Back To Top
İlkokul kayıtları ne zaman başlayacak? e-okul kayıt sistemi

İlkokul kayıtları ne zaman başlayacak? e-okul kayıt sistemi

 - Son Güncelleme: 08.07.2019 Pazartesi 12:32
İlkokul kayıtları ne zaman başlayacak? e-okul kayıt sistemi
- A +

İlkokul kayıtlarının ne zaman yapılacağına dair detaylar merak ediliyor. Yaz tatilini başlamasıyla birlikte öğrenciler tatil yaparken, ailelerini de kayıt heyecanı kapladı. Bu yıl okula başlama yaşının 66 aydan 69 aya çıkarılmasının ardından ilkokula kayıt yaşı değiştirilirken, aileler de ‘2019-2020 ilkokul kayıtları ne zaman? e-okul üzerinden ilkokula kayıt nasıl yaptırılır?’ gibi sorulara yanıt aramaya başladı. Tüm bu gelişmeler karar.com’da yer alıyor…

Uzun süren yaz tatili dönemi haziran ayının ortalarından itibaren başlamasıyla birlikte milyonlarca öğrenci de dersten, ödevden uzak bir şekilde dolu dolu tatilini yapıyor. Geçen dönem anaokuluna giden öğrenciler de bu yıl ilkokula başlayacak. İlkokula başlama yaşı da Meclis tarafından alınan kararın ardından 66 aydan 69 aya çıkarılmıştı. Çocuklarını ilkokula kaydettirmek isteyen aileler de şimdiden ilkokul kayıtlarının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Peki 2019-2020 ilkokul kayıtları ne zaman? İlkokul kayıtları ne zaman başlıyor 2019 2020? İşte ilkokul kayıt tarihleri…

İLKOKULA BAŞLAMA 66 AYDAN 69 AYA ÇIKARILDI

Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 ay olarak güncellendi. Buna göre, mecburi ilköğretim çağı 6-14 yaş olacak. İlkokulların birinci sınıflarına o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak. Çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydın ertelenmesiyle ilgili konular ise yönetmelikle düzenlenecek.

Ayrıca, sözleşmeli öğretmenlerin başka bir yere atanmaları için doldurmaları gereken süre dörtten üç yıla, bu sürenin ardından öğretmen kadrolarına atananların aynı yerdeki görev süresi ise ikiden bir yıla indirildi.

OSB'LER, MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ AÇABİLECEK

Kanunla, eğitim-istihdam bağlantısının güçlendirilmesi, özel sektör tarafından mesleki eğitime doğrudan katkı sağlanması ve faaliyet gösterilen alanlarda ihtiyaç duyulan becerilere sahip nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi amacıyla "çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi ile mesleki ve teknik kurs programlarının uygulandığı özel öğretim kurumu" olarak tanımlanan mesleki eğitim merkezleri, organize sanayi bölgesi (OSB) yönetimlerince ve özel sektör tarafından açılabilecek.

Milletlerarası özel öğretim kuruluşlarının okul açılış tarihleri, kanun kapsamı dışında tutulacak.

Özel eğitim kuruluşlarına, yanıltıcı reklam vermesi durumunda cezai yaptırım uygulanacak.

Özel okul öncesi eğitim, özel ilkokul, ortaokul ve liselere devam eden öğrencilere okulun öğrenim süresi kadar eğitim ve öğretim desteği verilmesi için öğrencilerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranacak.

Öğrenciler için verilen eğitim ve öğretim desteği, gereken şartları karşılayamayan kurumlardan tahsil edilmeyecek.

OKUL KAYITLARI NEREDEN ÖĞRENİLECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019-2020 eğitim-öğretim yılında bütün resmi okullarda eğitim görecek olan okul öncesi, 1'inci ve 5'inci sınıf öğrencilerinin kayıtları ikametgah bilgileri esas alınarak e-Okul sistemine işleniyor. Bakanlık tarafından kayıt ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Kayıtlar konusunda açıklama geldiğinde haberimizin içeriğinde yer alacak.

Veliler, Millî Eğitim Bakanlığı'nın http://e-okul.meb.gov.tr internet adresinde çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu öğrenebilecekler.

KİMLER İLKOKUL KAYDI YAPTIRACAK?

2014 doğumlulardan 66 ila 68 aylık arasındakiler dilekçe vererek ana sınıfına zorunlu 2013 doğumlulardan 69 ila 71 aylık arasındakiler 1. sınıf kaydı zorunlu ancak raporla bir yıl ertelenebilir (72 ay olarak düzenlenmesi bekleniyor.), 2013 doğumlulardan 72 ay ve üstü ise zorunlu eğitim çağına tabi olarak kayıtlarını gerçekleştirecek.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9'uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin, eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla 5 - 6 Eylül 2019 tarihlerinde uyum eğitimi yapılacak.

19-07/08/lkokul-kayitlari-ne-zaman-baslayacak-e-okul-kayit-sistemijpgg.jpg

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN