21.02.2020  09:46

İş bulma duasını 3 defa okuyunca ne oluyor? İş bulma duası okunuşu | Hayırlı iş bulma duası

Türkiye’de artan işsizlik oranlarına paralel olarak dünyaca ünlü arama motoru Google’da ‘’İş bulma duası’’ aramaları da artıyor. Uzun zamandır işsiz olan ve iş arayan işsizler, umudunu Google’da arıyor. Peki en hayırlı iş bulma duasını 3 defa okuyunca ne oluyor? İşte detaylar…

+
-

İşsizlik rakamları her geçen dönem artıyor, tek haneye indirilecek hedefi bir türlü tutturulamıyor. Özellikle genç işsizlik oranının önüne geçilemiyor. Türkiye’de işsizliğin arttığı her dönemde Google’da ‘’İş bulma duası’’ aramaları da artıyor. Peki iş bulma duası okunuşu nasıldır? İşte detaylar…

‘’İŞ BULMA DUASI’’ GOOGLE’DA EN ÇOK ARANANLAR LİSTESİNDE

Türkiye, içinde bulunduğu ekonomik krizle boğuşurken, işsiz sayısı da her geçen gün artıyor. Dünyaca ünlü arama motoru Google’da ‘’iş bulma duası’’ kullanıcılar tarafından en çok arananlar listesine girdi. Öte yandan Google’da ‘iş bulma duası’ aramalarıyla TÜİK’in açıkladığı genç işsizlik oranının paralel bir şekilde artış gösterdiği bilgisi paylaşıldı.

DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

VATANDAŞIN İŞİ ‘’DUA’’YA KALDI

İşsizlik, Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri hâline geldi. Özellikle genç işsiz sayısı her geçen gün artarken, açıklanan son verilerde; kasım ayı işsizlik sayısı 327 bin kişi artarak 4 milyon 308 bine ulaştı. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından paylaşılan verilere göre; 2019’da işsizlik ödeneği için başvuranların sayısı 2018 yılına nazaran yüzde 19,8 yükselerek; 1 milyon 955 bin 41 kişiye erişti. Bu şekilde bir artışın ardından vatandaşın işi de dualara kaldı. Öyle ki; iş bulma duası Google’da en çok arananlar listesine girdi.

TÜİK verileriyle genç işsizlik oranı 2019 yılının ağustos ayında tarihî rekorunu kırarak yüzde 27,4’e kadar yükseldi. Kasım ayında itibaren 1 milyon 160 bin kişi 1 seneden uzun zamandır iş aramasına karşın iş bulamıyor. Ekim ve kasım aylarında daha evvel iş arayan 337 bin kadın iş aramaktan vazgeçerek ev işleriyle uğraşırken, 83 milyonluk Türkiye’de yalnızca 28,5 milyon kişi istihdam ediliyor. 4,4 milyon kişi de iş arayıp bulamazken, geri kalanlar da bir sebeple iş gücüne dâhil olamıyor. Aynı nüfuslu Almanya’da işgücüne katılım oranı yüzde 74 seviyesindeyken Türkiye’de bu oran kasım ayından itibaren yüzde 52,5 olarak açıklandı.

20-02/21/is-bulma-duasijpgg.jpg

‘’İŞ BULMA DUASI’’ ARAMASI İŞSİZLİK ORANIYLA BİRBİRİNİ YAKINDAN İZLİYOR

Hâlen işsiz olup da iş arayanlar, Google’a ‘’iş bulma duası’’ yazarak bu duayı okuyor. Google’da ‘’iş bulma duası’’ aramalarıyla TÜİK’in genç işsizlik oranı birbirini yakından izliyor. İşsizlik oranları yükseldikçe iş bulma duasını arayanların sayısı da yükseliyor. İşsizlik oranının düşmesiyle “iş bulma duası” aramaları da düşüyor.

BirGün'de yer alan habere göre, Google’a iş bulma duası yazınca hemen hemen 1 milyon 600 bin arama sonucu ortaya çıkıyor. Sonuçlar işsizleri muhtelif dualara götürüyor. Bu “mucize dua” ya da “dua et iş bul” adıyla açılan sayfaların videoları yüz binlerce kez izleniyor. Örneğin nazarduasi.gen.tr sitesinde iş bulma duası şu şekilde tanımlanmış:

“İş bulma duası, uzun süre iş bulamayanların ya da işini değiştirip daha iyi imkanlarda iş arayanların okuyacağı bir duadır. Günümüzde insanlar iş seçimi çok yapmaya başlamışlardır. Rızkın nerede olacağını tayin etmeye çalışmak yanılgı oluşturabilir. İş bulma duası çok iyi bir iş çıkarma manasında okunmamalı. Rızkı kazanabileceğiniz bir iş bulduğunuzda razı gelmelisiniz. Bu işe başladıktan sonra başka bir iş bakmamalısınız. Yoksa sürekli orası ‘’güzel değil, burası böyle değil’’ gibi vesveseler ile hata yaparsınız ve sıkıntı çekersiniz.”

İş bulmak amacı ile şu duaları okuyabilirsiniz:

”Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi lena min emrina reşeda.”
Anlamı: “Ey Rabbimiz sen bize katından rahmet et, işimizde bizler için başarılar hazırla.”

Bu dua günde 70 kez okunursa Allah’ın yardımı ile hayırlı bir iş bulacaktır.

“Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allah ümme raddini bi-kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma acceltehu.”
Anlamı: “Allah’ım sana malımı, nefsimi ve dinimi emanet ediyorum. Allah’ım hükmüne beni razı kıl, bana mübarek etki, tehir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de tehirini istemeyeyim. Nefsimin isyanına engel ol, teslimini sağla.”

Peygamber Efendimizin işsiz kalıp, dara düşenlere okuması için tavsiye ettiği bir duadır. Herhangi bir okunma miktarı yoktur. İş görüşmesine giderken, evden çıkarken ya da kalbiniz ne zaman ihtiyaç duyuyorsa, okuyabilirsiniz.

“Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid.”
Bu dua 9 gün boyunca kesintisiz olarak, sabah namazı kılındıktan sonra 3 kez okunmalıdır. Duanın ardından Peygamber Efendimize 3 kez salatü selam getirmelisiniz.

“Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed kad dakat hiyletiy edrikniy Ya Rasullullah.”
Anlamı: “Muhammed ve ehline salat eyle. Çok fazla sıkıntım var, bana destek ve yardımcı ol Ya Rasulullah.”

Bu bir Salavat-ı Şerifedir. Cuma günü okunması gerekir. Her Cuma 100 kez okunursa, hayırlı bir iş sahibi olunur. Aynı zamanda bir iş sahibiyseniz de, işinizin hayırlı şekilde sürmesi amacı ile de okuyabilirsiniz.

Allahümme hirli vahterli.”“
Anlamı: “Allah’ım yapacağım her işte bana hayırlı olanı nasip et. Benim hakkımda hayırlı olanı bana seç ve en hayırlısını nasip eyle.”

Duanın belli bir okunuş sayısı yoktur. Fakat işsiz olduğunuz dönem boyunca sıklıkla okumanız tavsiye edilmektedir.

” Allahü yü’ti mülkehu men yeşa.”
Anlamı: “Allah mülkünü kendi istediği kişiye bahşeder.”

İş bulmak amacı ile 990 kez okunması tavsiye edilmektedir.

“Bismillahirrahmanirrahim ve kalelmelikü itüni bihi estahlishülinefsi felemmakellemehu kale innekel yevme ledeyna mekinün emin kalec alni ala hazainil ardi inni hafizün alim ve kezalike mekkennali yusüfe fil ardi yetebevveü minha haysü yeşaü nusibü bi rahmetina men neşaü vela nuziü ecrel muhsinin.”
Bu duanın da belli bir okunuş miktarı bulunmamaktadır. Hayırlı bir iş bulup, helal bir kazanç elde etmek isteyen kimseler, bu duayı her gün okuyarak dualarını edebilirler.

“Malikü’l mülki tü’til mülke.”

Anlamı: “Mülkün gerçek sahibi, o mülkü verendir.”

İş aradığınız süreç boyunca mümkünse her gün 1150 kez okunması gerekir. Bu duayı her gün 1150 kez okuyan kimseler, hayırlı bir iş bulabilirler.

Tüm bu duaların sayısı arttırılabilir. İş bulmak için gereken çabayı sarf ediyorsanız, zaten bu dualar kısa süre içerisinde tesir edecektir. Bu dönem içerisinde karşınıza sizlere hakkınız olmadan işe girmenize yardımcı olacak kimseler çıkarsa, bu kazancın helal olmayacağını kendinize hatırlatın ve bunun da bir sınav olduğunu unutmayın. Bir işe girmek kadar, hayırlı bir işe girip helal kazanmak çok daha önemlidir.

 

DİĞER HABERLER
Memleketlerine dönemediler
Yok böyle kurnazlık!
Balıkesir'de 10 bin kaçak maske ele geçirildi
İstanbul için 'turuncu' alarm
Muğla'da kaçak yapıların yıkımına devam ediliyor
Türkeş'in mezarını ziyaret etti
İBB'den metro girişlerine termal kamera