18.01.2020  13:40

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan itiraf: İşlerimdeki baskı bıktırınca siyasete girdim

İstanbul'da Genç Liderler Akademisi tarafından düzenlenen 'Zirve 2020' etkinliğinde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iş hayatında yaşadığı olumsuzlukların onu siyasete yönelttiğini açıkladı. İmamoğlu, "Özellikle bugünkü iktidar partisine mensup bir iki belediye başkanının iş hayatıma olumsuz müdahalesi, insanın işine engel koymalar, bu tür tavırlar ve davranışlar beni bıktırdı açıkçası." diye konuştu.

+
-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, YGA (Young Guru Academy – Genç Liderler Akademisi) tarafından Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenen 'Zirve 2020' etkinliğine konuşmacı olarak katıldı.

Yaklaşık bin 500 katılımcının yer aldığı etkinlikte İmamoğlu, programın moderatörlüğünü yapan Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Agah Uğur’un sorularını yanıtladı.

İmamoğlu, Uğur’un, “Nitelikli insanların politikaya girmemelerinden şikâyet edilir. Sizin iyi bir eğitiminiz var. Ailenizin sizin devir alabileceğiniz işi olmuş. Siz bunlara rağmen politikaya niye girdiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“BENİM İÇİN MÜTHİŞ BİR DENEYİMDİ”

İmamoğlu, Uğur’un, “Nitelikli insanların politikaya girmemelerinden şikâyet edilir. Sizin iyi bir eğitiminiz var. Ailenizin sizin devir alabileceğiniz işi olmuş. Siz bunlara rağmen politikaya niye girdiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

"Açıkçası beni zorladılar. Benim böyle bir niyetim yoktu. Bir gerçeklik var hayatımda. Ben, işine çok düşkün bir insanım. Çünkü öyle yetiştim. İlkokula gitmeden önce, inşaat malzemesi satan babamın yanında mal alıp satmayı öğrenmiştim daha okuma yazma öğrenmeden. Küçük yaşlardan itibaren ticareti, esnaflığı yaşayan, bilen bir ruhla büyüdüm. Üniversite yıllarımda da okuduğumdan daha fazla çalıştım diyebilirim. Minnet duyuyorum ki, babam bana yetkileri çok erken devretti. Üniversiteyi bitirdiğimde aslında işin patronu haline geldim çok genç yaşta. Sorumluluk almanın zorluklarını da yaşadım ama keyfini de yaşadım. Zorlukların içinden sıyrılıp çıkarak, ferahlamış, işin formülünü çözmüş, genç yaşta o olgunluğu yaşayabilen bir kişiliğe büründüm. Bu, benim için müthiş bir deneyimdi."

“BASKICI BİR DÖNEMLE KARŞI KARŞIYA GELİNCE SİYASETE GİRDİM”

“Bütün bu işler olurken, açıkçası böyle baskıcı bir dönemle karşı karşıya geldim” diyen İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü

"Kendi yaşadığım bölgede nasıl denir bilmiyorum ama aramızda kalsın- özellikle bugünkü iktidar partisine mensup bir iki belediye başkanının iş hayatıma olumsuz müdahalesi, insanın işine engel koymalar, bu tür tavırlar ve davranışlar beni bıktırdı açıkçası. Şikayet etmektense dedim ki; ‘Bu ilçeye belediye başkanı olmak istiyorum.’ İş yaşamıma böyle bir ara verme isteği çok riskli bir iş. Ailede işin önderi olan bir konumdayken, siyaseti tercih ettiğinizde ister istemez o dünyayı unutacaksınız. Öyle isteyince de hemen yapmıyorlar, onu da söyleyeyim. O zaman 37 yaşındaydım. CHP’ye üye oldum. Ailemle oturdum, konuştum. Bu bence önemli bir hamleydi benim adıma. Önce eşimden izin aldım. Sonra büyük ailemizle konuştum. Şöyle bir şart koştum: ‘Ailede başka siyaset yapmak isteyen var mı’ diye sordum. Ailede bir başka kişi siyaset düşünseydi, ben vazgeçmeyi düşünüyordum. İstenmeyince, böyle bir yola çıktığımı söyledim. Aile içinden çok siyasetin içinde olan yapılarla açıkçası mutlu olmuyorum. Doğru da bulmuyorum. Çünkü siyaset bir meslek değil, bunu kabul edelim. Tümüyle bir görev, bir kamu hizmeti."

“BÜTÜN MEKANİZMALARI ZORLAYARAK BUGÜN BURADAYIM”

Parti üyeliğinden CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı olmasına kadar olan süreci özetleyen İmamoğlu, şunları söyledi:

"Hayatın en enerjik döneminde, ülkeye fayda verme adına ya da bölgesine ya da ilçesine, mahallesine, yaşam alanlarına, teknolojiye fayda verecek insanların siyasete dahil olması lazım. Türkiye’nin mekanizmaları buna çok uygun değil. Size bir şey itiraf edeyim. Bütün mekanizmaları sonuna kadar zorlayarak bugün buradayım. Aksi taktirde, o siyaset tüneline girdiğiniz andan itibaren aldığınız darbelerle burayı bırakma ihtimaliniz çok yüksek. 2014’e kadar, 5 yıl ilçe başkanlığımda hayatımın en önemli üniversitelerinden birini bitirdim. Nedir o? Hayat üniversitesinin bir başka bölümü: Toplumu analiz etmeye çalıştım bu 5 yılda. Çok çalışkan bir ilçe başkanlığı yaptım. İşi kulağından tutmam. Bir iş yapacaksam, tümüyle kendimi adarım. Hangi işi yaparsanız yapın, kendinizi adamak zorundasınız. Adanmışlık çok önemli. İşte o adanmışlıkla toplumu ve siyaset malzemesini analiz etmeye çalıştım."

“İSTANBUL’U DÜNYANIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN KENTİ YAPMAK İSTİYORUZ”

Uğur’un İmamoğlu’na ikinci sorusu, “İstanbul ile ilgili vizyonunuzu, bu vizyon içinde inovasyonun yerini kısaca özetler misiniz?” oldu.

İmamoğlu, amaçlarının İstanbul’da yaşamı kolaylaştırmak olduğunu belirterek, “Bu ülkede ve şehirde yaşamı zorlaştırmanın, yaşamı kolaylaştırmaktan daha zor olduğunu düşünüyorum. Yani biz, zoru başarıyoruz. Aslında çok senkronize, çok uyumlu bir ekosistem yaratabiliriz, bir çevre var edebiliriz. İstanbul’la ilgili hayallerim; gerçekten dünyanın en fazla merak edilen bu kentini, aynı zamanda en fazla ziyaret edilen bir şehir yapmak. ‘Ben, yabancı bir ülkede eğitim almalıyım. Yetenekli bir insanım. O ülkede eğitim alıp, orada fırsatların, özgür hayatın bana kattıklarıyla üretime de orada devam etmeliyim’ denilen bir şehir olmalı İstanbul” ifadelerini kullandı.

Son yaptıkları araştırmayı katılımcılarla paylaşan İmamoğlu, “Farklı soru açılımlarıyla, ‘Ben İstanbul’da kalmalıyım’ diyen oran, yüzde 46’larda. O zaman, bizi rahatsız eden bir şey var: İstanbul’da neyi hayal edemiyorsunuz ki, sizi başka bir alana veya ortama sürüklesin bu kent? Bugün gençlere konuşuyorum. Gençlerle her gün muhatabım. Evde de muhatabım; çocuklarım var. Yaşamda da görev yaptığım alanda da muhatabım. İstanbul yeşil bir şehir olmalı, adil bir şehir olmalı, insanlarına eşit fırsatlar sunmalı, özgün ve özgür bir şehir olmalı ve günün sonunda İstanbul, yaratıcı bir şehir olmalı. Benim hayalim böyle” diye konuştu.

 

 

DİĞER HABERLER
İstanbul aktarmalı gitmiş
Alçak saldırıda kan donduran ayrıntı
Vurulacak bilgisi geldi önlem alınmadı
Şehadet haberi Tokat'a ulaştı
Mersin'e bir şehit acısı daha düştü
Türkiye'ye hava savunması desteği veriyoruz
İstanbul'a da şehit ateşi düştü