutma sistemi mevcut.

Araçlar Bursa'da Akia markası adı altında üretiliyor.

19-11/19/yeni-metrobus-imamoglu-7.jpeg

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN