Back To Top
İŞKUR MEB personel alımı | İŞKUR Giriş ile 80 bin TYP çalışanı alımı

İŞKUR MEB personel alımı | İŞKUR Giriş ile 80 bin TYP çalışanı alımı

 - Son Güncelleme: 08.09.2018 Cumartesi 13:56
İŞKUR MEB personel alımı | İŞKUR Giriş ile 80 bin TYP çalışanı alımı
- A +

İŞKUR üzerinden MEB personel alımı yapılacak. İŞKUR Giriş ile 80 bin TYP çalışanı alımı hakkında merak edilenleri başvurmayı düşünenler için derledik. 7 Eylül günü yapılan açıklamaya göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından İŞKUR kapsamında 80 bin TYP çalışanı alımı gerçekleştirilecek. İşe alınanların büyük bölümü Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev alacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıkladı.  İŞKUR MEB personel alımı binlerce kişi tarafından merak ediliyor. İŞKUR Giriş ile 80 bin TYP çalışanı alımınasıl yapılacağın dair detayları yazımızda bulabilir gelişmeleri yakından takip edebilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, toplum yararına çalışma programı kapsamında 80 bin kişinin işe alınacağını açıkladı. Açıklamaya göre, söz konusu kişiler Milli eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların temizlik bakım ve onarım işlerini yapacak.

İŞKUR Girişi ile  Toplum Yararına Programlar TYP kapsamında özellikle Milli Eğitim Bakanlığı MEB başta olmak üzere 80 bin işçi alımı yapılacak. TYP ile işçi alımları geçtiğimiz yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde değerlendirilirken bu yıl itibarıyla Aile ve ÇSGB’nin birleşmesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yapılacaktır. 

TYP personel alımında 60 bin kadro temizlik işleri için olurken, 20 bin kadro güvenlik personeli alımına yapılacak.

18-09/08/kur-girisi.jpg

 

İŞKUR GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN 

Konu ile ilgili bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

Üç bakanlık arasında imzalanacak "Güvenli Okul, Güvenli Gelecek" işbirliği protokolüyle, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği il müdürlüklerine aktaracak. Ayrıca, okullarımızda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20.000 ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’, okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaklar. Böylece toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanacak.

TYP’ye ilişkin başvurular İŞKUR üzerinden alınırken, program okulların açılmasıyla birlikte başlayacak" denildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Yürütülen çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının kaliteli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber önemli bir adım atıyoruz” dedi.

İŞKUR üzerinden alınacak başvuruların ardından program, ders zilinin çalmasıyla birlikte başlayacak. Eğitim öğretim yılı süresince de devam edecek. TYP kapsamında okullarda görev alacak her bir katılımcı için aylık asgari ücret üzerinden ödemeler gerçekleştirilecek.

18-09/08/typ-calisani.jpg

TYP NEDİR?

İŞKUR, işgücü piyasasına girmekte zorlanan vatandaşların toplum yararına bir iş yapmasını ya da bir hizmet gerçekleştirmesini sağlıyor. Bu durumdaki vatandaşların çalışma alışkanlığı ve disiplinini kazanması ve geçici gelir desteği verip, işgücü piyasasına uyumunun kolaylaşmasi hedefleniyor.

TYP İŞÇİLERİNİN MAAŞI NE KADAR? 

TYP işçileri ne kadar maaş alır? TYP kapsamında işe alınanlar, çalışma süreleri boyunca asgari ücretle ücretlendirilir. Ayrıca vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri de bu kapsamda yer alır.

TYP işçilerinin izin hakkı var mıdır? Çalışanlar, çalışma sürelerinin 20’de 1’i kadar izin kullanabilir. Kurumun onayıyla alınacak izin süresince çalışanlara ücret ödenmez. ‏

TYP İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADARDIR? 

Haftalık çalışma süresi 45 saattir. TYP uygulama süresi, her bir dönem için en fazla 9 aydır. Bir aday farklı dönemlerde TYP kapsamında, aynı kurumda en fazla 24 ay çalışabilir. Bu süre daha 18 ay iken geçtiğimiz yıl yapılan değişiklikle 24 aya çıkarıldı.

 

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN