Back To Top
İBB'den çok çarpıcı uyuşturucu raporu: Satıcılar, rehabilitasyon merkezlerine dahi girebiliyor

İBB'den çok çarpıcı uyuşturucu raporu: Satıcılar, rehabilitasyon merkezlerine dahi girebiliyor

 - Son Güncelleme: 15.12.2019 Pazar 14:16
İBB\'den çok çarpıcı uyuşturucu raporu: Satıcılar, rehabilitasyon merkezlerine dahi girebiliyor
- A +

İBB, madde bağımlılığı araştırmasını tamamladı ve ortaya çok çarpıcı bir rapor ortaya çıktı. Hazırlanan rapora göre, uyuşturucu satıcıları rehabilitasyon merkezlerine dahi 'sızabiliyor.' Raporda dikkat çeken şu ifadeler yer aldı: "Merkezlerin çevresinde ilgili Emniyet ekipleri tarafından güvenlik önlemlerinin artırılması gerektiği hekimlerimizle yapılan görüşmelerden anlaşılmıştır. Maalesef bu merkezlerin bulunduğu alanlara 'torbacıların' girdiği bilgisi edinilmiştir."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sosyal Hizmetler, Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Komisyonu'nun çalışmaları sona erdi. Uyuşturucuya başlama yaşının 12'ye kadar düştüğü belirtilen komisyonun raporuna göre, 2018'de 232, son 6 yılda ise 3 bin 837 kişi uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Cumhuriyet'in haberine göre, komisyonun CHP'li üyeleri Yusuf Koçhan ve Gencay Özcan ortak raporun dışında kendi gözlem ve tespitlerini içeren ayrı bir rapor daha hazırladı. Bu rapora göre, uyuşturucu satıcıları rehabilitasyon merkezlerine dahi 'sızabiliyor.'

Raporda yer alan tespitler şöyle:

"Merkezlerin çevresinde ilgili Emniyet ekipleri tarafından güvenlik önlemlerinin artırılması gerektiği hekimlerimizle yapılan görüşmelerden anlaşılmıştır. Maalesef bu merkezlerin bulunduğu alanlara 'torbacıların' girdiği bilgisi edinilmiştir.

İstanbul’da 2018 yılında yatarak tedavi gören bağımlı sayısı 3 bin 24 kişi olup bunun yüzde 54.3’ü tekrar tedavi gören bağımlılardan oluşmakta. Tespitlerimiz merkezi idarenin, ilgili projelere herhangi bir maddi destekte bulunmaması nedeniyle tarikatların ve cemaatlerin bu rehabilitasyon sürecinde aktif rol aldıkları ve bağımlıları şehirler arası seyahat ettirerek kendi merkezlerinde bilimsel olmayan yöntemlerle sözde tedavi ettikleri anlaşılmıştır.

İstanbul'da hem yatarak tedavi olan bağımlı sayısı hem de ayakta tedavi gören bağımlı sayıları yıllara göre artış göstermekte."

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN