Back To Top
İsrail'den 'Libya mutabakatı'na tepki: Türkiye, barış ve istikrarı tehlikeye atıyor

İsrail'den 'Libya mutabakatı'na tepki: Türkiye, barış ve istikrarı tehlikeye atıyor

 - Son Güncelleme: 05.12.2019 Perşembe 15:45
İsrail\'den \'Libya mutabakatı\'na tepki: Türkiye, barış ve istikrarı tehlikeye atıyor
- A +

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan ve Akdeniz'de deniz yetki alanlarını sınırlandıran mutabakata, İsrail'den de tepki geldi: "Türkiye uluslararası deniz kanunlarını görmezden gelerek bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atıyor."

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat, İsrail yönetiminde rahatsızlığa neden oldu. 

"SON ADIMLAR ENDİŞE İLE TAKİP EDİLİYOR"

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Akdeniz'de attığı son adımların İsrail tarafından 'endişeyle takip edildiği' belirtildi.

İsrail'in Yunanistan ile iş birliğine büyük önem verdiği ve Tel Aviv'in Atina yönetiminin yanında olduğu kaydedilen açıklamada "Türkiye uluslararası deniz kanunlarını görmezden gelerek bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atıyor. İsrail, Yunanistan'ın deniz yetki alanına tam destek verdiğini yinelemektedir ve bu hakları ihlal edecek her türlü girişimin karşısındadır."  ifadelerine yer verildi. 

NE OLMUŞTU?

Türkiye ile UMH arasında 27 Kasım'da 'Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası' ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nın imzalandığı bildirilmişti.

KUDÜS/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN