Back To Top
İOKBS bursluluk sınav sonuçları sitesi neden açılmıyor? http://odsgm.meb.gov.tr/ giriş

İOKBS bursluluk sınav sonuçları sitesi neden açılmıyor? http://odsgm.meb.gov.tr/ giriş

 - Son Güncelleme: 22.07.2019 Pazartesi 17:11
İOKBS bursluluk sınav sonuçları sitesi neden açılmıyor? http://odsgm.meb.gov.tr/ giriş
- A +

İOKBS bursluluk sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından http://odsgm.meb.gov.tr/’ye giriş yaparak sonuçları öğrenmek isteyen adaylar, sitede yoğunluğa neden olunca, İOKBS bursluluk sınav sonuçlarının paylaşıldığı internet adresinde problem yaşandı. Peki bursluluk sınav sonuçlarının açıklandığı siteye neden girilmiyor? İşte detaylar…

İOKBS bursluluk sınavı açıklanır açıklanmaz, sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar, http://odsgm.meb.gov.tr/ adresine giriş yaparak, sitenin yavaşlamasına neden oldu. Siteye girerken problem yaşayanlar, bursluluk sınav sonuçlarının açıklandığı siteye neden girilmiyor? sorusunun yanıtını arıyor. Tüm bu gelişmeler ise karar.com’da yer alıyor…

BURSLULU SINAV SONUÇLARININ AÇIKLANDIĞI SİTEYE NEDEN GİRİLMİYOR?

İOKBS bursluluk sınav sonuçları 22 Temmuz 2019’dan itibaren açıklandı. İOKBS bursluluk sınav sonuçlarını öğrenenler, çeşitli araştırmalarını sürdürüyor. http://odsgm.meb.gov.tr/ sitesine girerek, sınav sonuçlarını öğrenmek isteyenler, sitede yoğunluğa neden oldu. Bundan dolayı bu siteye erişimde problemler yaşandı. Ancak daha sonra bu yavaşlama giderildi.

SONUÇLAR NASIL BELİRLENİYOR?

İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

19-07/22/iokbss.jpg

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN