22.02.2020  09:50

İran'a giden TIR şoförleri koronavirüs nedeniyle tedirgin

Türkiye'nin sınır komşusu İran'da, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi. Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden İran'a açılan Gürbulak Gümrük Kapısı'nda bir dizi önlemler alınmaya başlandı. İran'a gitmek zorunda kalan TIR sürücüleri ise tedirginlik yaşadıklarını söyledi.

+
-

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve  tüm dünyada endişeye neden olan koronavirüs nedeniyle Türkiye'nin sınır komşusu İran'da hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi. Yaşanan ölümlerin ardından İran'a açılan Gürbulak Gümrük Kapısı'nda bir dizi tedbirler alındı.

Gürbulak Gümrük Müdürlüğü çalışanları, gümrük işlerinde plastik eldiven, maske ve dezenfektan kullanmaya başladı. İran'dan Türkiye'ye giriş yapmak isteyenler, pasaport kontrolünden önce sınır kapısında görevlendirilen 1 doktor ve 3 hemşire tarafından sağlık taramasından geçiriliyor.

ATEŞ VE ÖKSÜRÜĞÜ VARSA İÇERİ ALINMIYOR

Sınırda ateş, öksürük, burun akıntısı gibi hastalık belirtisi olan yolcular içeriye alınmamaya başlandı. Gürbulak sınır kapısında benzer bir vaka önceki gün içeriye alınmadı. Sınır kapısına ayrıca termal kamera kurulacak. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de gümrük personeline koronavirüs tedbirleri konusunda eğitim verecek. 

20-02/22/irana-giden-tir-soforlerinde-koronavirus-tedirginligi_7258_dhaphoto2.jpg

'KORKMUYOR DEĞİLİZ'

Kum kentinde yaşanan ölüm olaylarını duyduğunu söyleyen İranlı TIR sürücüsü, maske takılması, ellerin sürekli yıkanması yönünde uyarılar yapıldığını söyledi. İran'dan gelen bir başka sürücü de hayatın normal akışında devam ettiğini bildirdi. 

İran'a yük götüren Türk sürücüler ise koronavirüs nedeniyle tedirginlik yaşadıklarını belirtti. Sürücüler, "Tedirginiz, korkmuyor değiliz. Bizim görevimiz bu, yükü almışız yerine teslim etmek zorundayız" dediler.

20-02/22/irana-giden-tir-soforlerinde-koronavirus-tedirginligi_7258_dhaphoto8.jpg

Şoförlerden Nurettin Altuğ ise İran üzerinden Irak'a yük götürdüğünü ifade etti. Altuğ, "Bizim için biraz düşünceler var o yönde. Elimizden geldiğince korunmaya, arabamızdan çıkmamaya, dışarıda yemek yememeye çalışıyoruz. İnsan tabi endişeleniyor ailesi için en azından kendisi için olmasa da getirip aileme bulaştırmak sıkıntısı var" diye konuştu.

AĞRI/DHA

 

DİĞER HABERLER
Trabzon'da 3 mahalle karantinaya alındı
90 bin kişi cezaevinden çıkacak
Belediyelerin kampanyalarına bakanlıktan 'bloke'
Prof. Dr. Ünal haziran ayının daha rahat geçeceğini söyledi
Şehit savcıyı andı
Tevfik Özlü de Bilim Kurulu’nda
Toplu ulaşım 3 kat arttı